Menu rozwijane

04 kwietnia 2022

Pod koniec marca w siedzibie UNICEF w Nowym Jorku Małżonka Prezydenta rozmawiała z przedstawicielami tej organizacji o sytuacji dzieci ukraińskich uchodźców. Dziś spotkała się z Markiem Krupińskim – Dyrektorem Generalnym UNICEF Polska, by omówić kolejne wyzwania w pomocy najmłodszym i bezbronnym ofiarom wojny w Ukrainie.

Dziś do Pałacu Prezydenckiego Pierwsza Dama zaprosiła Marka Krupińskiego – Dyrektora Generalnego UNICEF Polska, z którym rozmawiała o koordynacji dalszych działań pomocowych w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę, przede wszystkim poszukiwaniu miejsc schronienia dla ukraińskich dzieci, m.in. sierot i osób z niepełnosprawnościami. Był to także temat niedawnej rozmowy z Jej Królewską Wysokością Królową Belgów Matyldą, która jest zaangażowana w działalność UNICEF. Belgia przyjęła pod opiekę chore dzieci, które trafiły z Ukrainy do polskich placówek medycznych. 

Może Cię zainteresować Rzym: wizyta w szpitalu dziecięcym Bambino Gesu Pomoc medyczna dla Ukrainy Pierwsze Damy Polski i Litwy o działaniach na rzecz uchodźców Rozmowa telefoniczna z Jej Wysokością Królową Niderlandów Máximą

Pani Prezydentowa mówiła o swojej inicjatywie międzynarodowej koalicji małżonek światowych przywódców i koronowanych głów państw na rzecz ofiar wojny w Ukrainie. Jej celem jest koordynacja pomocy humanitarnej, w tym m.in. możliwości przyjęcia przez inne państwa grup wymagających szczególnej opieki – chorych dzieci, sierot, niepełnosprawnych. Dzięki nawiązaniu bezpośrednich kontaktów ukraińskie dzieci otrzymały wsparcie m.in. w Niemczech.

Pierwsza Dama opowiadała także o niedawnej ewakuacji dzieci z chorobami onkologicznymi, którym udało się już pomóc – mali pacjenci dotarli do Rzymu na pokładzie prezydenckiego samolotu i dziś są bezpieczni pod specjalistyczną opieką szpitala Bambino Gesu.

Rozmawiano także o procesie identyfikowania potrzeb humanitarnych, ogromnej wadze skoordynowanej pomocy, współpracy UNICEF z samorządami i udzielanym przez organizację wsparciu: medycznym, psychologicznym, finansowym i rzeczowym.

W spotkaniu wziął udział także prezydencki minister Adam Kwiatkowski.

Może Cię zainteresować Polsko-niemieckie wsparcie ukraińskich sierot O pomocy humanitarnej z Małżonką Prezydenta Łotwy Rozmowa z Królową Belgów

 

Spotkanie z Dyrektorem Generalnym UNICEF Polska (1)
Spotkanie z Dyrektorem Generalnym UNICEF Polska (2)
Spotkanie z Dyrektorem Generalnym UNICEF Polska (3)
Spotkanie z Dyrektorem Generalnym UNICEF Polska (4)
Spotkanie z Dyrektorem Generalnym UNICEF Polska (5)
01_AKD_UNICEF_20220404_GJB_0024.jpg
02_AKD_UNICEF_20220404_GJB_0034.jpg
03_AKD_UNICEF_20220404_GJB_0042.jpg
04_AKD_UNICEF_20220404_GJB_0063.jpg
05_AKD_UNICEF_20220404_GJB_0078.jpg