Menu rozwijane

28 marca 2022

W poniedziałek Agata Kornhauser–Duda odbyła rozmowę telefoniczną z Amelią Derbaudrenghien, Małżonką Przewodniczącego Rady Europejskiej. Tematem łączenia była pomoc humanitarna dla Ukrainy oraz uchodźców.

Pierwsza Dama mówiła o trudnej sytuacji na Ukrainie oraz pomocy, jaką Polska i jej mieszkańcy kierują do ukraińskich ofiar wojny. Wyraziła dumę z postawy rodaków, którzy od pierwszego dnia konfliktu pomagają na wszystkich możliwych poziomach, od zwykłych mieszkańców, którzy angażują się w wiele akcji charytatywnych i przyjmują uchodźców do własnych domów, przez szczebel prezydencki, rządowy, lokalny czy legislacyjny.

Jednak do naszego kraju przybywa coraz więcej osób z Ukrainy, stąd Pierwsza Dama zabiega o koalicję wpływowych kobiet na całym świecie na rzecz ofiar wojny. Podczas dzisiejszej rozmowy przedstawiła niektóre efekty wspólnych międzynarodowych działań, mówiła o najpilniejszych potrzebach, które w głównej mierze dotyczą osób chorych oraz dotkniętych niepełnosprawnościami, zarówno dorosłych, jak i dzieci. Opowiedziała także o organizacji, zarówno po stronie polskiej, jak i ukraińskiej hubów kierujących uchodźców do odpowiednich ośrodków oraz państwach, które przyjęły dzieci wymagające hospitalizacji lub innej specjalistycznej opieki medycznej.

Amelia Derbaudrenghien pracuje jako Doradca Ministra Spraw Zagranicznych, Spraw Europejskich i Handlu Zagranicznego. Obecnie zajmuje się także koordynacją działań humanitarnych. W czasie rozmowy z Pierwszą Damą wyraziła wdzięczność za wszelkie działania Polski i Polaków oraz wyraziła wolę współpracy.

 

Agata Kornhauser–Duda rozmawia z Amelią Derbaudrenghien (1)
05_AKD_Rozmowa_tel_Malzonka_Przew_Rady_EU_20220328_GJB_1537.jpg