Menu rozwijane

08 września 2021
Pierwsza Dama i Helena Pyz w Pałacu Prezydenckim (1)
Spotkanie Małżonki Prezydenta Heleną Pyz, lekarką, misjonarką świecką i członkinią Instytutu Prymasa Wyszyńskiego (2)
Pierwsza Dama i Helena Pyz w Pałacu Prezydenckim (3)
Pierwsza Dama i Helena Pyz w Pałacu Prezydenckim (4)
Pierwsza Dama i Helena Pyz w Pałacu Prezydenckim (5)
Pierwsza Dama i Helena Pyz w Pałacu Prezydenckim (6)
Pożegnanie (7)
1120108751.jpg
1468462823.jpg
112933011.jpg
1478177939.jpg
1262328451.jpg
660336709.jpg
1351202716.jpg

Małżonka Prezydenta spotkała się dzisiaj z Heleną Pyz, lekarką, misjonarką świecką i członkinią Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, która od 1989 roku pracuje w Ośrodku Rehabilitacji Trędowatych Jeevodaya w Indiach. 

Lekarka przyjechała do Polski w związku z beatyfikacją kard. Stefana Wyszyńskiego, którego znała osobiście oraz z premierą kinową filmu dokumentalnego opowiadającego o jej misji pomagania chorym dzieciom i ich rodzinom. Na zaproszenie Pierwszej Damy odwiedziła siedzibę głowy państwa, gdzie opowiedziała o motywacjach do podjęcia pracy w Indiach, działalności ośrodka, jego podopiecznych i ponad trzydziestu latach doświadczenia pracy z osobami trędowatymi.

W ośrodku Jeevodaya na stałe mieszka około 200 osób. W czasie 32 lat pracy dr Pyz udało się leczyć i wykształcić tysiące dzieci, a także dać im szansę na lepszą przyszłość. – Robi pani cudowną rzecz, trzeba o tym głośno mówić. Jest pani zwykłą-niezwykłą osobą o wielkim sercu i wspaniałej osobowości – powiedziała Agata Kornhauser-Duda.

Może Cię zainteresować Spotkanie Małżonki Prezydenta ze społecznością OREW im. Marii Majewskiej w Kielcach

Działalność ośrodka prowadzona jest charytatywnie dzięki, przeważnie polskim, wolontariuszom oraz darczyńcom. Środowa rozmowa pań dotyczyła także pracy ośrodka w czasie pandemii, kiedy przerwano normalne funkcjonowanie placówki, a część dzieci musiała powrócić do rodzin. Na miejscu pozostali wychowankowie, dla których ośrodek jest jedynym domem. Dlatego zakupiono dla podopiecznych sprzęt niezbędny do podjęcia nauki zdalnej, jednak jak zaznaczyła Helena Pyz, najmłodsi wymagają troski i opieki niemożliwej do zapewnienia on-line, dlatego pracownicy ośrodka z niecierpliwością oczekują na ustabilizowanie sytuacji w Indiach.

Dr Pyz mówiła też o kulisach codziennego życia w ośrodku dla trędowatych, kulturowych uwarunkowaniach, edukacji społecznej i wspieraniu dzieci i młodzieży na różnych etapach ich życia. Jednymi z tematów spotkania była też Adopcja Serca, czyli program pomocy ubogim dzieciom z krajów III świata.