Menu rozwijane

01 kwietnia 2022

W piątek Agata Kornhauser–Duda była gościem Laury Mattarelli córki Prezydenta Włoch pełniącej rolę Pierwszej Damy. Wcześniej, odwiedziła szpital Bambino Gesu, gdzie leczone są także dzieci ukraińskich uchodźców.

W Pałacu Kwirynalskim panie rozmawiały o pomocy humanitarnej dla Ukrainy oraz uchodźców, w tym osób, które zatrzymały się w Polsce.

Od 24 lutego do naszego kraju trafiło już niemal dwa i pół miliona osób uciekających przed wojną. Stąd Małżonka Prezydenta RP zabiega o koalicję Pierwszych Dam i koronowanych głów na rzecz uchodźców, w szczególności tych najbardziej potrzebujących, jak chore dzieci oraz osoby w każdym wieku dotknięte niepełnosprawnościami.

Podczas dzisiejszej rozmowy Agata Kornhauser–Duda przedstawiła niektóre efekty wspólnych międzynarodowych działań, mówiła o najpilniejszych potrzebach i wsparciu kierowanym na Ukrainę. Laura Mattarella zapewniła o uznaniu dla zaangażowania Polski, opowiedziała o własnych spotkaniach z uchodźcami i działaniach podejmowanych we Włoszech na ich rzecz, jak opieka nad chorymi, przygotowywane miejsca w szkołach oraz zakwaterowanie dla dzieci i ich rodzin. Wyraziła solidarność z narodem ukraińskim i polskim oraz zadeklarowała chęć dalszego wsparcia potrzebujących.

Panie rozmawiały o możliwych rozwiązaniach i koordynacji działań, w tym na rzecz osób z poważnymi niepełnosprawnościami. Dzięki współpracy międzynarodowej, dzieci z niepełnosprawnościami, w tym podopieczni ukraińskich domów dziecka, które trafiły do Polski, są przetransportowywane do specjalistycznych ośrodków w innych krajach.

Może Cię zainteresować Pierwsze Damy Polski i Litwy o działaniach na rzecz uchodźców O pomocy humanitarnej z Brigitte Macron

 

Rozmowa z Laurą Mattarelli (1)
06_AKD_Laura_Mattarella_20220401_GJA_2794_20220401_GJA_2792_1.jpg