27 kwietnia 2021

Głównym tematem spotkania była powstająca nowa siedziba hospicjum

Rozmowa Pierwszej Damy z zarządem Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej

W obecnej siedzibie hospicjum Pierwsza Dama spotkała się z pacjentami oraz personelem w 2019 roku

Rozmowa Pierwszej Damy z zarządem Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej

o748399972.jpg
o572155376.jpg
o524668795.jpg
o1946764189.jpg

W 2019 roku Małżonka Prezydenta odwiedziła pacjentów i personel hospicjum stacjonarnego prowadzonego przez Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej, a także małego podopiecznego hospicjum domowego. Dzisiaj Pierwsza Dama spotkała się zdalnie z członkami zarządu stowarzyszenia. Rozmowa dotyczyła nowej siedziby hospicjum oraz opieki nad pacjentami w czasie pandemii.

Może Cię zainteresować Pierwsza Dama z wizytą u pacjentów hospicyjnych Pierwsza Dama o opiece paliatywnej

W Hospicjum Częstochowskim każdego dnia bezpłatną opieką hospicyjną obejmowane są osoby dorosłe oraz dzieci. Personel zajmuje się leczeniem bólu i innych objawów choroby nowotworowej oraz łagodzeniem cierpienia psychicznego osób chorych i ich rodzin. Każdego roku pacjentów wymagających tego typu opieki przybywa, dlatego trwa przygotowanie nowej placówki, w której wsparcie znajdzie jednocześnie 43 chorych. Obecna siedziba hospicjum wyposażona jest w 17 łóżek, a osoby potrzebujące zbyt długo muszą czekać na przyjęcie. W ramach hospicjum domowego pacjenci z okolicznych powiatów otrzymują opiekę zespołów terapeutycznych dojeżdżających do chorych w ich domach.

Rozmowa Pierwszej Damy o prowadzonej w Częstochowie opiece paliatywnej - zdjęcie w treści artykułu

Wtorkowa rozmowa Małżonki Prezydenta skoncentrowana była na działaniach stowarzyszenia i postępach w tworzeniu nowej siedziby hospicjum. Docelowo w nowym budynku znaleźliby się chorzy dorośli, a obecnie działające hospicjum, w którym gościła Pierwsza Dama, będzie punktem przeznaczonym dla chorych dzieci połączonym z oddziałem opieki dziennej. W czasie zdalnego spotkania rozmawiano także o opiece paliatywnej w czasie pandemii, organizacji pracy w placówce stacjonarnej oraz w opiece domowej, tak by bezpiecznie wspierać chorych i czuwać nad ich potrzebami. Przed wybuchem pandemii pracę specjalistów licznie wspierali wolontariusze, którzy ze względu na niebezpieczeństwo zakażenia pacjentów koronawirusem od ponad roku, nie mogąc działać w dotychczasowym trybie, utrzymują kontakt z podopiecznymi za pośrednictwem telefonu i Internetu.

________________________________________________________________

Do prowadzenia działalności Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej zatrudnia dwustuosobowy zespół lekarzy, pielęgniarek, psychologów, fizjoterapeutów, kapelanów, farmaceutów, pracownika socjalnego, pedagoga, personel pomocniczy. W ciągu roku wykonują oni 700 tyś km i ponad 12 000 wizyt domowych. Hospicjum zapewnia całodobową opiekę przez 7 dni w tygodniu, organizując medyczną opiekę, pielęgnację, leczenie bólu i innych objawów, opiekę psychologiczną nad chorym i jego rodziną, rehabilitację, zapobieganie powikłaniom, zlecone badania, ordynację leków i wypożyczanie sprzętu medycznego. Średnio miesięcznie pod opieką hospicjów pozostaje 500 chorych dorosłych i ponad 70 dzieci. Od początku działalności Stowarzyszenia opiekę i pomoc uzyskało ponad ćwierć miliona dorosłych pacjentów i pond pół tysiąca dzieci.