Menu rozwijane

09 marca 2022

W środę Agata Kornhauser–Duda odwiedziła jedną z prezydenckich rezydencji udostępnionych uchodźcom z Ukrainy. Spotkała się z mamami, które wraz z dziećmi schroniły się w Polsce.

Rozmowa odbyła się w rodzinnej atmosferze. Małżonka Prezydenta przywitała panie w naszym kraju i wyraziła nadzieję, że mimo okoliczności, w jakich rodziny się tu znalazły, zaznają spokoju i choć częściowo poczują się jak w domu. – Trzymajmy się razem, bo razem jesteśmy silni! Polska będzie robić wszystko, by pomóc – mówiła Agata Kornhauser–Duda.

Panie opowiedziały o sytuacji w miastach, z których pochodzą i przybliżyły okoliczności decyzji o ucieczce. Niektóre z nich do Polski trafiły przez przejście graniczne w Dorohusku, które wczoraj odwiedziła Pierwsza Dama.

 Od samego początku konfliktu Agata Kornhauser–Duda rozmawia z liderami polskich organizacji i duchownymi na Ukrainie oraz Ukraińcami polskiego pochodzenia, z którymi przez lata trwania akcji „Pomoc Polakom na Wschodzie” Kancelaria Prezydenta RP nawiązała relacje. Dzięki nim znane są konkretne potrzeby poszczególnych miejscowości.

Dary przygotowywane na najbliższą edycję akcji są kierowane do potrzebujących wsparcia na Ukrainie bez względu na ich narodowość.

Pani Prezydentowa zapewniła też o staraniach polskich służb, inspekcji, administracji, wolontariuszy, organizacji i stowarzyszeń oraz ludzi dobrej woli, by uchodźcy znaleźli się pod jak najlepszą opieką w jak najkrótszym czasie. Mówiła o szeroko płynącej pomocy materialnej i rzeczowej oraz o wprowadzonych i przygotowywanych regulacjach. Pomocy udzielają też inne kraje, coraz więcej zagranicznych placówek medycznych przyjmuje chore dzieci.

– Jesteśmy ogromnie wdzięczni za każdy gest, każdy odruch serca. Na razie myślimy tylko o młodych, o ich bezpieczeństwie, ale kiedy będzie można chcielibyśmy wrócić do domu – stwierdziły panie. Pierwsza Dama mówiła też o możliwości zapisywania dzieci do szkół, by mogły uczyć się języka i przebywać wśród rówieśników. – Wszyscy modlimy się, by konflikt zakończył się jak najszybciej, ale musimy być przygotowani na różne okoliczności – tłumaczyła Małżonka Prezydenta.

Do spotkania dołączył wojewoda, który omówił prowadzone na terenie województwa działania. Małżonka Prezydenta w imieniu własnym i męża podziękowała wszystkim zaangażowanym w pomoc osobom i instytucjom za współpracę i znakomitą organizację.  

Może Cię zainteresować Apel Pierwszej Damy: Rosyjskie kobiety zatrzymajcie wojnę Usłyszeć Dzieci: Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie?
Pierwsza Dama w jednej z prezydenckich rezydencji (1)
Spotkanie z ukraińskimi mamami, które wraz z dziećmi schroniły się w Polsce (2)
Spotkanie z ukraińskimi mamami, które wraz z dziećmi schroniły się w Polsce (3)
Spotkanie z ukraińskimi mamami, które wraz z dziećmi schroniły się w Polsce (4)
Spotkanie z ukraińskimi mamami, które wraz z dziećmi schroniły się w Polsce (5)
Spotkanie z ukraińskimi mamami, które wraz z dziećmi schroniły się w Polsce (6)
002_Agata_Kornhauser-Duda_rodziny_ukrainskie_20220309_MBO19105.jpg
004_Agata_Kornhauser-Duda_rodziny_ukrainskie_2022030_MBO19132.jpg
006_Agata_Kornhauser-Duda_rodziny_ukrainskie_20220309_MBO19217.jpg
007_Agata_Kornhauser-Duda_rodziny_ukrainskie_20220309_MBO19254.jpg
010_Agata_Kornhauser-Duda_rodziny_ukrainskie_20220309_MBO19321.jpg
011_Agata_Kornhauser-Duda_rodziny_ukrainskie_20220309_MBO19396.jpg