Menu rozwijane

03 lipca 2018
W Pałacu Prezydenckim Pierwsza Dama uhonorowała finalistów II Olimpiady Historii Polski na Ukrainie (1)
W Pałacu Prezydenckim Pierwsza Dama uhonorowała finalistów II Olimpiady Historii Polski na Ukrainie (2)
W Pałacu Prezydenckim Pierwsza Dama uhonorowała finalistów II Olimpiady Historii Polski na Ukrainie (3)
W Pałacu Prezydenckim Pierwsza Dama uhonorowała finalistów II Olimpiady Historii Polski na Ukrainie (4)
W Pałacu Prezydenckim Pierwsza Dama uhonorowała finalistów II Olimpiady Historii Polski na Ukrainie (5)
W Pałacu Prezydenckim Pierwsza Dama uhonorowała finalistów II Olimpiady Historii Polski na Ukrainie (6)
W Pałacu Prezydenckim Pierwsza Dama uhonorowała finalistów II Olimpiady Historii Polski na Ukrainie (7)
W Pałacu Prezydenckim Pierwsza Dama uhonorowała finalistów II Olimpiady Historii Polski na Ukrainie (8)
W Pałacu Prezydenckim Pierwsza Dama uhonorowała finalistów II Olimpiady Historii Polski na Ukrainie (9)
W Pałacu Prezydenckim Pierwsza Dama uhonorowała finalistów II Olimpiady Historii Polski na Ukrainie (10)
W Pałacu Prezydenckim Pierwsza Dama uhonorowała finalistów II Olimpiady Historii Polski na Ukrainie (11)
o1868213811.jpg
o1943762872.jpg
o1223527456.jpg
o385290990.jpg
o1532765931.jpg
o1628558788.jpg
o571027205.jpg
o1784481840.jpg
o1767159346.jpg
o497541932.jpg
o993592653.jpg

W Pałacu Prezydenckim Pierwsza Dama uhonorowała finalistów "II Olimpiady Historii Polski na Ukrainie" zorganizowanej przez Fundację Wolność i Demokracja we współpracy z Polskim Towarzystwem Historycznym.

- Jesteśmy z mężem przekonani, że edukacja polska jest inwestycją we wzmacnianie polskiej mniejszości i jej prestiżu w krajach zamieszkania, a także oddziałuje na kreowanie pozytywnego wizerunku Polski i Polaków za granicą - mówiła we wtorek Agata Kornhauser-Duda po ceremonii wręczenia nagród i dyplomów. - Cieszy fakt, że Wy, którzy urodziliście się poza granicami Polski, przystąpiliście do olimpiady o jej historii - kontynuowała, zwracając się do młodzieży polskiego pochodzenia zamieszkałej za naszą wschodnią granicą. - A to znaczy, że kraj Waszych przodków jest Wam bliski, i że Polskę macie w sercach - dodała. Ogromne wyrazy podziękowania i uznania Pierwsza Dama skierowała do organizatorów olimpiady „za wysiłek realizacji tak cennego przedsięwzięcia, ale także za popularyzację polskiej historii na Ukrainie”.

Może Cię zainteresować Podsumowanie Roku Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie Agata Kornhauser-Duda zapewniła swoich gości o trosce Pary Prezydenckiej o rodaków poza granicami kraju oraz o pamięci o nich. Przywołała udział w akcji pomocowej dla Polaków mieszkających na Wschodzie oraz w różnych spotkaniach, które odbyły się w Pałacu Prezydenckim. Pierwsza Dama mówiła również o fundamentalnym znaczeniu edukacji historycznej dla wychowania dzieci i młodzieży w duchu patriotyzmu oraz o priorytetowym znaczeniu, jakie dla Pary Prezydenckiej ma edukacja narodowa poza krajem. - Stąd, częste wizyty w polskich szkołach i punktach konsultacyjnych na całym świecie - zaznaczyła.

Agata Kornhauser-Duda zauważyła, że olimpiada jest przykładem działania przyczyniającego się do budowania dobrych relacji Polski i Ukrainy. W konkursie wzięło udział dwustu uczniów polskiego pochodzenia z całej Ukrainy, natomiast wszystkich siedmiu laureatów, „dzięki swojej pracowitości, zainteresowaniom i niewątpliwym talentom” dostrzeżonym przez Pierwszą Damę, zdobyło indeks na jedną z polskich uczelni państwowych. (KS)