Menu rozwijane

21 września 2021
Spotkanie Pierwszej Damy z Polonią zaangażowaną w walkę ze skutkami pandemii (1)
Spotkanie Pierwszej Damy z Polonią zaangażowaną w walkę ze skutkami pandemii (2)
Spotkanie Pierwszej Damy z Polonią zaangażowaną w walkę ze skutkami pandemii (3)
Spotkanie Pierwszej Damy z Polonią zaangażowaną w walkę ze skutkami pandemii (4)
Spotkanie Pierwszej Damy z Polonią zaangażowaną w walkę ze skutkami pandemii (5)
Spotkanie Pierwszej Damy z Polonią zaangażowaną w walkę ze skutkami pandemii (6)
Spotkanie Pierwszej Damy z Polonią zaangażowaną w walkę ze skutkami pandemii (7)
Spotkanie Pierwszej Damy z Polonią zaangażowaną w walkę ze skutkami pandemii (8)
Spotkanie Pierwszej Damy z Polonią zaangażowaną w walkę ze skutkami pandemii (9)
Spotkanie Pierwszej Damy z Polonią zaangażowaną w walkę ze skutkami pandemii (10)
Spotkanie Pierwszej Damy z Polonią zaangażowaną w walkę ze skutkami pandemii (11)
1527637131.jpg
1812426563.jpg
1144997131.jpg
601575917.jpg
1955070294.jpg
140908994.jpg
343839958.jpg
336613931.jpg
2025179801.jpg
177238107.jpg
75641619.jpg

– Dziękuję za aktywność, wrażliwość, odwagę i solidarność. Za codzienny trud ciężkiej pracy, za to, że są wokół nas ludzie, którzy każdego dnia dbają o bezpieczeństwo obywateli i dokładają wszelkich starań, aby pokonać pandemię, z którą walczy cały świat. Pozwala to z nadzieją myśleć o przyszłości – mówiła w Nowym Jorku Małżonka Prezydenta. Spotkała się tam z Polakami: przedstawicielami służby zdrowia, służb mundurowych i wolontariuszami walczącymi z COVID-19. Wcześniej Pierwsza Dama rozmawiała z Bogdanem Chmielewskim, Przewodniczącym Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej oraz z przedstawicielami Rady Dyrektorów i Zarządem unii. Małżonce Prezydenta towarzyszył Sekretarz Stanu w KPRP, minister Adam Kwiatkowski.

W trakcie trwającej wizyty Pary Prezydenckiej w Stanach Zjednoczonych Agata Kornhauser-Duda spotkała się podczas roboczego obiadu z Przewodniczącym Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej Bogdanem Chmielewskim. Następnie została zaproszona do siedziby instytucji, gdzie rozmawiała z członkami Rady Dyrektorów i Zarządem Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej. Misją tej największej etnicznej instytucji finansowej w USA jest stałe wspieranie środowiska Polonii. Co roku do organizacji polonijnych, szkół, klubów, parafii trafia ponad 2,5 mln dolarów w postaci dotacji. PSFUK jest też największym polonijnym pracodawcą, zatrudniającym ok. 320 pracowników: w większości urodzonych w Polsce lub o polskich korzeniach.

Spotkanie Pierwszej Damy z Polonią zaangażowaną w walkę ze skutkami pandemii - zdjęcie w treści artykułu

We wtorek mówiono o wsparciu PSUK udzielonemu domom dziecka w Polsce i polonijnej młodzieży w USA oraz o pracy organizacji w czasie pandemii, która przeznaczyła na ten cel 250 tys. dolarów. Środki trafiły do różnych instytucji zajmujących się najbardziej potrzebującymi.  W 2019 i 2020 roku unia wsparła utworzenie dwóch hospicjów: Hospicjum Stacjonarnego dla Dzieci Caritas Olsztynie oraz Hospicjum „Palium w Częstochowie”. Placówki odwiedziła Pierwsza Dama. We wtorek, dziękując za wsparcie Małżonka Prezydenta powiedziała, że unia stanowi przykład odpowiedzialnego biznesu oraz pogratulowała przypadającego w tym roku 45-lecia działalności organizacji.

