Menu rozwijane

12 kwietnia 2022

W Belwederze Prezydent Andrzej Duda z Małżonką przyjęli niemiecką Parę Prezydencką.

Pierwsze Damy, Agata Kornhauser–Duda i Elke Büdenbender, spotkały się z przedstawicielami dwóch organizacji charytatywnych: Ireneuszem Krause z Caritas Polska i ks. Thomasem Schwartzem z Renovabis. Rozmowa toczyła się wokół pomocy humanitarnej dla uchodźców.

Po wybuchu wojny w Ukrainie obie organizacje zaangażowały się w pomoc uchodźcom oraz ludności pozostałej w kraju. We wtorek rozmawiano o potrzebach tych osób, szczególnie grup ewakuowanych ze specjalistycznych ośrodków, domów dziecka czy placówek pomocy społecznej, które często wymagają specjalistycznego transportu i całodobowej opieki. Dzięki współpracy Pierwszych Dam Polski i Niemiec sieroty z ciężkimi niepełnosprawnościami, które przebywały w hubie wytchnieniowo–koordynacyjnym w Stalowej Woli znajdują się w specjalistycznym ośrodku w Koblencji. Niemieckie szpitale przyjęły także wielu małych pacjentów onkologicznych z Ukrainy.

W kontekście działań humanitarnych rozmawiano o spodziewanej ewakuacji kolejnych osób z niepełnosprawnościami i konieczności zapewnienia im miejsc w odpowiednich ośrodkach, jak również zakwaterowania ich rodzin lub opiekunów.

Mówiono także o podejmowanych przez Caritas i Renovabis działaniach pomocowych na rzecz kobiet z dziećmi, o wsparciu socjalnym, edukacyjnym czy kulturalnym. Agata Kornhauser-Duda wyraziła wdzięczność za pracę organizacji na rzecz potrzebujących. 

Może Cię zainteresować Debata z organizacjami pozarządowymi o pomocy humanitarnej Małżonka Prezydenta z wizytą w Ełku
Spotkanie Pierwszych Dam Polski i Niemiec z przedstawicielami Caritas i Renovabis (1)
Spotkanie Pierwszych Dam Polski i Niemiec z przedstawicielami Caritas i Renovabis (2)
Spotkanie Pierwszych Dam Polski i Niemiec z przedstawicielami Caritas i Renovabis (3)
Spotkanie Pierwszych Dam Polski i Niemiec z przedstawicielami Caritas i Renovabis (4)
03_AKD_Elke_Budenbender_rozmowy-_20220412_GJB_7245.jpg
04_AKD_Elke_Budenbender_rozmowy-_20220412_GJB_7250.jpg
05_AKD_Elke_Budenbender_rozmowy-_20220412_GJB_7282.jpg
06_AKD_Elke_Budenbender_rozmowy-_20220412_GJB_7405.jpg