Menu rozwijane

21 czerwca 2022

Pierwsza Dama, która od początku wybuchu wojny na Ukrainie angażuje się w pomoc obywatelom tego państwa, przyjęła we wtorek w Pałacu Prezydenckim przedstawicieli zagranicznej organizacji charytatywnej Rapid Relief Team, zajmującej się dostarczaniem pomocy humanitarnej.

W spotkaniu wzięli udział także Minister w KPRP Jacek Siewiera oraz Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Piotr Pilch. 

Może Cię zainteresować O pomocy medycznej dla Ukrainy z dr. Jackiem Siewierą Jacek Siewiera Ministrem w Kancelarii Prezydenta O działaniach polonijnych medyków i współpracy na rzecz pomocy Ukrainie Pomoc medyczna dla Ukrainy

Przedstawiciele RRT opowiedzieli Małżonce Prezydenta o działaniach, które podejmują, pomagając obywatelom Ukrainy, w tym o współpracy z samorządem województwa podkarpackiego, ponieważ pomoc realizowana przez RRT kierowana jest do magazynu Caritas w Leżajsku oraz do Banku Żywności w Rzeszowie. Za pośrednictwem tych dwóch magazynów przekazano dotychczas na stronę ukraińską 51 tirów z żywnością w postaci tzw. family box – zestawów żywnościowych, w skład których wchodzą produkty z długim terminem przydatności.

Łącznie do potrzebujących trafiło już ponad 112 000 paczek. Jak mówili podczas spotkania przedstawiciele organizacji, do końca tego miesiąca ma być dostarczonych kolejnych ok. 50 tirów, każdy z zawartością ok. 2 200 family box. Łącznie do końca czerwca na stronę ukraińską ma zostać przekazanych 200 000 paczek z żywnością. W organizację pomocy razem z RRT włączyły się również m.in. Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Rzeszowie, Ambasada RP w Berlinie czy Konsul RP w Berlinie.

Pierwsza Dama podziękowała przedstawicielom organizacji za nieocenioną pomoc i zaangażowanie, a także wyraziła chęć współpracy w dłuższej perspektywie czasowej, również na rzecz uchodźców przebywających w Polsce.

01_AKD_Organizacje_humanitarne_20220621_1S7A8580.jpg [304.55 KB]

Agata Kornhauser–Duda, która od początku inwazji Rosji na Ukrainę angażuje się w pomoc mieszkańcom tego kraju, podzieliła się z uczestnikami spotkania własnymi doświadczeniami z zakresu koordynacji pomocy humanitarnej. Mówiła o licznych transportach z darami, wysyłanych zarówno z Polski, jak i m.in. ze Stanów Zjednoczonych.

W tym kontekście opowiedziała o wizytach, które dwukrotnie w ostatnim czasie złożyła w USA, gdzie najpierw w Nowym Jorku spotkała się m.in. z przedstawicielami ONZ i UNESCO, a następnie w Chicago z przedstawicielami Gwardii Narodowej Stanu Illinois, która we współpracy z Legionem Młodych Polek w Chicago przekazała do Ukrainy blisko 16 ton darów. Pomoc rzeczowa, jak również środki finansowe, które posłużyły na zakup wyposażenia medycznego i artykułów pierwszej potrzeby trafiły do Ukrainy poprzez polskie organizacje pomocowe. Pierwsza Dama mówiła o ogromnym zaangażowaniu tych podmiotów w zapewnienie wsparcia uciekającym przed wojną, a także o wielkiej roli jaką odgrywa w tym procesie polski samorząd.

Może Cię zainteresować Chicago. Z przedstawicielami organizacji polonijnych o pomocy humanitarnej dla Ukrainy Spotkanie z przedstawicielami Gwardii Narodowej oraz Wicegubernatorem Stanu Illinois Pierwsza Dama w ONZ Spotkanie z Marszałkiem Województwa Podkarpackiego

05_AKD_Organizacje_humanitarne_20220621_1S7A8637.jpg [336.49 KB]

Rozmawiano o konieczności długofalowych działań, kierowanych zarówno do państw, w których znajdują się uchodźcy, w tym do Polski, jak i o bieżących potrzebach mieszkańców Ukrainy, którzy zdecydowali się pozostać w kraju bądź już do niego wrócili, zamieszkując tereny, gdzie nie toczą się obecnie walki.

Pierwsza Dama podkreśliła, że w obecnej, dynamicznie zmieniającej się sytuacji, najważniejsza jest pomoc celowana, która trafia bezpośrednio w konkretne miejsca.

– Takie skoordynowane i zdefiniowane wsparcie jest najskuteczniejsze i najszybsze. Wiemy czego i gdzie dokładnie potrzeba i organizujemy właśnie te rzeczy – zaznaczyła Agata Kornhauser–Duda, która utrzymuje regularny kontakt z mieszkającymi na Ukrainie Polakami oraz Ukraińcami polskiego pochodzenia. To dzięki relacjom nawiązanym przez lata współpracy Kancelarii Prezydenta RP w ramach akcji „Pomoc Polakom na Wschodzie”, prowadzonej we współpracy z MSZ i podmiotami zewnętrznymi. Po ataku wojsk rosyjskich na Ukrainę, akcja została zintensyfikowana oraz rozszerzona i obecnie trafia do potrzebujących wsparcia mieszkańców tego kraju każdej narodowości.

Może Cię zainteresować Rozmowa Pierwszych Dam Polski i Ukrainy Polsko-niemieckie wsparcie ukraińskich sierot Kancelaria Prezydenta dla Ukrainy. Transport z pomocą trafił do kolejnych miejscowości Spotkanie z Prezesem Zarządu Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie