Menu rozwijane

01 czerwca 2022

W Pałacu Prezydenckim gościła dr Kornelia Król – Prezes Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych. Podczas spotkania z Agatą Kornhauser–Dudą oraz Sekretarzem Stanu w KPRP, ministrem Adamem Kwiatkowskim rozmawiano o pomocy Ukraińcom oraz współpracy w tym zakresie Polaków w kraju i za oceanem.

W maju br. Małżonka Prezydenta, na zaproszenie dr Kornelii Król, spotkała się z zaangażowanymi w działalność społeczną kobietami mieszkającymi w aglomeracji Chicago. Spotkanie z polonijnymi lekarkami, prawniczkami, właścicielkami firm, managerkami, przedstawicielkami środowiska naukowego, businesswoman, filantropkami poświęcone było wypracowaniu form i dróg pomocy uchodźcom przebywającym w Polsce, jak i przekazywaniu pomocy humanitarnej do ogarniętego wojną kraju. 

Dzisiaj, przy okazji wizyty dr. Król w Polsce, rozmowy kontynuowano w Pałacu Prezydenckim. Pierwsza Dama serdecznie podziękowała za podjętą w Chicago współpracę na rzecz ofiar wojny w Ukrainie.

Dzisiaj Agata Kornhauser–Duda i Kornelia Król rozmawiały o inicjatywach na rzecz Ukrainy i uchodźców przebywających w Polsce, o wysyłanych zarówno ze Stanów Zjednoczonych, jak i Polski transportach z pomocą humanitarną oraz o długofalowych działaniach, jakie niewątpliwie będą niezbędne podczas odbudowy Ukrainy. Mówiono też o szczególnych potrzebach osób z niepełnosprawnościami oraz sytuacji ukraińskich szpitali.

Po ataku wojsk rosyjskich na Ukrainę, dzięki życzliwości i zaangażowaniu wielu polskich firm, organizacji oraz instytucji państwowych, dotychczas prowadzona pod patronatem Pary Prezydenckiej akcja „Pomoc Polakom na Wschodzie” została rozszerzona i obecnie trafia do wszystkich potrzebujących wsparcia mieszkańców Ukrainy. Przy współpracy z Kancelarią Prezydenta dary z USA trafiły też do ukraińskich szpitali, a częściowo wsparły polskie placówki, które przyjmują pacjentów z Ukrainy.

Dr Król opowiedziała też o przygotowaniach do XI Kongresu Polonii Medycznej i Światowego Zjazdu Lekarzy Polskich, który odbędzie się w przyszłym roku w Olsztynie. Mówiła też o historii i bieżących zadaniach realizowanych przez Federację Polonii Medycznej.

Dr Kornelia Król w 2021, jako pierwsza kobieta w historii, objęła stanowisko Prezesa Zarządu Rady Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych. Do Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych należy dziś 21 polonijnych stowarzyszeń medycznych z USA i Europy. Działalność społeczna dr Król wykracza daleko poza obszar medyczny. Jest ona założycielką fundacji charytatywnych, wspiera organizacje i instytucje polonijne w USA, zasiada w zarządzie Muzeum Polskiego w Ameryce.

Może Cię zainteresować Pomoc medyczna dla Ukrainy Pierwsza Dama u uchodźców w Dorohusku Spotkanie z nauczycielami szkoły polskiej w Kairze

 

Spotkanie z dr. Kornelią Król (1)
Spotkanie z dr. Kornelią Król (2)
Spotkanie z dr. Kornelią Król (3)
02_AKD_spotkanie_K_Krol_20220601_GJB_4728.jpg
03_AKD_spotkanie_K_Krol_20220601_GJB_4745.jpg
01_AKD_spotkanie_K_Krol_20220601_GJB_4698.jpg