Menu rozwijane

10 grudnia 2021

Przedstawiciele różnych krajów i narodów, kultur i tradycji gościli dzisiaj w Pałacu Prezydenckim, gdzie odbyło się spotkanie Pierwszej Damy z Paniami Ambasador i Współmałżonkami Szefów Misji Dyplomatycznych akredytowanych w Polsce.

Agata Kornhauser–Duda przywitała uczestników tradycyjnego wydarzenia po rocznej przerwie spowodowanej obostrzeniami związanymi z pandemią koronawirusa.

– Dzisiaj jesteśmy tu wszyscy z przekonaniem, że dysponujemy większą wiedzą na temat tego niewidzialnego wroga, który zebrał tak straszliwe żniwo na całym świecie. Ale także z większą wiedzą na temat  sposobów walki z nim. Głęboko wierzę, w to, że dzisiejsze spotkanie jest promykiem nadziei na to, że pandemia ma się ku końcowi i będziemy mogli wrócić do normalnego funkcjonowania – mówiła Małżonka Prezydenta.

008_Agata_Kornhauser-Duda_Panie_Ambasadorowe_20211210_GJA_0324.jpg [330.79 KB]

Ambasador Nadzwyczajna i Pełnomocna Republiki Albanii w RP JE Pani Shpresa Kureta przypomniała, że dla wszystkich był to szczególnie trudny czas. – Tak wiele się zmieniło od chwili, gdy dwa lata temu spotkaliśmy się w tej ciepłej i gościnnej sali, aby celebrować życie, nadzieję, optymizm i radość, które przynosi nam ten tak szczególny czas w roku, i który często traktujemy jak coś oczywistego. W ciągu tych kilku ostatnich miesięcy musieliśmy odzyskać wszystko to, co przez tak długi czas było dla nas oczywistością i co zawsze stanowiło część naszej codzienności. Musieliśmy poradzić sobie z dystansem, który narzuciła nam pandemia, zmieniając nasz punkt widzenia – stwierdziła.

036_Agata_Kornhauser-Duda_Panie_Ambasadorowe_20211210_GJA_0800.jpg [280.41 KB]

Małżonka Prezydenta zwróciła uwagę, że pomimo różnic kulturowych, wszyscy ludzie są do siebie bardzo podobni. – Wszyscy zabiegamy o pokój, wszyscy zabiegamy o bezpieczeństwo, także zdrowotne, a także o harmonię w życiu rodzinnym, społecznym czy osobistym. Myślę, że każdy z nas chce mieć tę krzepiącą świadomość, że jego kraj, region, kontynent i cały świat zmierzają ku lepszej przyszłości – tłumaczyła, przypominając, że jesteśmy w stanie choć w pewnym stopniu nadać kształt tej przyszłości dzięki współpracy i dzięki solidarności.

Wspomniała, że „pandemia, zagrożenia dla pokoju, także niepokoje dotyczące zmian klimatu oraz sytuacji gospodarczej na całym świecie to wyzwania, którym możemy sprostać tylko razem. Solidarnie”.

Wystąpienie Pierwszej Damy podczas spotkania z Paniami Ambasador i Współmałżonkami Szefów Misji Dyplomatycznych akredytowanych w Polsce

027_Agata_Kornhauser-Duda_Panie_Ambasadorowe_20211210_GJB_0313.jpg [546.45 KB]

Pierwsza Dama mówiła o pierwszych miesiącach walki z pandemią, jak i bieżącej współpracy międzynarodowej.

– Z ogromną przyjemnością mogłam przekazać szczepionki podczas moich ostatnich dwóch wizyt i cieszę się, że mój kraj także włączył się w te solidarnościowe działania – powiedziała. Przypomniała, że  równie ważna jest solidarność z potrzebującymi. – To są chorzy, niepełnosprawni, starsi, bezdomni i muszę powiedzieć, że jestem zawsze pod wrażeniem bo Państwo wspaniale wiedzą, jak tych ludzi wspierać – przyznała.

Co roku Stowarzyszenie Współmałżonków Szefów Misji Dyplomatycznych organizuje kiermasz charytatywny na rzecz polskich organizacji pozarządowych. – Dzisiaj jest najlepszy czas, by z całego serca podziękować Państwu za zaangażowanie, za ofiarność, za poświęcenie ogromnej ilości czasu, ale przede wszystkim za Państwa otwartość na potrzeby innych, za wielkie serce – powiedziała.

Małżonka Prezydenta podzieliła się spostrzeżeniem, że wyjazdy zagraniczne są inspirującym doświadczeniem ponieważ pozwalają zapoznać się z osiągnięciami innych narodów.

– Z jednej strony poznaję Państwa kraje, Państwa kulturę, tradycję, obserwuję też jak Państwo funkcjonują w swoim środowisku, ale także poznaję różnego rodzaju rozwiązania, które stosowane są u Państwa w krajach, zwłaszcza leżące w obszarze moich zainteresowań czyli edukacji, wsparcia osób niepełnosprawnych i potrzebujących czy też szeroko rozumianej działalności charytatywnej – mówiła.

034_Agata_Kornhauser-Duda_Panie_Ambasadorowe_20211210_GJB_0444.jpg [233.38 KB]

Pierwsza Dama podkreśliła, że dzisiejsze wydarzenie ma dodatkowy wymiar, ponieważ jest okazją do tego, by serdecznie podziękować także za niezwykłą serdeczność, życzliwość i gościnność, z którymi zawsze spotyka się podczas indywidualnych wizyt, jak i oficjalnych wyjazdów Pary Prezydenckiej.

Dodała słowa podziękowania za budowanie dobrych relacji międzynarodowych. – Dziękuję też, że podejmują Państwo działania w celu budowania jak najlepszych relacji pomiędzy Państwa krajami, a moją Ojczyzną. Mam nadzieję, że ten szczególny wieczór w świątecznej scenografii, przy świątecznej muzyce i przy polskich tradycyjnych potrawach wprawi Państwa w dobry, pogodny nastrój, a to z kolei sprawi, że poczują się Państwo choć trochę jak u siebie w domu – powiedziała.

Na nadchodzący nowy rok życzyła swoim gościom „spełnienia wszelkich marzeń, realizacji planów, dobra i przede wszystkim zdrowia”. – Wszystkim nam zależy, by 2022 rok był rokiem bez pandemii – stwierdziła.

Podczas wydarzenia odbył się koncert w wykonaniu stypendystów Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. Głównym celem Funduszu jest pomoc wybitnie uzdolnionym uczniom w rozwijaniu zainteresowań naukowych i uzdolnień artystycznych, a także poprawa opieki nad zdolnymi dziećmi w polskim systemie edukacji. W piątek młodzież wykonała kolędy oraz aranżacje utworów świątecznych.

