18 stycznia 2021

Podczas zajęć maluchy nabywają wiedzę o właściwych zachowaniach na drodze z zastosowaniem podstawowych przepisów ruchu drogowego i zasad bezpieczeństwa

Pierwsza Dama współprowadziła lekcję bezpieczeństwa dla dzieci pierwszej klasy szkoły podstawowej w Jabłonnie

Bezpieczna Szkoła Krokodylka Tirka to projekt Inspekcji Transportu Drogowego

Po zakończeniu lekcji Pierwsza Dama rozmawiała z dyrektor szkoły w Jabłonnie

o712980010.jpg
o1316241034.jpg
o1260565640.jpg
o944588713.jpg

Na co należy zwrócić uwagę przechodząc przez ulicę, jak prawidłowo zapinać pasy bezpieczeństwa, o czym informują znaki drogowe i dlaczego jeżdżenie rowerem w kasku jest tak ważne tłumaczyli podczas zdalnej lekcji bezpieczeństwa Pierwsza Dama i Główny Inspektor Transportu Drogowego.

Może Cię zainteresować Lekcja Bezpieczeństwa z Pierwszą Damą

– Po dłuższej przerwie przyszliście dziś do szkoły i jest to doskonały moment, żeby przypomnieć sobie podstawowe zasady uczestnictwa w ruchu drogowym – mówiła Agata Kornhauser-Duda w pierwszym dniu nauczania stacjonarnego dla dzieci klas 1-3 szkół podstawowych. W związku ze wzrostem zachorowań na COVID-19, z końcem października 2020 r. uczniowie starszych klas, a od 9 listopada także młodszych, przeszli w tryb nauczania zdalnego. Dzisiaj do szkół wróciły najmłodsze dzieci. – Każdy z was musiał dotrzeć dziś do szkoły czy to pieszo, czy jadąc z rodzicami samochodem, czy korzystając np. z autobusu. Większość z was, podstawowe zasady pewnie doskonale zna, ale dziś jest to bardzo dobry moment, żeby je powtórzyć – mówiła Agata Kornhauser-Duda, rozpoczynając lekcję.

Lekcja bezpieczeństwa drogowego z Pierwszą Damą - zdjęcie w treści artykułu

W interaktywnych zajęciach uczestniczyli uczniowie pierwszej klasy Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Jabłonnie w ramach projektu Bezpieczna Szkoła Krokodylka Tirka. Małżonka Prezydenta rozmawiała z maluchami o przechodzeniu na drugą stronę ulicy, bezpiecznym poruszaniu się rowerem, sygnalizacji świetlnej dla kierowców i pieszych czy numerach telefonów alarmowych. Dzieci obejrzały przygody Tirka, rozwiązywały rebusy oraz znakomicie odpowiadały na zagadki i pytania Pierwszej Damy i ministra Alvina Gajadhura. – Jestem pod ogromnym wrażeniem waszej wiedzy. Jesteście odpowiedzialnymi uczestnikami ruchu drogowego i wszystkie wasze odpowiedzi oceniam celująco. Brawa dla was – stwierdziła Pierwsza Dama, gratulując maluchom.

Może Cię zainteresować Bezpieczne wakacje z Parą Prezydencką

Bezpieczna Szkoła Krokodylka Tirka to zajęcia edukacyjne online skierowane do przedszkolaków oraz uczniów klas 1-3 szkół podstawowych pozwalające na przekazywanie najważniejszych informacji o bezpieczeństwie ruchu drogowego w zabawny, interesujący dla małych dzieci sposób. – Pamiętajcie, że wszyscy jesteśmy uczestnikami ruchu drogowego, więc musimy dbać o bezpieczeństwo nie tylko własne, ale także innych. Wprowadzajcie w życie wszystkie zasady, o których dziś usłyszeliście, ale również kształtujcie w sobie cechy, które pomogą odpowiednio zachować się w różnych sytuacjach – kierujcie się rozwagą i zawsze zachowujcie spokój – tłumaczyła dzieciom Pierwsza Dama.

Lekcja bezpieczeństwa drogowego z Pierwszą Damą - zdjęcie w treści artykułu nr 1

Od lat Inspekcja Transportu Drogowego prowadzi w szkołach w całej Polsce lekcje bezpieczeństwa, kilkukrotnie uczestniczyła w nich Agata Kornhauser-Duda. Ze względu na sytuację epidemiczną i zagrożenie SARS-CoV-2 dotychczasowa forma zajęć została zmieniona i bezpośrednie spotkania edukacyjne w szkołach zastąpiły zajęcia online. – Formuła zajęć umożliwia nie tylko ich bezpieczne przeprowadzenie, ale przede wszystkim dotarcie do większej grupy odbiorców. Zajęcia były prowadzone również w czasie zimowych ferii dla dzieci uczestniczących w półkoloniach. Zainteresowanie szkół przerosło nasze oczekiwania – podkreślił Alvin Gajadhur, któremu Pierwsza Dama podziękowała „za tę niezwykle ważną i potrzebną akcję”.

Może Cię zainteresować O bezpieczeństwie najmłodszych uczestników ruchu drogowego

Po zakończeniu lekcji Agata Kornhauser-Duda spotkała się, także zdalnie, z dyrektor placówki w Jabłonnie, z którą rozmawiała o powrocie najmłodszych dzieci do nauki stacjonarnej, o zajęciach on-line dla uczniów wyższych klas i szkoleniach dla nauczycieli z zakresu metodyki pracy zdalnej. Panie podjęły także temat zaplanowanego na maj br. egzaminu ósmoklasisty. Mówiły o obawach dzieci i nauczycieli oraz rodziców, wymaganiach egzaminacyjnych obowiązujących na egzaminie ósmoklasisty w tym roku oraz odrębnych konsultacjach dla uczniów kończących edukację w szkole podstawowej.

_________________________________________________________

Bezpieczna Szkoła Krokodylka Tirka online to najnowszy projekt Inspekcji Transportu Drogowego. Podczas zajęć maluchy nabywają wiedzę o właściwych zachowaniach na drodze z zastosowaniem podstawowych przepisów ruchu drogowego i zasad bezpieczeństwa. Dowiadują się jak powinni poruszać się piesi, do czego służą elementy odblaskowe i o czym informują poszczególne znaki drogowe. Najmłodsi uczestnicy ruchu uczą się identyfikować zagrożenia, dowiadują się o sposobach powiadamiania służb ratunkowych i prawidłowym zachowaniu w niebezpiecznej sytuacji. W trakcie zajęć wykorzystywane są materiały multimedialne, w tym prezentacja oraz filmy animowane, których głównym bohaterem jest krokodylek Tirek. Bezpłatny zestaw materiałów edukacyjnych w ramach akcji #uczymysiezTirkiem dostępny jest na stronie internetowej www.gitd.gov.pl.