23 marca 2021

Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Rozmowa Agaty Kornhauser-Dudy i Anity Herczegh

Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Rozmowa Agaty Kornhauser-Dudy i Anity Herczegh

Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Rozmowa Agaty Kornhauser-Dudy i Anity Herczegh

Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Rozmowa Agaty Kornhauser-Dudy i Anity Herczegh

Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Rozmowa Agaty Kornhauser-Dudy i Anity Herczegh

o1213499888.jpg
o1193992550.jpg
o931394698.jpg
o1653274046.jpg
o2079744242.jpg

23 marca obchodzimy Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Uroczystości odbywały się zwyczajowo co roku na przemian w Polsce i na Węgrzech z udziałem prezydentów obu państw. Z uwagi na trwającą pandemię wspólne obchody w 2020 i 2021 roku zostały odwołane. W związku z tym Agata Kornhauser-Duda i Anita Herczegh spotkały się zdalnie. Rozmowa Prezydentów Polski i Węgier miała miejsce dzień wcześniej.

 ♦ Historia od wieków splatała losy naszych narodów i pomimo wielu trudnych momentów, Polacy i Węgrzy zawsze mogli na siebie liczyć 

– To dla mnie prawdziwa radość móc porozmawiać z Panią z okazji Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Niezmiernie cieszę się, że możemy celebrować szczerą przyjaźń pomiędzy naszymi narodami i doskonałe relacje międzypaństwowe – mówiła Pierwsza Dama Polski. Stwierdziła, że Węgrzy zawsze zajmowali szczególne miejsce w sercach Polaków, a sympatia ta opierała się i wciąż opiera na głębokim przekonaniu Polaków o podobieństwie naszych charakterów narodowych. Małżonki Prezydentów akcentowały, że historia od wieków splatała losy naszych narodów i pomimo wielu trudnych momentów, Polacy i Węgrzy zawsze mogli na siebie liczyć i zawsze pozostawali wobec siebie lojalni.

Może Cię zainteresować Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z Prezydentem Węgier Jánosem Áderem

– Bardzo żałuję, że pandemia już po raz drugi uniemożliwia nam wspólne świętowanie tego pięknego dnia. Głęboko wierzę jednak, że wspólnym wysiłkiem ludzkości oraz solidarną postawą pokonamy pandemię i przyszłoroczne obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej będziemy nareszcie obchodzić razem – stwierdziła Małżonka Prezydenta Węgier. Obie panie wyraziły radość z rozwoju relacji polsko-węgierskich nawet w momentach największych ograniczeń wymuszonych przez pandemię, a Agata Kornhauser-Duda podkreśliła, że stanowi to dobry znak i kolejny dowód na trwałość polsko-węgierskiej przyjaźni.

Rozmowa Pierwszych Dam w Dniu Przyjaźni Polsko-Węgierskiej - zdjęcie w treści artykułu

Panie rozmawiały o przybierającej na sile w obu krajach trzeciej fali pandemii i prowadzonych szczepieniach. Węgry zajmują obecnie drugą, po Malcie, pozycję w UE w rankingu liczby wykonanych szczepień. – Polacy zmagają się z podobnymi problemami, co nasi węgierscy przyjaciele. Jest to wyjątkowo trudny czas dla nas wszystkich, jednak programy szczepień stanowią promyk nadziei, że powrót do normalności jest możliwy – wyraziła nadzieję Agata Kornhauser-Duda.

♦ Polacy zmagają się z podobnymi problemami, co nasi węgierscy przyjaciele. Jest to wyjątkowo trudny czas dla nas wszystkich

Pierwsze Damy uczestniczyły w podobnych wydarzeniach dobroczynnych na rzecz osób starszych i bezdomnych, a dziś miały okazję podzielić się doświadczeniami. Podobnie jak Agata Kornhauser-Duda, Małżonka Prezydenta Węgier jest promotorką i animatorką działań na rzecz dzieci szczególnie uzdolnionych, a wsparcie licznych projektów w tym zakresie także wybrzmiało podczas rozmowy. Przy tej okazji Pierwsza Dama Polski przedstawiła swojej rozmówczyni niezwykłą publikację przygotowaną przez Polską Szkołę przy Ambasadzie RP w Budapeszcie. Autorami przewodnika pt. „Węgry oczami dzieci” są uczniowie szkoły, którzy prezentują odrobinę polsko-węgierskiej historii, opisują interesujące miejsca, które trudno znaleźć w typowych przewodnikach oraz wyjaśniają lokalne zjawiska i zwyczaje. Egzemplarz w wersji węgierskojęzycznej już niedługo trafi do rąk Anity Herczegh.

Może Cię zainteresować Agata Kornhauser-Duda i Anita Herczegh w Dniu Przyjaźni Polsko-Węgierskiej

Agata Kornhauser-Duda pytała o węgierskie doświadczenia związane z nauką zdalną oraz o wpływ obostrzeń na stan zdrowia dzieci i młodzieży. Panie wyraziły głęboki niepokój dotyczący wpływu izolacji na kondycję uczniów. Zgodziły się, że trwające już rok zaburzenie więzi rówieśniczych, a także poczucie zagrożenia i braku stabilizacji oraz stres mogą znaleźć odbicie w rozwoju pokolenia młodych ludzi na całym świecie. Pierwsze Damy dyskutowały nad możliwymi rozwiązaniami oraz koniecznością podjęcia różnorodnych starań na rzecz poprawy sytuacji dzieci i młodzieży.