Menu rozwijane

22 października 2021
Konferencja „Koła Gospodyń Wiejskich - Liderki Bezpiecznej Wsi” (1)
Konferencja „Koła Gospodyń Wiejskich - Liderki Bezpiecznej Wsi” (2)
Konferencja „Koła Gospodyń Wiejskich - Liderki Bezpiecznej Wsi” (3)
Konferencja „Koła Gospodyń Wiejskich - Liderki Bezpiecznej Wsi” (4)
Konferencja „Koła Gospodyń Wiejskich - Liderki Bezpiecznej Wsi” (5)
Konferencja „Koła Gospodyń Wiejskich - Liderki Bezpiecznej Wsi” (6)
Konferencja „Koła Gospodyń Wiejskich - Liderki Bezpiecznej Wsi” (7)
Konferencja „Koła Gospodyń Wiejskich - Liderki Bezpiecznej Wsi” (8)
Konferencja „Koła Gospodyń Wiejskich - Liderki Bezpiecznej Wsi” (9)
Konferencja „Koła Gospodyń Wiejskich - Liderki Bezpiecznej Wsi” (10)
Konferencja „Koła Gospodyń Wiejskich - Liderki Bezpiecznej Wsi” (11)
Konferencja „Koła Gospodyń Wiejskich - Liderki Bezpiecznej Wsi” (12)
Konferencja „Koła Gospodyń Wiejskich - Liderki Bezpiecznej Wsi” (13)
Konferencja „Koła Gospodyń Wiejskich - Liderki Bezpiecznej Wsi” (14)
Konferencja „Koła Gospodyń Wiejskich - Liderki Bezpiecznej Wsi” (15)
Konferencja „Koła Gospodyń Wiejskich - Liderki Bezpiecznej Wsi” (16)
Konferencja „Koła Gospodyń Wiejskich - Liderki Bezpiecznej Wsi” (17)
Konferencja „Koła Gospodyń Wiejskich - Liderki Bezpiecznej Wsi” (18)
Konferencja „Koła Gospodyń Wiejskich - Liderki Bezpiecznej Wsi” (19)
o102420455.jpg
o1651209982.jpg
o1621303513.jpg
o1152944646.jpg
o176041674.jpg
o259286116.jpg
o1031988058.jpg
o1841232931.jpg
o363862361.jpg
o1244292541.jpg
o1383460510.jpg
o978093487.jpg
o331814474.jpg
o700418869.jpg
o474521470.jpg
o1697724651.jpg
o357414801.jpg
o456711768.jpg
o863163319.jpg

W Warszawie, z udziałem Małżonki Prezydenta, odbyła się konferencja pt. „Koła Gospodyń Wiejskich - Liderki Bezpiecznej Wsi”. – Panie mają ogromną siłę przebicia, dlatego jestem przekonana, że jeśli dadzą panie przykład, inne kobiety podążą tym śladem – mówiła w piątek Pierwsza Dama.

Konferencja „Koła Gospodyń Wiejskich - Liderki Bezpiecznej Wsi” - zdjęcie w treści artykułu

Agata Kornhauser-Duda przysłuchiwała się debacie podczas drugiego panelu konferencji, kiedy dyskutowano o potrzebach kół i wpływie tych organizacji na środowisko wiejskie. – Dla mnie to ważna konferencja i każde spotkanie z Kołami Gospodyń Wiejskich odbieram jako bardzo ważne doświadczenie – zapewniła Małżonka Prezydenta, akcentując, że kobiece wiejskie organizacje są fenomenem absolutnie polskim. – Oczywiście są różnego rodzaju stowarzyszenia w innych państwach, ale chyba nie ma tak prężnie działających, jak Koła Gospodyń Wiejskich w naszym kraju – stwierdziła.

Konferencja „Koła Gospodyń Wiejskich - Liderki Bezpiecznej Wsi” - zdjęcie w treści artykułu nr 1

Prelegenci mówili o działalności kół, ich roli w procesie zachowania dziedzictwa kulturowego, ale też w rozwoju i modernizacji wsi, ponieważ zaangażowanie bardzo wielu z nich rozszerza się na gminy i powiaty. Omawiano przedsięwzięcia skierowane do społeczności lokalnych i podnoszące atrakcyjność życia na obszarach wiejskich. – Ogromnie mnie cieszy, że panie są liderkami na wsi. Coraz częściej panie są sołtyskami, burmistrzami, wójtami, radnymi i to panie najlepiej znają potrzeby polskiej wsi – powiedziała Pierwsza Dama. – To ogromna zasługa pań, że polska wieś tak świetnie się rozwija i tak wspaniale się zmienia. Widzę to, ponieważ mam okazję bywać w różnych regionach Polski, odwiedzając różne obszary, w tym wieś. Obserwuję jednocześnie, jak zmieniły się także jej potrzeby – uzupełniła.

