
Po wybuchu pandemii koronawirusa społecznicy działający w ramach akcji „Nie zapomnij o nas”, członkowie Stowarzyszenia Odra-Niemen oraz kilku innych organizacji zainicjowali dostarczanie Weteranom ciepłych posiłków, zakupów oraz leków do ich miejsc zamieszkania. Inicjatywa spotkała się z szerokim wsparciem wolontariuszy, restauracji przygotowujących posiłki, firm, instytucji oraz prywatnych darczyńców. W obie edycje akcji zaangażowani byli żołnierze Wojska Polskiego, funkcjonariusze Służby Więziennej, a przez trzy miesiące posiłki warszawskim seniorom rozwoziła Agata Kornhauser-Duda. Dzisiaj w Pałacu Prezydenckim odbyło się podsumowanie drugiej edycji akcji „Obiady dla Bohaterów podczas epidemii”.
Jak podkreślają organizatorzy, przedsięwzięcie to nie tylko minimalizowanie ryzyka zakażenia Kombatantów wirusem COVID-19 i ofiarowanie mentalnego wsparcia w trudnym czasie pandemii, ale przede wszystkim próba odwdzięczenia się Bohaterom za ich ofiarę na rzecz naszej wolności. – Nie mam wątpliwości, że był to po prostu odruch serca, symboliczny akt wdzięczności Kombatantom za wszystko co dla nas uczynili, za to, że wywalczyli dla nas wolną, niepodległą i suwerenną Polskę – mówiła w Pałacu Prezydenckim Pierwsza Dama, dziękując wszystkim osobom zaangażowanym w niesienie pomocy.
Druga edycja akcji rozpoczęła się 3 listopada 2020 roku wraz z pogarszającą się sytuacją epidemiczną w kraju. Pomoc trafiła do niemal 200 Weteranów w Warszawie, we Wrocławiu, w Szczecinie, w Stargardzie, w Koszalinie, w miejscowościach w woj. opolskim, lubelskim, małopolskim, wielkopolskim oraz na Warmii i Mazurach. W charakterze wolontariusza w akcję zaangażowała się Małżonka Prezydenta, która niemal codziennie, począwszy od 3 listopada 2020 roku do 31 stycznia 2021 roku odwiedzała warszawskich Kombatantów. Nie zapominała o nich również podczas Świąt Wielkiej Nocy, a także w dniach ich urodzin. – Pani Jadwigo, Panie Januszu, Panie Feliksie, Panie Zbigniewie, jest mi naprawdę niezwykle miło, że miałam szansę dowiedzieć się tak wiele o Państwa życiu – powiedziała Agata Kornhauser-Duda do obecnych na uroczystości Bohaterów. – Dziękuję też, że mogłam stać się chociaż na chwilę częścią tego życia. Dziękuję za niezwykłą lekcję historii, za życzliwość i serdeczność z jakimi Państwo przyjmowali mnie i innych wolontariuszy oraz za każdą chwilę rozmowy – dodała.
Całe wystąpienie Agaty Kornhauser-Dudy >>>
Patryk Markuszewski, Prezes zarządu Fundacji Nie zapomnij o nas wyraził przekonanie, że pandemia była czasem próby, ale i egzaminem z człowieczeństwa. – Wszyscy tu obecni, wspólnie stworzyliśmy piękny projekt ponad podziałami, który już na zawsze będzie jednym z symboli współczesnego patriotyzmu – stwierdził. Oprócz dostarczania posiłków, wolontariusze wspierali weteranów w ich codziennych czynnościach: zakupach, realizacji recept czy transporcie na badania. Ponadto, każdego dnia wykonywali dziesiątki telefonów, aby ustalić, jakie są potrzeby Kombatantów, starali się zapewnić im poczucie bezpieczeństwa i bliskości.
– To niezwykłe, że w czasie, gdy poczucie zagrożenia, narodowa kwarantanna i obostrzenia sanitarne ograniczały nasze wzajemne kontakty, paradoksalnie staliśmy się sobie bliżsi – mówiła Pierwsza Dama. Wyraziła przekonanie, że dzięki podobnym inicjatywom „stajemy się bardziej otwarci na potrzeby innych, że aktywniej i solidarniej pomagamy sobie nawzajem, że gdy zachodzi potrzeba nie zostajemy obojętni, ale podejmujemy działania”. – Mam wielką nadzieję, że wszystkie przyjaźnie i znajomości, które zawiązały się podczas pandemii będą nadal trwały, że będą Państwo nauczycielami i mentorami dla swoich wolontariuszy, a wolontariusze będą dla Państwa czułymi opiekunami – uzupełniła Małżonka Prezydenta, zwracając się do Kombatantów.
Bohaterów odwiedzał też Andrzej Duda. – Jak wielką nobilitacją dla Weteranów walk o niepodległość, po ciężkich przeżyciach i wielu latach represji, jest możliwość osobistej rozmowy z Głową Państwa, z Pierwszą Damą, to mogą opowiedzieć tylko oni sami – akcentował Markuszewski. – Wciąż żywe jest w naszych sercach wspomnienie śp. prof. Witolda Kieżuna, jednego z największych bohaterów Powstania Warszawskiego i wizyta Pary Prezydenckiej z okazji jego 99. urodzin. Profesor całe życie poświęcił Polsce i jak sam powiedział, odwiedziny Pary Prezydenckiej w jego domu były swego rodzaju ukoronowaniem jego życiowej pracy dla ukochanej Rzeczypospolitej. Przez wiele kolejnych tygodni wspomnienie tej wizyty było obecne w każdej naszej rozmowie – wyjaśnił.
Dzisiejszą uroczystość uświetnił występ zespołu Ferajna z Hoovera, który wykonał piosenki powstańcze.
Podobnie jak podczas pierwszej edycji prowadzona była publiczna zbiórka, którą wsparło 1100 osób, co pozwoliło zebrać ponad 57 tys. złotych. Fundacja „Nie zapomnij o nas” trzykrotnie uzyskała dofinansowanie w ramach projektów Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, a Kancelaria Prezydenta RP od 3 listopada 2020 roku do końca marca br. dostarczyła ponad 3 tysiące posiłków.
W roli Partnera akcję wsparli:
Fundacja Orlen
Polska Fundacja Narodowa
Fundacja KGHM Polska Miedź
Agencja Rozwoju Przemysłu
Polska Grupa Zbrojeniowa
Wojskowe Centralne Biuro Konstrukcyjno-Technologiczne
Polfa Tarchomin S.A
Łącznie w obu edycjach dostarczono ponad 75 000 ciepłych posiłków.
_________________________________________
Podczas trwającej 101 dni pierwszej edycji zapewniono i dostarczono ok. 42 tys. ciepłych posiłków, a opieką objętych zostało blisko 350 kombatantów w całym kraju. Pomoc otrzymywali również ich bliscy oraz opiekunowie. Wtedy też wsparciem zostali objęci współcześni bohaterowie - pracownicy służby zdrowia. Akcja miała również inny wymiar: w najtrudniejszym czasie pandemii, kiedy lokale gastronomiczne zostały zamknięte, dzięki publicznej zbiórce pieniędzy oraz finansowemu wsparciu firm i instytucji - kilkadziesiąt restauracji, włączając się w akcję i przygotowując posiłki dla kombatantów, mogło działać nadal i utrzymać miejsca pracy.
Podsumowanie pierwszej edycji akcji odbyło się w ogrodach Pałacu Prezydenckiego, a gospodynią wydarzenia była Pierwsza Dama. Czytaj więcej >>>