Menu rozwijane

28 września 2021

W tym roku Narodowe Czytanie odbywa się już po dziesiąty. Lekturą jubileuszowej edycji jest „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Dziś w Białobrzegach do wspólnego czytania dołączyła Pierwsza Dama.

Fragment dramatu Zapolskiej zinterpretowali i przedstawili uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Białobrzegach.

– Narodowe Czytanie to akcja popularyzująca najpiękniejsze utwory polskiej literatury, promująca czytelnictwo, ale też pełniąca funkcję wspólnotową. To jedna z tych akcji, którą udaje się zorganizować ponad podziałami – podkreślała Pani Prezydentowa.

– Cieszę się, że mogę być u Państwa, razem ze szkolną społecznością. Gratuluję Wam, moi drodzy świetnej interpretacji „Moralność Pani Dulskiej”, dziękuję nauczycielom, którzy przygotowywali uczniów – mówiła Pierwsza Dama, dziękując za zaproszenie do wspólnego czytania.

W powietrzu, pod wodą i na lądzie – tegoroczna edycja pobiła kolejny rekord! Sztuka Gabrieli Zapolskiej wybrzmiała w sumie w 3,5 tysiącach miejsc w kraju i zagranicą; w 51 krajach niemal na wszystkich kontynentach. – Bardzo się cieszę, że ta akcja z roku na rok zyskuje coraz więcej miłośników – podkreślała dziś Pierwsza Dama.

– W ciągu kilku miesięcy od krakowskiej premiery „Moralności Pani Dulskiej” sztukę obejrzało prawie pięć tysięcy widzów. Gabriela Zapolska była bardzo dobrą obserwatorką ówczesnego życia. Krytykowała podwójną moralność, obłudę i hipokryzję mieszczaństwa XX wieku, ale jej sztuka jest ponadczasowa, bo te cechy są spotykane w każdym czasie, w każdym społeczeństwie. Warto tę sztukę czytać i przypominać – akcentowała Małżonka Prezydenta.

Może Cię zainteresować Narodowe Czytanie „Moralności pani Dulskiej” Wystąpienie Pary Prezydenckiej na otwarcie Narodowego Czytania

– Nasza szkoła co roku aktywnie włącza się do Narodowego Czytania. Członkowie Koła Teatralnego przedstawili kolegom komedię „Śluby panieńskie” Aleksandra Fredry, fragmenty dramatu Stanisława Wyspiańskiego pt. „Wesele”, powieści Stefana Żeromskiego „Przedwiośnie”,  a także wybrane nowele pozytywistyczne. W ubiegłym roku zaprezentowaliśmy fragmenty dramatu Juliusza Słowackiego „Balladyna”  – podkreślali uczniowie Zespołu Szkół w Białobrzegach.

Narodowe Czytanie organizowane jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Zostało zainicjowane wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W inauguracji tegorocznej edycji w Ogrodzie Saskim wzięła udział Para Prezydencka. Andrzej Duda ogłosił wówczas, że za rok lekturą akcji będą „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Będzie to upamiętnienie dwusetnej rocznicy ich opublikowania.

Podczas dzisiejszej wizyty Pani Prezydentowa spotkała się także z nauczycielami Zespołu Szkół w Białobrzegach. To największa szkoła ponadpodstawowa w powiecie białobrzeskim i jedyna prowadzącą kształcenie zawodowe. W spotkaniu wzięli udział także przekstawiciele lokalnego samorządu, na czele ze startostą białobrzeskim.

– Szkoła oferuje Wam bardzo wiele – zwracała się do uczniów Pani Prezydentowa. Nie tylko jeśli chodzi o samą naukę – możecie uczyć się tu różnych zawodów bardzo poszukiwanych na rynku pracy, ale macie tu możliwość rozwijania swoich zainteresowań, pasji. Szkoła to też miejsce, gdzie nawiązuje się rówieśnicze relacje. Wierzcie mi, że bardzo często jest tak, że to właśnie te przyjaźnie trwają całe życie – podkeśliła.

– Gratuluję Pani Dyrektor tak zaangażowanego grona pedagogicznego. Nauczycielom – moim koleżankom i kolegom po fachu życzę, żeby sukcesy Państwa uczniów były taką dodatkową motywacją do pracy. Jeszcze raz bardzo dziękuję za zaproszenie – zakończyła Pierwsza Dama.

Narodowe Czytanie w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Białobrzegach (1)
Narodowe Czytanie w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Białobrzegach (2)
Narodowe Czytanie w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Białobrzegach (3)
Narodowe Czytanie w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Białobrzegach (4)
Narodowe Czytanie w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Białobrzegach (5)
Narodowe Czytanie w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Białobrzegach (6)
Narodowe Czytanie w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Białobrzegach (7)
Narodowe Czytanie w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Białobrzegach (8)
Narodowe Czytanie w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Białobrzegach (9)
Narodowe Czytanie w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Białobrzegach (10)
Narodowe Czytanie w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Białobrzegach (11)
Narodowe Czytanie w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Białobrzegach (12)
Narodowe Czytanie w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Białobrzegach (13)
Narodowe Czytanie w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Białobrzegach (14)
Narodowe Czytanie w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Białobrzegach (15)
o468940070.jpg
o765216234.jpg
o750911435.jpg
o1941804586.jpg
o1406064775.jpg
o883465710.jpg
o1419237960.jpg
o1528305420.jpg
o1987643286.jpg
o533704669.jpg
o419711486.jpg
o2131118305.jpg
o1218340428.jpg
o77634484.jpg
o1934292185.jpg