Menu rozwijane

01 października 2020
Spotkanie Pierwszej Damy z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych (1)
Spotkanie Pierwszej Damy z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych (2)
Spotkanie Pierwszej Damy z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych (3)
Spotkanie Pierwszej Damy z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych (4)
Spotkanie Pierwszej Damy z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych (5)
Spotkanie Pierwszej Damy z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych (6)
Spotkanie Pierwszej Damy z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych (7)
Spotkanie Pierwszej Damy z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych (8)
Spotkanie Pierwszej Damy z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych (9)
Spotkanie Pierwszej Damy z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych (10)
Spotkanie Pierwszej Damy z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych (11)
Spotkanie Pierwszej Damy z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych (12)
Spotkanie Pierwszej Damy z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych (13)
o1434746818.jpg
o1132294839.jpg
o674911522.jpg
o1761989222.jpg
o157592482.jpg
o1693132696.jpg
o1231275085.jpg
o424469977.jpg
o144377096.jpg
o276856298.jpg
o877289286.jpg
o864415503.jpg
o1551431797.jpg

1 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Z tej okazji Małżonka Prezydenta odwiedziła warszawskich seniorów, którym złożyła najserdeczniejsze życzenia. – Żebyście Państwo nie tracili pogody ducha, nigdy nie czuli się samotnie i zawsze mieli poczucie bycia naprawdę potrzebnymi – mówiła Pierwsza Dama.

Międzynarodowe święto seniorów - zdjęcie w treści artykułu

W czwartek Agata Kornhauser-Duda spotkała się z seniorami z warszawskiego Osiedlowego Klubu dla seniorów Panorama, gdzie prowadzona jest działalność pomocowa, społeczna, kulturalna, prozdrowotna i edukacyjna. Osoby starsze mówiły o potrzebie bliskości, utrzymywania kontaktów społecznych i budowaniu międzyludzkich relacji. – Tutaj możemy porozmawiać, uczyć się i pomagać innym. Nie czujemy się samotni, a to jest nam bardzo potrzebne – opowiadali.

Seniorzy korzystają z ćwiczeń prowadzonych przez rehabilitantów, uczestniczą w warsztatach i seminariach, odbywają spotkania z psychologami, organizują rozmowy z pisarzami, zabawy taneczne, koncerty i wiele innych wydarzeń. Swoją działalność bardzo chętnie kierują też do najmłodszego pokolenia, wspierając organizację półkolonii dla dzieci „Lato w mieście” czy corocznego Biegu Niepodległościowego szlakiem Miejsc Pamięci Narodowej na Powiślu, w którym uczestniczą dzieci, ich rodzice i dziadkowie oraz nauczyciele.

Międzynarodowe święto seniorów - zdjęcie w treści artykułu nr 1

Agata Kornhauser-Duda wyraziła przekonanie, że tworzenie przestrzeni międzypokoleniowej niesie ogromne korzyści gdyż największym kapitałem seniorów jest ich wiedza i doświadczenie, którymi mogą dzielić się z innymi. – To Państwo wytyczyliście ścieżki, którymi Może Cię zainteresować Międzynarodowy Dzień Osób Starszych w Pałacu Prezydenckim Pierwsza Dama w Lidzbarku my teraz podążamy, stąd tak ważne jest żebyście dzielili się Państwo swoim doświadczeniem z młodszymi – stwierdziła. Podkreśliła też, że "powinniśmy tworzyć seniorom jak najlepsze warunki, od tego co zbudujemy dziś będzie zależała także nasza przyszłość". Pierwsza Dama dodała, że bardzo cieszy się z tego,  że coraz więcej osób w Polsce zdaje sobie sprawę z wielkiego potencjału starszego pokolenia i inicjatyw skierowanych do seniorów pojawia się coraz więcej.

Małżonka Prezydenta wysłuchała wspomnień klubowiczów, którzy mówili o doświadczeniach czasu wojny i odbudowy kraju. Chętnie dzielili się spostrzeżeniami dotyczącymi współczesności, opowiadali o codziennych aktywnościach i wyzwaniach przed jakimi stają osoby starsze. Spotkanie umilił występ emerytowanych artystów operetkowych.

Międzynarodowe święto seniorów - zdjęcie w treści artykułu nr 2

– Serdecznie dziękuję za dzisiejsze spotkanie, które upłynęło w niezwykle ciepłej i rodzinnej atmosferze – mówiła na koniec Pierwsza Dama. – Z okazji Państwa święta chciałabym z całego serca życzyć Państwu zdrowia i jak najwięcej uśmiechu. Żebyście Państwo nie tracili pogody ducha, nigdy nie czuli się samotnie i zawsze mieli poczucie bycia naprawdę potrzebnymi – powiedziała.

Przy Spółdzielni Budowlano-Mieszkaniowej Torwar funkcjonują dwie organizacje: Osiedlowy Klub dla seniorów „Panorama” i Klub Wzajemnej Pomocy „AS”, a ich działalność społeczna i oświatowo-kulturalna przyczyniająca się do integracji mieszkańców prowadzona jest od 1974 roku.

Międzynarodowe święto seniorów - zdjęcie w treści artykułu nr 3