Menu rozwijane

30 listopada 2021

Szanowni Państwo!

Oczywiście przyłączam się do słów Męża, które właśnie odczytałam. Jednocześnie muszę powiedzieć, że ogromnie cieszę się, że mogę wraz z Państwem świętować oba jubileusze: zarówno jubileusz 70–lecia działalności Instytutu Matki i Dziecka, jak i jubileusz 7–lecia działalności Fundacji Instytutu. A cieszę się tym bardziej, że przez ostatnie lata mieliśmy już niejednokrotnie okazję do spotkań, rozmów, a także do realizacji wspólnych przedsięwzięć, za co jestem szczególnie zobowiązana.

Bardzo serdecznie gratuluję jubileuszów, ale także bardzo serdecznie gratuluję wszystkich wyróżnień, odznaczeń, jak również medali. To symboliczny wyraz uznania dla Państwa codziennej wytrwałej i przecież niełatwej pracy. Mam głębokie przekonanie, że największą satysfakcją i nagrodą dla Państwa jest każde uratowane zdrowie i życie zarówno matek, jak i ich dzieci. Bardzo serdecznie dziękuję Państwu za taką piękną postawę. O tym, w jaki sposób podchodzą Państwo do swoich pacjentów: z jednej strony oczywiście z niezwykłym profesjonalizmem, ale z drugiej z niezwykłą wrażliwością, empatią, ze zrozumieniem indywidualnych potrzeb pacjentów, a także po prostu z wielkim sercem, mogłam przekonać się podczas pierwszej wizyty w Instytucie. O ile się nie mylę to było w 2015 roku, kiedy otrzymałam od Państwa zaproszenie na obchody Światowego Dnia Wcześniaka. Wtedy miałam też sposobność porozmawiania z rodzicami tych przedwcześnie urodzonych dzieci i musze Państwu powiedzieć, że to co zrobiło na mnie chyba największe wrażenie, to to z jakimi łzami wzruszenia i bezgraniczną wdzięcznością wypowiadali się o pomocy, jaką ich dzieci otrzymały od Państwa. Począwszy od uratowania im życia, przecież to są – Państwo to najlepiej wiedzą – maciupeńkie dzieci, to było zaskoczenie, kiedy zobaczyłam tego malucha mieszczącego się w dłoni, po wsparcie jakie otrzymali również po wyjściu ze szpitala, co było dla nich ogromnie ważne. Właśnie za tę pełną oddania postawę należą się Państwu słowa najwyższego uznania. Wielkie brawa dla Państwa!

Chciałabym też na ręce pana dyrektora Tomasza Maciejewskiego i pani prezes Doroty Kleszczewkiej złożyć bardzo serdeczne podziękowania za współpracę. Za współpracę, która zaowocowała realizacją dwóch wspólnych projektów. Pierwszy z nich to był projekt organizowany w ramach cyklu debat „Eksperci pytają młodych”. Pierwsza debata odbyła się w oparciu o badania przeprowadzone przez Instytut i Fundację dotyczące zdrowia fizycznego i psychicznego, a także rozwoju dzieci i młodzieży. Drugi projekt jest mi bardzo bliski. Trwa od czerwca tego roku: projekt „Usłyszeć Dzieci”. Ma on na celu pokazanie problemów dzieci i młodzieży, które pojawiły się, albo uwypukliły w czasie izolacji spowodowanej pandemią koronawirusa. Z drugiej strony ma na celu wyposażenie rodziców, opiekunów czy też wychowawców w bardzo praktyczne narzędzia po to, by w mądry sposób mogli oni wspierać swoje dzieci, swoich podopiecznych i wychowanków w powrocie do normalnego codziennego funkcjonowania. Także bardzo serdecznie dziękuję wszystkim ekspertom i specjalistom z Instytutu, którzy biorą udział w tym projekcie za nieoceniony merytoryczny wkład.

Chciałabym powiedzieć jeszcze o jednej rzeczy. To z kolei zauważyłam będąc u Państwa z okazji Dnia Matki po raz pierwszy w 2017 roku i po raz drugi w tym roku: była to wizyta wirtualna, ponieważ ze względu na obostrzenia nie mogliśmy się spotkać w realu. Uświadomiłam sobie, że Instytut to nie jest tylko szpital, nie tylko jednostka badawcza. To przede wszystkim niezwykła wspólnota. O tym mówił pan dyrektor w swoim wystąpieniu: to jest wspólnota zarówno całego zespołu pracującego w Instytucie, jak i wszystkich pacjentów, również tych byłych, którzy ze wdzięcznej pamięci zachowują to dobro i pomoc, jakie od Państwa otrzymali.

Jubileusz zawsze skłania z jednej strony do podsumowań, podziękowań, a z drugiej strony także do życzeń. W związku z tym w pierwszej kolejności życzę Państwu satysfakcji z pracy i dalszych sukcesów we wspieraniu matek i dzieci. Po drugie życzę, by podejmowane przez Państwa działania przynosiły bardzo dobre owoce dla całego systemu zdrowotnego bo przecież Instytut to także źródło wiedzy, źródło umiejętności i metod, którymi dzielą się Państwo nie tylko z innymi jednostkami w Polsce, ale za granicą. Bardzo też dziękuję Fundacji za prowadzenie edukacji prozdrowotnej, to ogromnie ważne i odnoszą Państwo bardzo duże sukcesy.

Wreszcie życzę Państwu, byście jak najczęściej mogli oglądać uśmiechy na twarzach matek i buziach dzieci.

Jeszcze raz bardzo serdecznie gratuluję jubileuszu.