Menu rozwijane

24 maja 2021
Małżonka Prezydenta odwiedziła Ankarę, gdzie spotkała się z przedstawicielkami Stowarzyszenia POL-ANKA (1)
Małżonce Prezydenta towarzyszył minister Adam Kwiatkowski (2)
W spotkaniu uczestniczyły także przedstawicielki Szkoły polonijnej przy Polonijnym Stowarzyszeniu Kultury i Nauki w Antalyi z siedzibą w Alanyi (3)
Rozmawiano o polonijnej działalności kulturalnej i edukacyjnej (4)
Po zakończeniu spotkania Pierwsza Dama udała się do muzeum archeologicznego w stolicy Turcji: Muzeum Cywilizacji Anatolijskich (5)
Po zakończeniu spotkania Pierwsza Dama udała się do muzeum archeologicznego w stolicy Turcji: Muzeum Cywilizacji Anatolijskich (6)
Po zakończeniu spotkania Pierwsza Dama udała się do muzeum archeologicznego w stolicy Turcji: Muzeum Cywilizacji Anatolijskich (7)
o832172927.jpg
o1936400724.jpg
o1496182006.jpg
o1926438601.jpg
o1405514418.jpg
o1742691918.jpg
o787458339.jpg

W niedzielę Para Prezydencka rozpoczęła wizytę w Turcji. Kolejnego dnia Pierwsza Dama spotkała się z przedstawicielkami Stowarzyszenia POL-ANKA. Stowarzyszenie jako pierwsza polonijna organizacja w Ankarze, prowadzi działalność kulturalną i edukacyjną.

Podczas poniedziałkowego spotkania Małżonka Prezydenta poznała współzałożycielki stowarzyszenia, od których dowiedziała się o szczegółach prowadzonej w Ankarze edukacji polonijnej oraz o pielęgnowaniu kultury i tradycji przywiezionych do Turcji z różnych regionów Polski.

Na początku 2019 roku, w ramach realizowanych przez stowarzyszenie działań, otwarta została szkółka polonijna. Zajęcia w niej odbywają się raz na dwa tygodnie i prowadzone są w dwóch grupach wiekowych: dla przedszkolaków i uczniów do 12 roku życia. Nauczyciele dbają o rozwój maluchów w kulturze kraju zamieszkania przy jednoczesnym zachowaniu tradycji kraju pochodzenia. – Ogromnie dziękuję, że pielęgnujecie Panie nasze tradycje i przekazujecie kolejnym pokoleniom wiedzę o polskiej historii, kulturze i języku polskim – powiedziała Pierwsza Dama. Podziękowała również za wielkie zaangażowanie i bezinteresowną działalność pań, które lekcje prowadzą w ramach wolontariatu. W szkółce odbywają się oddzielne zajęcia z nauczania języka polskiego jako języka obcego dla dzieci polskiego pochodzenia, które z różnych przyczyn nie są w stanie biegle porozumiewać się w swoim ojczystym języku. 

Może Cię zainteresować Para Prezydencka rozpoczyna wizytę w Turcji

Członkowie POL-ANKI dbają również o podtrzymywanie więzi środowiska polonijnego poprzez organizację spotkań świątecznych i kulturalnych dla rodzin polskich oraz polskiego pochodzenia. Stowarzyszenie współpracuje z tureckimi placówkami edukacyjnymi i uniwersytetami, angażuje się w organizację festiwali, jak „Emigre” w 2019 roku poświęcony twórczości Witolda Gombrowicza. Wtedy też odbył się międzynarodowy panel naukowy, otwarto wystawę w jednej z galerii sztuki w Ankarze, a na Uniwersytecie Bilkent zorganizowane zostały warsztaty teatralne prowadzone przez polskich artystów. – Dbacie Państwo o promocję naszego kraju na świecie, a także o jednoczenie przedstawicieli Polonii. Jesteście Państwo wspaniałymi ambasadorami Polski, dziękuję – stwierdziła Pierwsza Dama.

Małżonce Prezydenta towarzyszył Sekretarz Stanu w KPRP, minister Adam Kwiatkowski. W spotkaniu uczestniczyły także przedstawicielki Szkoły polonijnej przy Polonijnym Stowarzyszeniu Kultury i Nauki w Antalyi z siedzibą w Alanyi.

Po zakończeniu spotkania Pierwsza Dama udała się do muzeum archeologicznego w stolicy Turcji: Muzeum Cywilizacji Anatolijskich. (KS)