Menu rozwijane

17 stycznia 2022

Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci zrzesza naukowców, artystów, badaczy, studentów i popularyzatorów nauki i sztuki wspierających rozwój talentów i pasji młodych ludzi poprzez umożliwianie im udziału w darmowych warsztatach, obozach, stażach naukowych, koncertach i wystawach.

Małżonka Prezydenta, która wspiera inicjatywę od 2016 roku spotkała się dzisiaj z Dyrektor Biura Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, Marią Mach.

Panie dużo mówiły o działaniach organizacji w ostatnim roku, przeprowadzonych przedsięwzięciach, sukcesach podopiecznych oraz planach na przyszłość.

Flagowy Program ZDOLNI to bogata oferta zajęć organizowanych w formie obozów naukowych, plenerów malarskich, warsztatów muzycznych, seminariów, tutoriali i staży. Pani Dyrektor opowiedziała o spotkaniach ósmoklasistów z różnych środowisk w Wildze, o programie Kameralna Filharmonia Funduszu czy inicjatywie polegającej na graniu uzdolnionych muzycznie stypendystów dla wcześniaków.

Od czasu wybuchu pandemii realizacja przedsięwzięć jest utrudniona, jednak wolontariusze stale pracują nad umożliwianiem młodym ludziom podejmowania samodzielnej pracy badawczej, koncertowania i wystawiania prac plastycznych, a także nad tworzeniem przestrzeń do spotkań z rówieśnikami, starszymi kolegami i wybitnymi autorytetami: z uwagi na sytuację, także on–line.

Program Pomocy Wybitnie Zdolnym od lat działa pod patronatem Agaty Kornhauser–Dudy. W ramach wolontariatu Pierwsza Dama udzielała uczniom lekcji języka niemieckiego, wspiera też młodych artystów, w tym muzyków, którzy m.in. w grudniu ubiegłego roku wystąpili w Pałacu Prezydenckim podczas przedświątecznego spotkania z Paniami Ambasador i Współmałżonkami Szefów Misji Dyplomatycznych akredytowanych w Polsce.

W poniedziałek Maria Mach mówiła o konsekwencjach nauki zdalnej i izolacji młodych ludzi, panie wymieniły się spostrzeżeniami i własnymi obserwacjami. Z myślą o radzeniu sobie z problemami wywołanymi lub wyostrzonymi w czasie pandemii Pierwsza Dama zainicjowała akcję Usłyszeć Dzieci, w ramach której eksperci z różnych dziedzin dzielą się swoim doświadczeniem i dotykają najbardziej palących kwestii, by wesprzeć rodziców, opiekunów i nauczycieli w pomaganiu najmłodszym. Wszystkie rozmowy w formie video dostępne są nieodpłatnie na stronie inicjatywy na Facebooku.

Stypendyści funduszu chętnie angażują się również w pomoc innym potrzebującym: duża grupa młodych ludzi zainicjowała oddolną akcję „Zdolni do pomocy”, w ramach której udzielają bezpłatnych zdalnych korepetycji kolegom z całej Polski, co także było przedmiotem dzisiejszego spotkania. Fundusz wspiera rozwój uzdolnionych uczniów również, jeśli zachodzi taka potrzeba, finansowo, dzięki czemu najbardziej potrzebujący stypendyści otrzymali np. sprzęt komputerowy do nauki zdalnej.

Może Cię zainteresować O Krajowym Funduszu na rzecz Dzieci

 

Spotkanie Pierwszej Damy z Marią Mach
Spotkanie Pierwszej Damy z Marią Mach
Spotkanie Pierwszej Damy z Marią Mach
01__Agata_Kornhauser_Duda_Maria_Mach_Krajowy_Fundusz_na_Rzecz_Dzieci_20220117_GJB_9019.jpg
05__Agata_Kornhauser_Duda_Maria_Mach_Krajowy_Fundusz_na_Rzecz_Dzieci_20220117_GJB_9034.jpg
07__Agata_Kornhauser_Duda_Maria_Mach_Krajowy_Fundusz_na_Rzecz_Dzieci_20220117_GJB_9098.jpg