Może Cię zainteresować Wigilijne spotkanie z Amazonkami i pacjentkami onkologicznymi Przekazanie Macedonii Płn. szczepionek przeciw Covid–19
Przedświąteczne spotkanie Pierwszej Damy z Paniami Ambasador i Współmałżonkami Szefów Misji Dyplomatycznych akredytowanych w Polsce (1)
Przedświąteczne spotkanie Pierwszej Damy z Paniami Ambasador i Współmałżonkami Szefów Misji Dyplomatycznych akredytowanych w Polsce (2)
Przedświąteczne spotkanie Pierwszej Damy z Paniami Ambasador i Współmałżonkami Szefów Misji Dyplomatycznych akredytowanych w Polsce (3)
Przedświąteczne spotkanie Pierwszej Damy z Paniami Ambasador i Współmałżonkami Szefów Misji Dyplomatycznych akredytowanych w Polsce (4)
Przedświąteczne spotkanie Pierwszej Damy z Paniami Ambasador i Współmałżonkami Szefów Misji Dyplomatycznych akredytowanych w Polsce (5)
Przedświąteczne spotkanie Pierwszej Damy z Paniami Ambasador i Współmałżonkami Szefów Misji Dyplomatycznych akredytowanych w Polsce (6)
Przedświąteczne spotkanie Pierwszej Damy z Paniami Ambasador i Współmałżonkami Szefów Misji Dyplomatycznych akredytowanych w Polsce (7)
Przedświąteczne spotkanie Pierwszej Damy z Paniami Ambasador i Współmałżonkami Szefów Misji Dyplomatycznych akredytowanych w Polsce (8)
Przedświąteczne spotkanie Pierwszej Damy z Paniami Ambasador i Współmałżonkami Szefów Misji Dyplomatycznych akredytowanych w Polsce (9)
Przedświąteczne spotkanie Pierwszej Damy z Paniami Ambasador i Współmałżonkami Szefów Misji Dyplomatycznych akredytowanych w Polsce (10)
Przedświąteczne spotkanie Pierwszej Damy z Paniami Ambasador i Współmałżonkami Szefów Misji Dyplomatycznych akredytowanych w Polsce (11)
Przedświąteczne spotkanie Pierwszej Damy z Paniami Ambasador i Współmałżonkami Szefów Misji Dyplomatycznych akredytowanych w Polsce (12)
Przedświąteczne spotkanie Pierwszej Damy z Paniami Ambasador i Współmałżonkami Szefów Misji Dyplomatycznych akredytowanych w Polsce (13)
Przedświąteczne spotkanie Pierwszej Damy z Paniami Ambasador i Współmałżonkami Szefów Misji Dyplomatycznych akredytowanych w Polsce (14)
Przedświąteczne spotkanie Pierwszej Damy z Paniami Ambasador i Współmałżonkami Szefów Misji Dyplomatycznych akredytowanych w Polsce (15)
Przedświąteczne spotkanie Pierwszej Damy z Paniami Ambasador i Współmałżonkami Szefów Misji Dyplomatycznych akredytowanych w Polsce (16)
Przedświąteczne spotkanie Pierwszej Damy z Paniami Ambasador i Współmałżonkami Szefów Misji Dyplomatycznych akredytowanych w Polsce (17)
Przedświąteczne spotkanie Pierwszej Damy z Paniami Ambasador i Współmałżonkami Szefów Misji Dyplomatycznych akredytowanych w Polsce (18)
Przedświąteczne spotkanie Pierwszej Damy z Paniami Ambasador i Współmałżonkami Szefów Misji Dyplomatycznych akredytowanych w Polsce (19)
Przedświąteczne spotkanie Pierwszej Damy z Paniami Ambasador i Współmałżonkami Szefów Misji Dyplomatycznych akredytowanych w Polsce (20)
Przedświąteczne spotkanie Pierwszej Damy z Paniami Ambasador i Współmałżonkami Szefów Misji Dyplomatycznych akredytowanych w Polsce (21)
Przedświąteczne spotkanie Pierwszej Damy z Paniami Ambasador i Współmałżonkami Szefów Misji Dyplomatycznych akredytowanych w Polsce (22)
Przedświąteczne spotkanie Pierwszej Damy z Paniami Ambasador i Współmałżonkami Szefów Misji Dyplomatycznych akredytowanych w Polsce (23)
Przedświąteczne spotkanie Pierwszej Damy z Paniami Ambasador i Współmałżonkami Szefów Misji Dyplomatycznych akredytowanych w Polsce (24)
Przedświąteczne spotkanie Pierwszej Damy z Paniami Ambasador i Współmałżonkami Szefów Misji Dyplomatycznych akredytowanych w Polsce (25)
Przedświąteczne spotkanie Pierwszej Damy z Paniami Ambasador i Współmałżonkami Szefów Misji Dyplomatycznych akredytowanych w Polsce (26)
009_Agata_Kornhauser-Duda_Panie_Ambasadorowe_20211210_GJA_0347.jpg
006_Agata_Kornhauser-Duda_Panie_Ambasadorowe_20211210_GJA_0273.jpg
007_Agata_Kornhauser-Duda_Panie_Ambasadorowe_20211210_GJA_0297.jpg
003_Agata_Kornhauser-Duda_Panie_Ambasadorowe_20211210_GJA_0159.jpg
008_Agata_Kornhauser-Duda_Panie_Ambasadorowe_20211210_GJA_0324.jpg
010_Agata_Kornhauser-Duda_Panie_Ambasadorowe_20211210_GJA_0368.jpg
011_Agata_Kornhauser-Duda_Panie_Ambasadorowe_20211210_GJA_0375.jpg
013_Agata_Kornhauser-Duda_Panie_Ambasadorowe_20211210_GJA_0420.jpg
015_Agata_Kornhauser-Duda_Panie_Ambasadorowe_20211210_GJA_0469.jpg
016_Agata_Kornhauser-Duda_Panie_Ambasadorowe_20211210_GJA_0489.jpg
017_Agata_Kornhauser-Duda_Panie_Ambasadorowe_20211210_GJA_0507.jpg
018_Agata_Kornhauser-Duda_Panie_Ambasadorowe_20211210_GJA_0510.jpg
019_Agata_Kornhauser-Duda_Panie_Ambasadorowe_20211210_GJA_0518.jpg
021_Agata_Kornhauser-Duda_Panie_Ambasadorowe_20211210_GJA_0548.jpg
014_Agata_Kornhauser-Duda_Panie_Ambasadorowe_20211210_GJA_0438.jpg
027_Agata_Kornhauser-Duda_Panie_Ambasadorowe_20211210_GJB_0313.jpg
026_Agata_Kornhauser-Duda_Panie_Ambasadorowe_20211210_GJB_0204.jpg
025_Agata_Kornhauser-Duda_Panie_Ambasadorowe_20211210_GJB_0181.jpg
023_Agata_Kornhauser-Duda_Panie_Ambasadorowe_20211210_GJB_0037.jpg
030_Agata_Kornhauser-Duda_Panie_Ambasadorowe_20211210_GJB_0348.jpg
031_Agata_Kornhauser-Duda_Panie_Ambasadorowe_20211210_GJA_0747.jpg
032_Agata_Kornhauser-Duda_Panie_Ambasadorowe_20211210_GJA_0751.jpg
034_Agata_Kornhauser-Duda_Panie_Ambasadorowe_20211210_GJB_0444.jpg
035_Agata_Kornhauser-Duda_Panie_Ambasadorowe_20211210_GJA_0784.jpg
036_Agata_Kornhauser-Duda_Panie_Ambasadorowe_20211210_GJA_0800.jpg
037_Agata_Kornhauser-Duda_Panie_Ambasadorowe_20211210_GJA_0849.jpg