Menu rozwijane

06 września 2022

We wtorek Agata Kornhauser–Duda i Ołena Zełenska odbyły spotkanie online. Tematem rozmowy była współpraca pań w zakresie wsparcia ukraińskich dzieci oraz ofiar wojny. 

Pierwsza Dama Ukrainy podziękowała swojej rozmówczyni za jej wczorajszą wizytę we Lwowie. Agata Kornhauser–Duda odwiedziła Zachodnioukraińskie Specjalistyczne Centrum Medyczne dla Dzieci, z którego już w pierwszych dniach marca, przy wsparciu Pierwszej Damy RP, ewakuowano najciężej chorych małych pacjentów. Z kolei w 8. Miejskim Szpitalu Klinicznym pani prezydentowa spotkała się z rannymi oraz wzięła udział w oficjalnym przekazaniu rezonansu magnetycznego zakupionego ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. – Dla mnie była to bardzo wzruszająca wizyta, zwłaszcza, że odbyłam kilka spotkań, w tym w Szpitalu Miejskim nr 8, który zajmuje się rannymi żołnierzami – relacjonowała Małżonka Prezydenta RP. – Miałam okazję kilku z nich odwiedzić. Wyraziłam nasze uznanie jako Polaków, za to, że z takim bohaterstwem i determinacją walczą o wolność swojego kraju – dodała.

02_AKD_Online_O_Zelenska_20220906_PK1_3870.jpg [253.70 KB]

Agata Kornhauser–Duda i Ołena Zełenska rozmawiały o możliwościach odbywania w polskich zakładach opieki zdrowotnej staży przez ukraińskich lekarzy i pielęgniarki. Mówiły też o wspólnych przedsięwzięciach oraz działaniach rządów obu krajów, jak również polskich fundacji i stowarzyszeń. Małżonki Prezydentów współpracowały przy relokacji małych pacjentów onkologicznych, hematologicznych i nefrologicznych oraz dzieci z niepełnosprawnościami, a dziś mówiły o postępach w ich leczeniu i rehabilitacji.

Może Cię zainteresować Lwów. Wizyta w szkole Lwów. O nauczaniu języka polskiego jako obcego

Ołena Zełenska podziękowała za udział Pary Prezydenckiej w lipcowym Drugim Szczycie Pierwszych Dam i Dżentelmenów, który został przeprowadzony zarówno stacjonarnie, jak i online. Wydarzenie zgromadziło 23 Pierwsze Damy i prawie pięćdziesiąt gwiazd, przywódców państw i szefów organizacji międzynarodowych. Jak przekazała Pierwsza Dama Ukrainy w efekcie szczytu udało się zebrać 5,9 miliona dolarów, które pozwoliły na zakup 87 karetek. – To nasze wspólne zwycięstwo podkreśliła Ołena Zełenska. Ponadto Polska przekazała Ukrainie 25 karetek pogotowia ratunkowego, kupionych z unijnym wsparciem w ramach programu Fundacji Solidarności Międzynarodowej i Banku Gospodarstwa Krajowego. Trafiły one do miast w obwodach czernihowskim, charkowskim i sumskim. Jedna pozostała we Lwowie. Ołena Zełenska mówiła o konieczności odbudowy ośrodków dla dzieci i młodzieży oraz specjalistycznych placówek zniszczonych w trakcie wojny.

07_AKD_Online_O_Zelenska_20220906_PK2_9926.jpg [201.38 KB]

Podczas wczorajszej wizyty w Ukrainie Pierwsza Dama RP spotkała się także z polskimi oraz ukraińskimi nauczycielami. Dzisiaj Małżonki Prezydentów nawiązały do podjętych podczas tych spotkań tematów. Ołena Zełenska mówiła o rozpoczętym roku szkolnym, w którym stacjonarne zajęcia mogą odbywać się wyłącznie w placówkach wyposażonych w schrony, co wiąże się z koniecznością dowożenia uczniów do placówek lub podejmowania nauki on–line. Pierwsze Damy rozmawiały również o pomocy psychologicznej dla najmłodszych i budowaniu zaufania do psychologów oraz o międzynarodowym wsparciu eksperckim, także w obszarze opieki psychologicznej dla wojskowych.

Wśród licznych tematów podjętych podczas rozmowy Pierwszych Dam znalazła się kwestia różnic w zapisach prawnych obu krajów w zakresie samodzielności młodzieży w wieku 16–18 lat. W Polsce osoby, które nie osiągnęły pełnoletności muszą przy przekraczaniu granicy pozostawać pod opieką prawnych opiekunów, w Ukrainie limitem wiekowym jest 16 lat.

Na zakończenie rozmowy Małżonki Prezydentów nawiązały do projektu czytelniczego. We współpracy z Ukraińskim Instytutem Książki oraz wydawcami z Ukrainy, którzy zgodzili się nieodpłatnie przekazać prawa do wydania książek w Polsce, wysiłkiem Instytutu Książki z Krakowa i Warszawy zostanie wydrukowanych 16 tytułów książek dla dzieci w łącznym nakładzie 80 tys. egzemplarzy. Książki zostaną przekazane bibliotekom, a inicjatywa została objęta honorowym patronatem Pierwszych Dam Polski i Ukrainy.

Może Cię zainteresować Polsko-niemieckie wsparcie ukraińskich sierot Niemcy. Pierwsze Damy Polski i Niemiec odwiedziły ewakuowane z Ukrainy chore dzieci

 

Rozmowy Pierwszych Dam Polski i Ukrainy (1)
Rozmowy Pierwszych Dam Polski i Ukrainy (2)
Rozmowy Pierwszych Dam Polski i Ukrainy (3)
Rozmowy Pierwszych Dam Polski i Ukrainy (4)
Rozmowy Pierwszych Dam Polski i Ukrainy (5)
02_AKD_Online_O_Zelenska_20220906_PK1_3870.jpg
06_AKD_Online_O_Zelenska_20220906_PK1_3995.jpg
07_AKD_Online_O_Zelenska_20220906_PK2_9926.jpg
08_AKD_Online_O_Zelenska_20220906_PK1_4023.jpg
11_AKD_Online_O_Zelenska_20220906_PK2_9935.jpg