Menu rozwijane

29 czerwca 2022

Przedstawiciele stowarzyszeń polskich w Hiszpanii, nauczyciele i działacze polonijni spotkali się dziś z Małżonką Prezydenta RP. Wspólne rozmowy były okazją do wymiany doświadczeń i dyskusji o działalności organizacji i pracy na rzecz Polonii. W rozmowie wzięła udział także Ambasador Polski w Hiszpanii Anna Sroka, która niedawno rozpoczęła swoją służbę dyplomatyczną w Madrycie.

W Hiszpanii działa około 30 stowarzyszeń polonijnych zajmujących się przede wszystkim działalnością edukacyjną i kulturalną. Organizacje polonijne poza prowadzeniem szkół, angażują się w przygotowanie wielu ważnych dla polskiej społeczności wydarzeń kulturalnych.

Bardzo wiele polskich stowarzyszeń aktywnie włączyło się w pomoc dla Ukrainy – prowadząc zbiórki rzeczowe, przekazując środki pieniężne, współpracując ze stowarzyszeniami ukraińskimi w Hiszpanii. Dodatkowo Polonia zaangażowała się w pomoc dla obywateli Ukrainy, którzy uciekając przed wojną dotarli do Hiszpanii.

– Jestem dumna z naszych Rodaków, którzy otworzyli swoje serca i domy dla gości z Ukrainy. – podkreślała Agata Kornahuser–Duda. Małżonka Prezydenta dziękowała za niezwykłą postawę pomocy narodowi ukraińskiemu. Podkreślała, że pomoc ta bardzo często odbywała się jako inicjatywa oddolna i dziś budzi uznanie na całym świecie.

Prawie 2,5 miliona uciekających przed wojną Ukraińców znalazło schronienie w Polsce.

Pierwsza Dama mówiła o swojej współpracy ze współmałżonkami światowych przywódców, dzięki której pomoc trafiła do wielu ukraińskich dzieci – najbardziej bezbronnych ofiar wojny. Dzięki międzynarodowej koalicji udało się znaleźć im nie tylko bezpieczny dom, ale i profesjonalną opiekę medyczną, także między innymi w Hiszpanii, za co Małżonka Prezydenta dziś dziękowała.

Może Cię zainteresować Pierwsze Damy Polski i Litwy o wspólnym działaniu dla Ukrainy List otwarty Małżonek Prezydentów Polski i Litwy Rozmowa z Małżonką Prezydenta Stanów Zjednoczonych O pomocy humanitarnej z Brigitte Macron

Podczas spotkania rozmawiano także o promocji polskiej kultury, podtrzymaniu tożsamości narodowej, obchodzeniu ważnych dla naszego narodu rocznic i świąt państwowych. Dyskutowano też o roli organizacji polonijnych w integracji Polaków w Hiszpanii: dotarciu do polsko–hiszpańskich rodzin i wzajemnej pomocy. Podkreślano fascynację Hiszpanów polskim dziedzictwem i współpracę z lokalnymi społecznościami. Mówiono także o ogromnej wadze edukacji i opowiadaniu o polskiej historii, byciu rzecznikami wiedzy o Polsce. Wśród stowarzyszeń są także te, które oferują pomoc prawną, a także porady dotyczące zakładania własnych firm przez Polaków, czy tutoring dla uczniów polonijnych.

Wcześniej Pani Prezydentowa rozmawiała z dyrektorami szkół polskich w Hiszpanii.

Może Cię zainteresować Madryt. Małżonka Prezydenta na zakończeniu roku szkolnego szkoły polskiej Spotkanie z Dyrektorami Szkół Polskich w Hiszpanii   

 

Madryt. Spotkanie z przedstawicielami Polonii (1)
Madryt. Spotkanie z przedstawicielami Polonii (2)
Madryt. Spotkanie z przedstawicielami Polonii (3)
Madryt. Spotkanie z przedstawicielami Polonii (4)
Madryt. Spotkanie z przedstawicielami Polonii (5)
Madryt. Spotkanie z przedstawicielami Polonii (6)
08_AKD_Polonia_20220629_GJB_3028.jpg
07_AKD_Polonia_20220629_GJB_2954.jpg
06_AKD_Polonia_20220629_GJB_2885.jpg
05_AKD_Polonia_20220629_GJB_2881.jpg
04_AKD_Polonia_20220629_GJB_2871.jpg
01_03_AKD_Polonia_20220629_GJB_2807.jpg