Menu rozwijane

26 maja 2022

Społeczność gminy Poniatowa w woj. lubelskim przygotowała wyjątkowe obchody Dnia Matki. Pamiętając o ukraińskich kobietach, które musiały uciekać ze swojej ojczyzny przed okrucieństwem wojny, przygotowano polsko–ukraińskie święto pt.  „Dom jest tam, gdzie jest Mama”. Uroczystość odbyła się w Domu Muzyki w Kraczewicach, gdzie przebywają ukraińskie uchodźczynie, a do grona gości – w formie zdalnej – dołączyła Małżonka Prezydenta RP.

Niezwykła więź, która łączy mamę i dziecko: miłość, zaufanie i zrozumienie są źródłem siły dla każdej mamy

– Wszystkie zdajemy sobie sprawę, że macierzyństwo to największy skarb, ale wiemy też, że nie jest ono pozbawione trosk, zmartwień, różnego rodzaju trudów – mówiła Agata Kornhauser–Duda. Przypomniała, że „ta niezwykła więź, która łączy mamę i dziecko: miłość, zaufanie i zrozumienie są źródłem siły dla każdej mamy” i dzięki niej są one w stanie pokonywać wszystkie przeszkody. – Właśnie tej siły życzę wszystkim mamom, a w szczególności mamom z Ukrainy – stwierdziła. Pierwsza Dama akcentowała, że „każda mama jest przygotowana na to, że będzie musiała ocierać łzy swojemu dziecku, że będzie musiała czasami opatrzeć jego rany, że będzie musiała dziecko pocieszyć”. – Ale żadna matka nie jest przygotowana na to, że będzie musiała bać się o życie swojego dziecka, że będzie musiała uciekać przed bombardowaniami, że będzie musiała szukać schronienia w obcym kraju – stwierdziła, wyrażając nadzieję, że wojna wkrótce się skończy, a panie będą mogły powrócić do swoich domów i żyć szczęśliwie.

05__Agata)Kornhauser_Duda_spolecznosc_Poniatowa_20220526_GJB_0235.jpg [594.83 KB]

Żadna matka nie jest przygotowana na to, że będzie musiała bać się o życie swojego dziecka, że będzie musiała uciekać przed bombardowaniami, że będzie musiała szukać schronienia w obcym kraju

Gmina Poniatowa od samego początku wojny zaangażowana jest w pomoc uchodźcom. Kilkukrotnie wysyłała transporty z pomocą na przejścia graniczne w Dorohusku i Dołhobyczowie, dary trafiały też bezpośrednio do ukraińskich miejscowości. Około dwustu mieszkańców ogarniętego wojną kraju znalazło schronienie na terenie gminy, a obecnie w Domu Muzyki w Kraczewicach przebywa pięćdziesiąt mam z dziećmi. – Bardzo się cieszę, że zadbałyście o swoje dzieci i znalazłyście schronienie u nas w kraju, w Polsce – mówiła Małżonka Prezydenta, zwracając się do Ukrainek. Podkreśliła ogromną wdzięczność za postawę Polek i Polaków, którzy przyjęli ukraińskie mamy do swoich domów. – Dziękuję wszystkim mieszkańcom Poniatowej za to niezwykłe wsparcie, za to niezwykłe serce, jakim obdarzyliście Państwo naszych gości z Ukrainy. Jesteście Państwo naprawdę wielcy. Nie tylko jako Małżonka Prezydenta, ale przede wszystkim jako mama, jako kobieta jestem Wam za to ogromnie wdzięczna i dumna z postawy nas Polaków – przyznała.

Dziękuję wszystkim mieszkańcom Poniatowej za to niezwykłe wsparcie, za to niezwykłe serce, jakim obdarzyliście Państwo naszych gości z Ukrainy. Jesteście Państwo naprawdę wielcy

06__Agata)Kornhauser_Duda_spolecznosc_Poniatowa_20220526_GJB_0436.jpg [1.10 MB]

„Dom jest tam, gdzie jest Mama” to dar wdzięczności dla wszystkich mam, a w szczególności Ukrainek, które na swoich barkach dźwigają trud wychowania dzieci w tym szczególnym, dramatycznym czasie. Bogaty program artystyczny, a wśród nich wiersze i piosenki w języku polskim i ukraińskim przygotowali podopieczni Domu Muzyki, dzieci biorące udział w zajęciach w Centrum Kultury, Promocji i Turystyki w Poniatowej oraz pięcio i sześciolatki z Przedszkola Miejskiego w Poniatowej. – Nie miałam wątpliwości, że będzie to niezwykle udane wydarzenie – mówiła Pierwsza Dama, dziękując małym artystom za wspaniały występ oraz gratulując im niezwykłych talentów. – Było to bardzo wzruszające przedstawienie. Dziękuję w imieniu wszystkich mam, które miały okazję obejrzeć Wasz występ – dodała.

Agata Kornhauser–Duda życzyła wszystkim mamom, by doświadczały na co dzień jak najwięcej uśmiechu, by były dumne ze swoich dzieci i ich sukcesów. – Mam nadzieję, że przyjaźnie, które zostały zawarte między polskimi i ukraińskimi mamami pozostaną na wiele lat – powiedziała.

Może Cię zainteresować Życzenia z okazji Dnia Matki

 

Pierwsza Dama zdalnie uczestniczyła w polsko-ukraińskim Dniu Matki
Pierwsza Dama zdalnie uczestniczyła w polsko-ukraińskim Dniu Matki
Pierwsza Dama zdalnie uczestniczyła w polsko-ukraińskim Dniu Matki
Pierwsza Dama zdalnie uczestniczyła w polsko-ukraińskim Dniu Matki
Pierwsza Dama zdalnie uczestniczyła w polsko-ukraińskim Dniu Matki
03__Agata)Kornhauser_Duda_spolecznosc_Poniatowa_20220526_GJB_0228.jpg
04__Agata)Kornhauser_Duda_spolecznosc_Poniatowa_20220526_GJB_0375.jpg
05__Agata)Kornhauser_Duda_spolecznosc_Poniatowa_20220526_GJB_0235.jpg
06__Agata)Kornhauser_Duda_spolecznosc_Poniatowa_20220526_GJB_0436.jpg
09__Agata)Kornhauser_Duda_spolecznosc_Poniatowa_20220526_GJB_0789.jpg