Menu rozwijane

19 listopada 2021

W piątek w obecności Pierwszych Dam obu krajów Polska przekazała Macedonii Płn. transzę 200 000 szczepionek przeciw Covid–19. W Instytucie Transfuzjologii Kliniki Matki Teresy w Skopje Agata Kornhauser–Duda wyraziła nadzieję, że donacja przyczyni się do międzynarodowej walki z pandemią.

– W ostatnich kilkunastu miesiącach żyliśmy w niezwykle trudnej sytuacji spowodowanej koronawirusem, wrogiem atakującym narody na całym świecie. W tym kontekście uważam, że współpraca międzynarodowa ma szczególne znaczenie, bo tylko przy pomocy i współpracy międzynarodowej możemy walczyć z tym niewidzialnym wrogiem – mówiła Agata Kornhauser–Duda. – Cieszę się, że podczas tej oficjalnej wizyty w Macedonii Północnej mogę przekazać 200 tys. dawek szczepionek jako darowiznę dla narodu macedońskiego – oświadczyła, zachęcając wszystkich, którzy nie są zaszczepieni, by to uczynili.

02_PAKD_Szczepionki_GJB_4346.jpg [189.21 KB]

Pierwsza Dama Macedonii Północnej podkreśliła, że ​​darowizna jest kolejnym potwierdzeniem przyjaźni między dwoma narodami, ale także aktem solidarności potrzebnym w tym globalnym kryzysie. – Jestem przekonana, że w ciągu dwóch ostatnich lat każdy z nas miał kogoś bliskiego, kto był chory na covid. Jestem przekonana, że wielu z nas straciło bliskich, krewnych, przyjaciół. Dlatego uważam, biorąc pod uwagę wszystkie istniejące i dostępne dane, że tylko szczepionka jest jedynym wyjściem z tej sytuacji. Tylko za masowych szczepień uda nam się wyjść z tego kryzysu – apelowała Elizabeta Gjorgjevska.

Może Cię zainteresować Małżonki Prezydentów w macedońskim Czerwonym Krzyżu

Obecny w instytucie macedoński minister zdrowia Venko Filipce powiedział, że te dwa lata pokazały, jak ważna jest pomoc i solidarność ze strony innych krajów, jednocześnie podkreślając, że Polska jest jednym z pierwszych państw, które ogłosiły uruchomienie mechanizmu solidarności i donacji szczepionek.

Polska przekazała dawki szczepionki wyprodukowanej przez firmę Pfizer.

01_PAKD_Szczepionki_GJB_4306.jpg [211.53 KB]

Wcześniej, podczas roboczego lunchu Małżonki Prezydentów Polski i Macedonii Północnej rozmawiały o przedłużającej się pandemii, o szczepieniach oraz zachęcaniu do nich obywateli. Panie podjęły też temat nauczania zdalnego i jego konsekwencji dla młodych ludzi, rozmawiały nt. systemu edukacji w obu krajach i wybranych przez młodzież kierunkach studiów.

 

Polska przekazała Macedonii Płn. transzę 200 000 szczepionek przeciw Covid–19 (1)
Polska przekazała Macedonii Płn. transzę 200 000 szczepionek przeciw Covid–19 (2)
Polska przekazała Macedonii Płn. transzę 200 000 szczepionek przeciw Covid–19 (3)
Pierwsze Damy Polski i Macedonii Północnej (4)
01_PAKD_Szczepionki_GJB_4306.jpg
02_PAKD_Szczepionki_GJB_4346.jpg
03_PAKD_Szczepionki_GJA_3965.jpg
05_PAKD_Szczepionki_GJA_4064.jpg