Menu rozwijane

23 listopada 2021

W ramach akcji „Pomoc Polakom na Wschodzie” Małżonka Prezydenta przybyła do Republiki Mołdawii. Wizytę rozpoczęła od spotkania z nauczycielami języka polskiego.

We wtorek Pierwsza Dama spotkała się z nauczycielami języka polskiego w Mołdawii, z którymi rozmawiała o nauczaniu języka, działalności polonijnej, wsparciu zespołów artystycznych, organizacji polskich świat narodowych i konkursów o charakterze polonijnym oraz promowaniu wizerunku Polski za granicą.

Może Cię zainteresować Przekazanie Macedonii Płn. szczepionek przeciw Covid–19

Obecnie w Republice Mołdawii pracuje 9 nauczycieli delegowanych przez ORPEG oraz 2 lektorów delegowanych przez NAWA. Pierwsza Dama wyraziła uznanie dla zaangażowania pedagogów w nauczanie języka i kultywowanie polskich tradycji. Podziękowała nauczycielom za ich codzienną pracę oraz działania na rzecz naszych rodaków mieszkających w Mołdawii. Pierwsza Dama wyjaśniła, że podczas każdej wizyty zagranicznej stara się spotykać z polskimi nauczycielami, więc zna specyfikę tego zajęcia. – Wiem jak wymagająca jest rola nauczyciela, sama przez 17 lat pracowałam w krakowskim liceum, ucząc młodzież języka niemieckiego. Jednak dopiero w obecnej roli miałam okazję poznać specyfikę nauczania poza granicami kraju. Podziwiam Państwa za kreatywność, która sprawia, że młodzi Polacy poświęcają swój czas wolny na dodatkową naukę, są zainteresowani krajem swojego pochodzenia, jego kulturą i dziedzictwem. Jestem przekonana, że przyniesie to wiele korzyści w przyszłości – zapewniła.

07__Agata_Kornhauser_Duda_nauczyciele_Moldawia_211123_GJA_4510.jpg [671.21 KB]

Może Cię zainteresować Pierwsze Damy Polski i Macedonii o wyrównywaniu szans młodzieży

Agata Kornhauser–Duda wysłuchała wypowiedzi nauczycieli o pracy w historycznie mocno związanym z Polską państwie oraz poznała wyzwania, przed którymi stoją edukatorzy delegowani do pracy w Republice Mołdawii. Nauczanie na obczyźnie jest misją szczególnie trudną w czasie pandemii, kiedy kontakty międzyludzkie są utrudnione, a możliwość wyjazdu do rodziny i przyjaciół w Polsce ograniczony. Praca za granicą wiąże się też z wieloma wyzwaniami, takimi jak dostosowywanie się do nowych realiów, adaptacja w nieznanej społeczności, poznanie i zaakceptowanie innej kultury. – Tym bardziej jestem Państwu wdzięczna za misję, której się podjęliście – stwierdziła Pierwsza Dama, dziękując jednocześnie za promowanie dobrego wizerunku Polski za granicą oraz za patriotyczne wychowanie dzieci i młodzieży.

Dyskutowano o różnicach w systemie edukacji polskim i mołdawskim, podręcznikach do nauczania języka polskiego, metodach pracy czy trudnościach uczniów, np. z opanowaniem polskiej gramatyki. Pierwsza Dama podziękowała za zaangażowanie w akcję Narodowe Czytanie oraz za przygotowanie uczniów do konkursu „Słowem–Polska”, którego druga edycja wystartuje niebawem. Rozmowa toczyła się także wokół doświadczeń pedagogów z pracy w innych krajach, oraz ich motywacji do podjęcia pracy w roli nauczyciela polonijnego.

W spotkaniu uczestniczyli Ambasador RP w Republice Mołdawii, Bartłomiej Zdaniuk oraz Sekretarz Stanu w KPRP, minister Adam Kwiatkowski.

Spotkanie Małżonki Prezydenta z nauczycielami języka polskiego w Mołdawii (1)
Spotkanie Małżonki Prezydenta z nauczycielami języka polskiego w Mołdawii (2)
Spotkanie Małżonki Prezydenta z nauczycielami języka polskiego w Mołdawii (3)
Spotkanie Małżonki Prezydenta z nauczycielami języka polskiego w Mołdawii (4)
Spotkanie Małżonki Prezydenta z nauczycielami języka polskiego w Mołdawii (5)
Spotkanie Małżonki Prezydenta z nauczycielami języka polskiego w Mołdawii (6)
Spotkanie Małżonki Prezydenta z nauczycielami języka polskiego w Mołdawii (7)
Spotkanie Małżonki Prezydenta z nauczycielami języka polskiego w Mołdawii (8)
Spotkanie Małżonki Prezydenta z nauczycielami języka polskiego w Mołdawii (9)
Spotkanie Małżonki Prezydenta z nauczycielami języka polskiego w Mołdawii (10)
Spotkanie Małżonki Prezydenta z nauczycielami języka polskiego w Mołdawii (11)
03__Agata_Kornhauser_Duda_nauczyciele_Moldawia_211123_GJA_4444.jpg
04__Agata_Kornhauser_Duda_nauczyciele_Moldawia_211123_GJA_4474.jpg
05__Agata_Kornhauser_Duda_nauczyciele_Moldawia_211123_GJA_4480.jpg
06__Agata_Kornhauser_Duda_nauczyciele_Moldawia_211123_GJA_4499.jpg
07__Agata_Kornhauser_Duda_nauczyciele_Moldawia_211123_GJA_4510.jpg
09__Agata_Kornhauser_Duda_nauczyciele_Moldawia_211123_GJA_4571.jpg
01__Agata_Kornhauser_Duda_nauczyciele_Moldawia_211123_GJA_4366.jpg
10__Agata_Kornhauser_Duda_nauczyciele_Moldawia_211123_GJA_4583.jpg
11__Agata_Kornhauser_Duda_nauczyciele_Moldawia_211123_GJA_4593.jpg
12__Agata_Kornhauser_Duda_nauczyciele_Moldawia_211123_GJA_4629.jpg
13__Agata_Kornhauser_Duda_nauczyciele_Moldawia_211123_GJA_4680.jpg