Menu rozwijane

23 sierpnia 2021
Józefów | Spotkanie z pracownikami Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii (1)
Józefów | Spotkanie z pracownikami Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii (2)
Józefów | Spotkanie z pracownikami Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii (3)
Józefów | Spotkanie z pracownikami Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii (4)
Józefów | Spotkanie z pracownikami Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii (5)
o158905611.jpg
o2145188383.jpg
o1746584488.jpg
o2090704530.jpg
o225473895.jpg

Agata Kornhauser-Duda spotkała się z personelem Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii. W Sali Konferencyjnej Centrum w Józefowie rozmawiano o wyzwaniach, jakie stoją dziś przed psychiatrią w Polsce.

Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii od lat wspiera dzieci i młodzież mierzącą się z poważnymi problemami psychicznymi m.in. w oddziałach w Józefowie oraz z konsekwencjami Dziecięcego Porażenia Mózgowego w oddziałach w Zagórzu.

Z lekarzami i psychologami Pierwsza Dama rozmawiała dziś m.in. o sytuacji dzieci i młodzieży dotkniętych kryzysem psychicznym, który spotęgowała pandemia COVID-19. Zapoznała się także z metodami terapeutycznymi, dostosowanymi do nowej rzeczywistości – poznała perspektywę praktyków, którzy na co dzień pracują z młodymi w różnych kryzysowych sytuacjach.

Ostatnie miesiące były dla dzieci szczególnie trudnym wyzwaniem. Sytuacja epidemiczna odcisnęła ogromną traumę na naszych małych pacjentach – podkreślali specjaliści.

Pierwsza Dama mówiła o zainicjowanej przez siebie akcję Usłyszeć Dzieci, która ma zachęcić dorosłych do towarzyszenia dzieciom w trudnym procesie wychodzenia z izolacji, jak również w radzeniu sobie z problemami, które czas pandemii spowodował lub wyostrzył. WIĘCEJ O AKCJI >>>

Jednym z tematów spotkania była także profilaktyka i potrzeba edukacji m.in. w zakresie zdrowia psychicznego młodych, tak, by uwrażliwiać nauczycieli, rodziców i wychowawców na indywidualne potrzeby podopiecznych. Rozmawiano także o projekcie lekcji o zdrowiu dla dzieci i młodzieży – uczeniu ich uważności na siebie nawzajem, czujności na zagadnienia dotyczące ich kondycji fizycznej i psychicznej.

– Zdaję sobie z tego sprawę, jak ciężką pracę Państwo wykonują, z jakimi problemami musieli się Państwo zmierzyć w czasie pandemii – za tę trudną pracę chciałabym bardzo serdecznie podziękować – proszę przyjąć płynące ze szczerego serca słowa uznania i podziękowania –mówiła Małżonka Prezydenta RP.

W spotkaniu wzięli udział także: przedstawicielka Zarządu Województwa Mazowieckiego nadzorująca pion służby zdrowia w Województwie Mazowieckim, Zastępca Rzecznika Praw Pacjenta i Dyrektor Państwowej  Agencji  Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.