Menu rozwijane

25 kwietnia 2022

Już po raz siódmy odbył się konkurs skierowany do młodzieży szkolnej „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück”. Wydarzenie patronatem honorowym objęła Małżonka Prezydenta RP.

W poniedziałek w siedzibie głowy państwa o edukacji historycznej młodzieży i roli młodych ludzi w ocalaniu od zapomnienia historii więźniarek obozu koncentracyjnego Pierwsza Dama rozmawiała z Teresą Kurcyusz–Furmanik. 

03__Agata_Kornhauser-Duda_spotkanie_pani_sedzia_20220425_GJB_7865.jpg [533.19 KB]

VIII edycja wydarzenia skierowana była do uczniów klas VIII szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych. Wydarzenie jest formą oddania hołdu ofiarom zamordowanym w niemieckim, nazistowskim KL Ravensbrück oraz ocalałym, byłym więźniarkom obozu.

Podczas spotkania w Pałacu Prezydenckim Agata Kornhauser–Duda i Teresa Kurcyusz–Furmanik rozmawiały o przebiegu konkursu, edukacji uczniów oraz ich zaangażowaniu w ocalenie od zapomnienia nielicznych już świadków tamtych czasów. Kwiecień został ustanowiony przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej miesiącem pamięci o ofiarach niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. 

Matka Teresy Kurcyusz–Furmanik była więźniarką Ravensbrück w latach 1942-1945, znaną z powstałych w tamtym czasie wierszy.

Organizatorem ogólnopolskiego Konkursu recytatorskiego jest Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Stowarzyszenie „Rodzina więźniarek niemieckiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück” oraz Miasto Ruda Śląska. Zadaniem każdego z uczestników było przygotowanie dwóch utworów: jednego wiersza oraz jednego fragmentu prozy na bazie wspomnień więźniarek KL Ravensbrück.

Finalistów konkursu Pierwsza Dama zaprosiła do odwiedzenia Pałacu Prezydenckiego.

Może Cię zainteresować Wzruszające spotkanie Pierwszej Damy z byłymi więźniarkami obozu Ravensbrück „To świadectwo jest bezcennym darem dla przyszłych pokoleń"

 

 

Rozmowa Pierwszej Damy z Teresą Kurcyusz–Furmanik (1)
Rozmowa Pierwszej Damy z Teresą Kurcyusz–Furmanik (2)
Rozmowa Pierwszej Damy z Teresą Kurcyusz–Furmanik (3)
Rozmowa Pierwszej Damy z Teresą Kurcyusz–Furmanik (4)
01__Agata_Kornhauser-Duda_spotkanie_pani_sedzia_20220425_GJB_7849.jpg
02__Agata_Kornhauser-Duda_spotkanie_pani_sedzia_20220425_GJB_7857.jpg
03__Agata_Kornhauser-Duda_spotkanie_pani_sedzia_20220425_GJB_7865.jpg
04__Agata_Kornhauser-Duda_spotkanie_pani_sedzia_20220425_GJB_7877.jpg