Może Cię zainteresować Spotkanie z przedstawicielami KGW Gminy Trzciana

Pierwsza Dama zauważyła, że coraz częściej ma okazję brać udział w otwarciach żłobków i przedszkoli, których jeszcze dwadzieścia lat temu nie było na wsi wiele. – W tej chwili kobiety chcą się rozwijać, chcą pracować zawodowo i wychowywać dzieci, w związku z tym takie instytucje są jak najbardziej potrzebne – dodała. „Każda wieś ma swoją specyfikę, ale tożsamość wiejska to nasza siła, a kobieta na wsi ma takie same potrzeby jak kobieta w mieście” akcentowały prelegentki.

Konferencja „Koła Gospodyń Wiejskich - Liderki Bezpiecznej Wsi” - zdjęcie w treści artykułu nr 2

Konferencja „Koła Gospodyń Wiejskich - Liderki Bezpiecznej Wsi” - zdjęcie w treści artykułu nr 3

Członkinie kół integrują społeczność lokalną, współpracują z instytucjami kultury i uczelniami wyższymi, organizują szkolenia i warsztaty, dbają o poszerzanie horyzontów najmłodszych mieszkańców i pamiętają o potrzebach seniorów. W czasie pandemii angażowały się w szycie maseczek i wsparcie szpitali. – Chciałabym wykorzystać dzisiejsze spotkanie, by bardzo Państwu podziękować. W czasie pandemii koła wykonały ogromną pracę – mówiła Pierwsza Dama. – Była dzisiaj mowa m.in. o szyciu maseczek, o pozyskiwaniu różnego rodzaju środków dezynfekujących czy wody dla szpitali. Ale to także akcja Szczepimy się. Nawet jeżeli jedynie kilka osób zaszczepi się po festynie, gdzie promują panie szczepienia, to będzie to korzyść dla całego społeczeństwa – zapewniła.

Może Cię zainteresować Finał I edycji Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta

Październik jest miesiącem walki z rakiem piersi, dlatego Małżonka Prezydenta zaapelowała do członkiń kół o propagowanie badań mammograficznych i USG. – Niedawno na Litwie odwiedziłam centrum leczenia raka. W związku z tym zapoznałam się ze statystykami dotyczącymi Polski. Jeśli chodzi o kobiety, rak piersi jest drugą przyczyną zgonów w naszym kraju. Pierwszą są choroby układu krążenia, które najczęściej są przyczyną śmierci mieszkanek wsi – mówiła Pierwsza Dama. – Jak podkreślano podczas panelu kobiety są filarem, więc trzeba o nie w sposób szczególny zadbać. Panie mają ogromną siłę przebicia, dlatego jestem przekonana, że jeśli dadzą panie przykład, inne kobiety podążą tym śladem – oświadczyła.

Konferencja „Koła Gospodyń Wiejskich - Liderki Bezpiecznej Wsi” - zdjęcie w treści artykułu nr 4

Może Cię zainteresować Jubileusz Koła Gospodyń Wiejskich w Mniszku

Agata Kornhauser-Duda wyraziła radość z coraz większego udziału w organizacjach mężczyzn, podziękowała za bardzo szeroką działalność kół, za przedsięwzięcia dobroczynne na rzecz chorych dzieci, osób niepełnosprawnych i najbardziej potrzebujących oraz  za  podkreślanie dumy z korzeni i promocję małych ojczyzn. – I właśnie, żeby uhonorować Koła Gospodyń Wiejskich, z którymi przez ostatnie sześć lat miałam naprawdę bardzo wiele spotkań, zorganizowałam w tym roku pierwszą edycję konkursu o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP – powiedziała Pierwsza Dama, zapowiadając kolejną odsłonę Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich. Serdecznie zachęciła do śledzenia strony www.prezydent.pl i zaprosiła do udziału w wydarzeniu.

Nad zorganizowaną przez Fundację Krajowej Spółki Cukrowej S.A. konferencją patronat objęli m.in. Krzysztof Ardanowski Przewodniczący Komisji ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Wsi oraz Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. W trakcie wydarzenia w Instytucie Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego im. prof. Wacława Dąbrowskiego wystąpił zespół KGW Gorzyczany.