Menu rozwijane

25 kwietnia 2022

W Pałacu Prezydenckim Pierwsza Dama gościła dzisiaj Marię Deskur, współfundatorkę i prezes Fundacji Powszechnego Czytania oraz Pełnomocnika Prezydenta Krakowa ds. Kultury, Roberta Piaskowskiego. Spotkanie, w którym uczestniczył także minister Adam Kwiatkowski, Sekretarz Stanu w KPRP dotyczyło działań na rzecz podnoszenia poziomu czytelnictwa w Polsce.

Fundacja Powszechnego Czytania powstała w 2018 roku i stawia sobie za cel podniesienie poziomu czytelnictwa w naszym kraju. Jak podkreślano w trakcie dzisiejszej rozmowy, aktualnie tylko 5% dorosłych Polaków czyta co najmniej 7 książek rocznie, a tylko 30 % rodaków choć jedną.

Agata Kornhauser–Duda jako wieloletnia nauczycielka, a prywatnie miłośniczka książek, od początku pełnienia roli Pierwszej Damy angażuje się we wsparcie działań mających na celu podnoszenie poziomu czytelnictwa, szczególnie wśród najmłodszych.

04_AKD_Spotkanie_20220425_MBO24189.jpg [261.51 KB]

W trakcie spotkania rozmawiano o rzadko poruszanych w dyskursie publicznym walorach czytania, jak większa liczba synaps w mózgu, empatia, kompetencje społeczne, umiejętność pracy zespołowej, kompetencje poznawcze, umiejętność analizy krytycznej, innowacyjność, pewność siebie i przedsiębiorczość czy większe zaangażowanie obywatelskie.

Czytanie jest społecznie pożyteczne, a jak przekonywali goście Małżonki Prezydenta, promocja czytelnictwa wykracza poza zachęcanie do sięgania po książki dorosłych i już umiejące czytać dzieci. Udowodniono w badaniach, że czytanie dzieciom nawet od okresu prenatalnego korzystnie wpływa na ich rozwój.

Podczas spotkania rozmawiano o możliwych działaniach zachęcających rodziców do czytania maluchom jeszcze w trakcie trwania ciąży i od pierwszych dni życia niemowląt. Podjęto także temat jednego z projektów realizowanych przez Fundację, a mianowicie projektu wspierającego dla dzieci z Ukrainy pt. „książka chroni”. Ponieważ rodzinne czytanie niweluje stres, stabilizuje emocje, pomaga przepracować traumę i wspiera więzi, a także buduje poczucie bezpieczeństwa od początku wojny fundacja prowadzi akcję, której celem jest dostarczenie ukraińskojęzycznych książek ukraińskim dzieciom w Polsce oraz wsparcie wydawców ukraińskich.

Może Cię zainteresować Narodowe Czytanie 2021 w Nowym Jorku XX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom
Rozmowa nt. czytelnictwa
Rozmowa nt. czytelnictwa
Rozmowa nt. czytelnictwa
Rozmowa nt. czytelnictwa
01_AKD_Spotkanie_20220425_MBO24077.jpg
02_AKD_Spotkanie_20220425_MBO24137.jpg
03_AKD_Spotkanie_20220425_MBO24166.jpg
04_AKD_Spotkanie_20220425_MBO24189.jpg