Menu rozwijane

16 marca 2022

O pomocy humanitarnej dla Ukrainy i uciekających z tego kraju mieszkańców Agata Kornhauser–Duda od kilku dni rozmawia z Małżonkami przywódców ze świata. Intencją Pani Prezydentowej jest stworzenie koalicji Małżonek i połączenie działań na rzecz ofiar wojny.

W środę Pierwsza Dama odbyła wideo rozmowy z Małżonką Prezydenta Malty Miriam Vellą oraz Prezydentową Republiki Węgierskiej Anitą Herczegh. Telefonicznie skontaktowała się też z Prezydentową Niemiec, Elke Büdenbender.

Panie rozmawiały o zmieniających się potrzebach osób, które pozostały w Ukrainie oraz o planowanych działaniach pomocowych dla uchodźców w związku z prognozowanym wzrostem liczby ludności uciekającej z ogarniętego wojną kraju.

Dotychczas przez granicę polsko–ukraińską przeszło ponad milion osiemset uchodźców. Pierwsza Dama RP mówiła o pomocy udzielanej tym, którzy zdecydowali się pozostać w naszym kraju. Agata Kornhauser–Duda odwiedza ośrodki, w których przebywają głównie kobiety, matki z dziećmi. Dziś przekazała ich relacje oraz własne obserwacje. Zapewniła, że Polska nie ustaje w wysiłkach, by zatrzymać wojnę oraz objąć opieką wszystkich potrzebujących.

Pierwsze Damy rozmawiały o potrzebach uchodźców i sposobach zapewnienia im bezpiecznego miejsca i opieki, także lekarskiej, psychologicznej, opieki nad dziećmi. Ważnym zagadnieniem poruszonym podczas wszystkich rozmów była koordynacja działań na rzecz tych środowisk spośród ewakuowanych ludzi, które wymagają specjalnego traktowania. Mówiono o małych pacjentach onkologicznych, dializowanych i z chorobami rzadkimi, którzy trafiają pod opiekę polskich oraz zagranicznych placówek medycznych. Kolejnymi grupami wymagającymi szczególnego wsparcia są osoby z niepełnosprawnościami różnego typu, w tym głębokimi upośledzeniami – zarówno dorosłe jak i dzieci. Takie osoby wymagają specjalnego transportu, specjalistycznego sprzętu oraz fachowej opieki. Szczególnej troski wymagają też podopieczni placówek opiekuńczo-socjalnych.

Małżonki Prezydentów rozmawiały o możliwych rozwiązaniach, współpracy międzynarodowej i koordynacji działań. Pierwsze Damy Malty, Węgier i Niemiec mówiły o już podjętych przez ich kraje działaniach na rzecz Ukrainy i uchodźców. 

Agata Kornhauser–Duda zwróciła też uwagę na apel Ołeny Zełenskiej o to, aby ludzie dobrej woli na całym świecie, w tym szczególnie kobiety, włączyły się w pokojową walkę o prawdę. Prezydentowa Ukrainy zabiega o to, by cały świat poznał prawdę o tragedii, która rozgrywa się teraz na Ukrainie, o niewinnych ofiarach wojny, szczególnie dzieciach.

Pierwsze Damy Polski i Malty
Pierwsze Damy Polski i Malty
Pierwsze Damy Polski i Węgier
Pierwsze Damy Polski i Węgier
Rozmowa Pierwszej Damy RP z Pierwszą Damą Niemiec
003_Agata_Kornhauser-Duda_Miriam_Vella_Malta_20220316_GJA_4707.jpg
006_Agata_Kornhauser-Duda_Miriam_Vella_Malta_20220316_GJB_4544.jpg
003_Agata_Kornhauser-Duda_Anita_Herczegh_Wegry_20220316_GJA_5191.jpg
005_Agata_Kornhauser-Duda_Anita_Herczegh_Wegry_20220316_GJA_5240.jpg
003_Agata_Kornhauser-Duda_rozmowa_Elke_Budenbender_20220316_GJA_5454.jpg