Menu rozwijane

23 marca 2021
Pierwsza Dama rozmawia z kadrą pedagogiczną Szkoły Podstawowej nr 9 z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego im. Władysława Jasińskiego w Mielcu (1)
Pierwsza Dama rozmawia z kadrą pedagogiczną Szkoły Podstawowej nr 9 z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego im. Władysława Jasińskiego w Mielcu (2)
o932335167.jpg
o953773271.jpg

W ubiegłym roku, z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, Pierwsza Dama gościła w Szkole Podstawowej nr 9 z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego im. Władysława Jasińskiego w Mielcu. Od tamtego czasu pandemia znacznie wpłynęła na formę kształcenia, jednak uczniowie nadal z radością uczestniczą w inicjatywach, w których mogą sprawdzić swoje umiejętności i w interesujący sposób zdobyć dodatkową wiedzę. Dzisiaj dyrektorzy placówki oraz nauczycielka języka polskiego opowiedzieli Małżonce Prezydenta o przebiegu tegorocznego święta języków narodowych.

Może Cię zainteresować O języku (w) pandemii

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego obchodzony jest 21 lutego. Tegoroczna edycja wydarzenia w mieleckiej szkole upłynęła pod hasłem „Z naszego na nasze - czyli o pięknie regionalnych odmian języka polskiego”. Uczniowie klas VIII przygotowali krótki filmik ilustrujący bogactwo polszczyzny w jej regionalnych odmianach: czytali znane wiersze dla dzieci w gwarach. Dzień Języka Ojczystego był także okazją do spotkania uczniów z przedszkolakami najstarszej grupy Przedszkola Miejskiego nr 8 w Mielcu. Maluchy uczą się zarówno w oddziale szkolnym, jak i w przedszkolu, a spotkanie ze starszymi kolegami pozwoliło nie tylko na wspólną naukę i zabawę, ale także na zadawanie ekspertom pytań dotyczących nauki szkolnej. –  Jestem pod ogromnym wrażeniem, że pomimo pandemii i zdalnego nauczania realizują Państwo tak dużo projektów. Proponujecie Państwo podopiecznym okolicznościowe wykłady czy udział w wielu konkursach – mówiła Pierwsza Dama. – Podejmujemy te wszystkie inicjatywy, żeby dzieci nie straciły więzi ze szkołą i kontaktu z rówieśnikami. Chcemy, żeby uczniowie czuli się częścią szkolnej społeczności – akcentowali pedagodzy.

Może Cię zainteresować Para Prezydencka spotkała się z Rzecznikiem Praw Pacjenta i Rzecznikiem Praw Dziecka

Wtorkowa rozmowa Małżonki Prezydenta z nauczycielami dotyczyła także nauczania zdalnego, powrotu najmłodszych uczniów do szkół i wpływu długotrwałego pozostawania w izolacji na dzieci i młodzież. Pierwsza Dama zauważyła, że podczas wielu rozmów, jakie prowadzi z pedagogami wyraźnie wybrzmiewa, że młodzi ludzie w czasie pandemii chętniej zwracają się z problemami do nauczycieli, niż do rodziców czy rówieśników. Obserwację potwierdzili pedagodzy, przyznając, że skutki pandemii negatywnie odbijają się na zdrowiu i samopoczuciu uczniów, którzy porady szukają u swoich nauczycieli. – Dzieci dzisiaj oczekują od nas, żeby po drugiej stronie monitora siedział ktoś, kto jest empatyczny, ma otwarta głowę i serce, kto je wesprze. To jest największy deficyt nauczania zdalnego: zaburzenie relacji – podkreślili. Podjęto również temat konsultacji przedegzaminacyjnych dla ósmoklasistów oraz prowadzonego w placówce wsparcia psychologicznego dla dzieci.

______________________________________________________________

Szkoła istnieje od roku szkolnego 1985/86, kiedy to gościnnie zajmowała pomieszczenie w Zespole Szkół Technicznych w Mielcu. Placówka posiada nowoczesną bibliotekę szkolną, wychodzącą naprzeciw oczekiwaniom współczesnego społeczeństwa. Technologia informacyjna towarzyszy uczniom od nauczania wczesnoszkolnego poprzez cały okres kształcenia w szkole podstawowej.