Menu rozwijane

23 marca 2022

Małżonka Prezydenta RP rozmawiała dzisiaj z Jej Królewską Wysokością Królową Belgów Matyldą.Tematem spotkania była pomoc humanitarna dla ukraińskich uchodźców przybywających do Polski.

Agata Kornhauser–Duda zabiega o koalicję Małżonek przywódców oraz koronowanych głów na całym świecie na rzecz ofiar wojny w Ukrainie. W środę podziękowała za wsparcie Belgii, która wkrótce przyjmie pod opiekę chore dzieci, które trafiły do polskich placówek medycznych. Pierwsza Dama omówiła sytuację Polski oraz przedstawiła zakres działań naszego kraju i Polaków na rzecz ofiar wojny.

Królowa Matylda, która wspólnie z Królem Filipem I Koburgiem spotyka się z uchodźcami przebywającymi w Belgii wyraziła podziw dla polsko–ukraińskiej solidarności i zakresu pomocy, jakiej doświadczają obywatele Ukrainy w Polsce. Agata Kornhauser–Duda wyraziła wielką dumę z postawy wszystkich rodaków: wolontariuszy, donatorów, osób, które uchodźców przyjmują pod własnym dachem, jak również funkcjonariuszy inspekcji i służb, samorządów, rządu, wszelkich organizacji, które włączyły się w pomoc.

Pierwsza Dama i Jej Królewska Wysokość rozmawiały o długofalowych potrzebach i rozwiązaniach, a także o możliwościach dalszej współpracy między naszymi krajami.

Wśród poruszonych tematów znalazły się założenia specustawy, dzięki której ukraińskie dzieci mogą uczęszczać do polskich szkół i przedszkoli. Rozmawiano także o obecnej sytuacji w Ukrainie, ewakuacji kolejnych ludzi, w tym osób z niepełnosprawnościami, podopiecznych domów pomocy społecznej, seniorów i chorych.

Może Cię zainteresować Wizyta byłego Prezydenta Słowacji w Polsce