Menu rozwijane

03 marca 2022

Wczoraj Małżonki Prezydentów Polski i Litwy Agata Kornhauser–Duda i Diana Nausėdienė wystosowały list otwarty o solidarność z bezbronnymi ofiarami rosyjskiej agresji i uczynienie wszystkiego, by zakończyć wojnę. Dziś rozmawiały o polsko–litewskiej współpracy we wsparciu Ukrainy i kolejnych wspólnych działaniach.

„Apelujemy do polityków, duchownych, organizacji i wszystkich ludzi dobrej woli na świecie o solidarność z ukraińskimi dziećmi – bezbronnymi ofiarami rosyjskiej agresji. Zróbmy, co w naszej mocy, aby zakończyć tę wojnę!” – Małżonki Prezydentów Polski i Litwy.

Może Cię zainteresować List otwarty Małżonek Prezydentów Polski i Litwy

– Uważam, że głos nas, kobiet, jest w tej sytuacji bardzo ważny, zwłaszcza że giną ludzie. Giną kobiety i dzieci, które są niewinnymi ofiarami tej wojny – mówiła dziś Małżonka Prezydenta RP. Panie rozmawiały o solidarności, jedności i otwartym sercu narodu polskiego i litewskiego, by wspierać naród ukraiński w ich walce o wolność. Podkreślały także konieczność połączenia sił jako małżonkowie przywódców i szczególnej ochronie kobiet i dzieci, przede wszystkim chorych, które wymagają wyjątkowej opieki.

Agata Kornhauser–Duda zapewniła o bieżącym kontakcie z Polakami na Ukrainie i Ukraińcami polskiego pochodzenia – codziennych rozmowach, dzięki którym ma dostęp do informacji o konkretnych potrzebach tak, by wsparcie sprawnie docierało do potrzebujących.

Z inicjatywy Pierwszej Damy zostały skierowane kolejne już konwoje z pomocą, która dociera do konkretnych miejsc na Ukrainie.

Małżonka Prezydenta RP relacjonowała także swoją wizytę w Broku, gdzie schronienie znalazło kilkudziesięciu uchodźców, głównie matek z dziećmi. Podkreślała, że doświadczyli tam poczucia bezpieczeństwa i mimo lęku o swoich bliskich, którzy zostali w Ukrainie, rodzą się też w nich pytania o przyszłość – szkołę dla dzieci, przygotowanie niezbędnych dokumentów czy możliwość podjęcia pracy. Dlatego Kancelaria Prezydenta RP przygotowała ulotkę dla uchodźców z Ukrainy. Podstawowe informacje niezbędne tuż po przekroczeniu granicy dotyczące opieki medycznej, telefonów kontaktowych czy możliwości kontynuowania nauki przez dzieci znaleźć tu można w czterech językach: polskim, angielskim, ukraińskim i rosyjskim. SZCZEGÓŁY INICJATYWY >>>

– Jest to dla mnie wzruszające, jak Polacy pomagają Ukraińcom od samego początku agresji Rosji. To niesamowite! Jestem tą postawą zbudowana, wszyscy zjednoczyli się ponad podziałami – akcentowała Agata Kornhauser–Duda.

Może Cię zainteresować Solidarni z Ukrainą. Rozmowa z Ks. Grzegorzem Semenkowem „Siostry i Bracia z Ukrainy, jesteśmy i będziemy z Wami!” Rozmowa z opiekunami i podopiecznymi Domu św. Marcina de Porres w Fastowie

Uchodźcy z Ukrainy znaleźli schronienie także w ośrodkach prezydenckich.

Litewska Pierwsza Dama zapewniła o gotowości Litwy do połączenia wysiłków i wsparcia Polski w pomocy uciekającym przed wojną, którzy przekraczają polsko–ukraińską granicę. – Odczuwam naszą jedność, nasze wysiłki zmierzają w jednym kierunku – mówiła Diana Nausėdienė.

– Dziękuję za tę rozmowę, wsparcie, wspólne inicjatywy, za solidarność z Ukrainą – to ogromnie ważne, żebyśmy wszyscy stali przy Ukrainie! – zakończyła Małżonka Prezydenta RP.

Rozmowa z Pierwszą Damą Litwy Dianą Nausėdienė (1)
Rozmowa z Pierwszą Damą Litwy Dianą Nausėdienė (2)
Rozmowa z Pierwszą Damą Litwy Dianą Nausėdienė (3)
06__Agata_Kornhauser_Duda_laczenie_Diana_ Nausediene_20220303_GJA_0357.jpg
05__Agata_Kornhauser_Duda_laczenie_Diana_ Nausediene_20220303_GJA_0321.jpg
04__Agata_Kornhauser_Duda_laczenie_Diana_ Nausediene_20220303_GJA_0328.jpg