Nowy Jork jest miastem, które zostało szczególnie dotknięte podczas pierwszej fali pandemii koronawirusa. Społecznością mieszkańców wstrząsały obrazy tymczasowych kostnic, a także apele służb medycznych i ratunkowych, które nie dysponowały wystarczającą liczbą sprzętu czy wyposażenia ochronnego. W obecności przedstawicieli służby zdrowia, służb mundurowych i wolontariuszy walczących z COVID-19 Małżonka Prezydenta wyraziła uznanie dla wszystkich niosących pomoc i wsparcie osobom potrzebującym, starszym, samotnym i chorym. Podkreśliła, że często z narażeniem zdrowia i życia pomagali oni swoim lokalnym wspólnotom w Nowojorskim Okręgu Konsularnym, stając się wzorem poświęcenia, a często i odwagi w swoich amerykańskich społecznościach. Obecny na spotkaniu Konsul Generalny wyraził uznanie dla ambasadorów polskości: osób, które działały z potrzeby serca, na dodatek w sytuacji zagrożenia własnego zdrowia i życia. 

Spotkanie Pierwszej Damy z Polonią zaangażowaną w walkę ze skutkami pandemii - zdjęcie w treści artykułu nr 1

Pierwsza Dama podziękowała też tym „którzy mimo swoich codziennych obowiązków zawodowych i rodzinnych, poświęcili czas, aby uszyć maseczki, dostarczyć płyny dezynfekujące, rozdawać ciepłe posiłki”. Małżonka Prezydenta podkreśliła, że medycy, mundurowi i wolontariusze, mimo trwających wówczas obostrzeń i kwarantanny, okazywali troskę o tych, którzy zostali szczególnie dotknięci skutkami pandemii. Zauważyła, że „sytuacja pandemiczna paradoksalnie zbliżyła do siebie ludzi, nie tylko lokalnie - w miejscach ich zamieszkania, ale też globalnie”. – Spowodowała, że staliśmy się bardziej otwarci na cudze potrzeby, nie przechodzimy obojętnie, podajemy pomocną dłoń. Świadczą o tym liczne inicjatywy realizowane przez różne organizacje i instytucje na całym świecie – wskazała.

Spotkanie Pierwszej Damy z Polonią zaangażowaną w walkę ze skutkami pandemii - zdjęcie w treści artykułu nr 2

W trakcie spotkania rozmawiano o działaniach podejmowanych w czasie pandemii, szczególnie w pierwszym okresie jej trwania. Mówiono o inicjatywach podjętych przez przedstawicieli Polonii w USA, o prowadzonej w Polsce akcji „Obiady dla Bohaterów w czasie epidemii”, do której - w roli wolontarusza - dołaczyła Pierwsza Dama czy o produkcji przyłbic w Pałacu Prezydenckim. Zauważono ważną rolę kapłanów w tym trudnym czasie. Pozostawali oni do dyspozycji wiernych oraz jako kapelani szpitalni odwiedzali chorych. Księża pomagali też wielu dzieciom przyjeżdżającym do USA na leczenie. Pomagali w organizowaniu zbiórek pieniędzy na leczenie, organizowali miejsca pobytu dla najmłodszych i ich opiekunów, niejednokrotnie zapewniali też potrzebny transport. Jedna z polonijnych fundacji, której przedstawiciele byli obecni na wtorkowym spotkaniu, wspólnie z polskim rządem i Kancelarią Prezydenta RP zajmuje się organizowaniem pobytu dla dzieci i ich rodziców w czasie leczenia w USA.

Spotkanie Pierwszej Damy z Polonią zaangażowaną w walkę ze skutkami pandemii - zdjęcie w treści artykułu nr 3

Agata Kornhauser-Duda pytała o obecne realia życia w Nowym Jorku, stanowisko Amerykanów wobec szczepień, restrykcje wprowadzone w czasie pandemii i działania amerykańskiej służba zdrowia. Rozmawiano o inicjatywach podjętych w ramach wolontariatu oraz niesieniu bezinteresownej pomocy. Małżonka Prezydenta wyraziła ogromne uznanie dla działań rodaków, nazywając ich bohaterami. Przywołała słowa św. Jana Pawła II, który powiedział, że „człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”