Menu rozwijane

05 grudnia 2018
Małżonka Prezydenta wspólnie z młodzieżą z Liceum Plastycznego im. Józefa Chełmońskiego z Nałęczowa udekorowała bożonarodzeniową choinkę w Pałacu Prezydenckim (1)
Małżonka Prezydenta wspólnie z młodzieżą z Liceum Plastycznego im. Józefa Chełmońskiego z Nałęczowa udekorowała bożonarodzeniową choinkę w Pałacu Prezydenckim (2)
Małżonka Prezydenta wspólnie z młodzieżą z Liceum Plastycznego im. Józefa Chełmońskiego z Nałęczowa udekorowała bożonarodzeniową choinkę w Pałacu Prezydenckim (3)
Małżonka Prezydenta wspólnie z młodzieżą z Liceum Plastycznego im. Józefa Chełmońskiego z Nałęczowa udekorowała bożonarodzeniową choinkę w Pałacu Prezydenckim (4)
Małżonka Prezydenta wspólnie z młodzieżą z Liceum Plastycznego im. Józefa Chełmońskiego z Nałęczowa udekorowała bożonarodzeniową choinkę w Pałacu Prezydenckim (5)
Małżonka Prezydenta wspólnie z młodzieżą z Liceum Plastycznego im. Józefa Chełmońskiego z Nałęczowa udekorowała bożonarodzeniową choinkę w Pałacu Prezydenckim (6)
Małżonka Prezydenta wspólnie z młodzieżą z Liceum Plastycznego im. Józefa Chełmońskiego z Nałęczowa udekorowała bożonarodzeniową choinkę w Pałacu Prezydenckim (7)
Małżonka Prezydenta wspólnie z młodzieżą z Liceum Plastycznego im. Józefa Chełmońskiego z Nałęczowa udekorowała bożonarodzeniową choinkę w Pałacu Prezydenckim (8)
Małżonka Prezydenta wspólnie z młodzieżą z Liceum Plastycznego im. Józefa Chełmońskiego z Nałęczowa udekorowała bożonarodzeniową choinkę w Pałacu Prezydenckim (9)
Małżonka Prezydenta wspólnie z młodzieżą z Liceum Plastycznego im. Józefa Chełmońskiego z Nałęczowa udekorowała bożonarodzeniową choinkę w Pałacu Prezydenckim (10)
Małżonka Prezydenta wspólnie z młodzieżą z Liceum Plastycznego im. Józefa Chełmońskiego z Nałęczowa udekorowała bożonarodzeniową choinkę w Pałacu Prezydenckim (11)
Małżonka Prezydenta wspólnie z młodzieżą z Liceum Plastycznego im. Józefa Chełmońskiego z Nałęczowa udekorowała bożonarodzeniową choinkę w Pałacu Prezydenckim (12)
Małżonka Prezydenta wspólnie z młodzieżą z Liceum Plastycznego im. Józefa Chełmońskiego z Nałęczowa udekorowała bożonarodzeniową choinkę w Pałacu Prezydenckim (13)
Małżonka Prezydenta wspólnie z młodzieżą z Liceum Plastycznego im. Józefa Chełmońskiego z Nałęczowa udekorowała bożonarodzeniową choinkę w Pałacu Prezydenckim (14)
Małżonka Prezydenta wspólnie z młodzieżą z Liceum Plastycznego im. Józefa Chełmońskiego z Nałęczowa udekorowała bożonarodzeniową choinkę w Pałacu Prezydenckim (15)
Małżonka Prezydenta wspólnie z młodzieżą z Liceum Plastycznego im. Józefa Chełmońskiego z Nałęczowa udekorowała bożonarodzeniową choinkę w Pałacu Prezydenckim (16)
Małżonka Prezydenta wspólnie z młodzieżą z Liceum Plastycznego im. Józefa Chełmońskiego z Nałęczowa udekorowała bożonarodzeniową choinkę w Pałacu Prezydenckim (17)
Małżonka Prezydenta wspólnie z młodzieżą z Liceum Plastycznego im. Józefa Chełmońskiego z Nałęczowa udekorowała bożonarodzeniową choinkę w Pałacu Prezydenckim (18)
Małżonka Prezydenta wspólnie z młodzieżą z Liceum Plastycznego im. Józefa Chełmońskiego z Nałęczowa udekorowała bożonarodzeniową choinkę w Pałacu Prezydenckim (19)
Małżonka Prezydenta wspólnie z młodzieżą z Liceum Plastycznego im. Józefa Chełmońskiego z Nałęczowa udekorowała bożonarodzeniową choinkę w Pałacu Prezydenckim (20)
o1534170803.jpg
o1453747830.jpg
o131863001.jpg
o61776531.jpg
o1837711911.jpg
o340101500.jpg
o521435713.jpg
o748434136.jpg
o211547939.jpg
o1389662571.jpg
o859501209.jpg
o2064517017.jpg
o1347465889.jpg
o394721504.jpg
o1855567349.jpg
o1925610663.jpg
o76290262.jpg
o1624043622.jpg
o680558720.jpg
o269690170.jpg

- Myślę, że efekt finalny jest wspaniały - mówiła Małżonka Prezydenta o bożonarodzeniowej choince, którą udekorowała wspólnie z młodzieżą z Liceum Plastycznego im. Józefa Chełmońskiego z Nałęczowa.

W Sieni Głównej stanęło drzewko, które jak uważa Pierwsza Dama, będzie „swoistą wyprawą w stronę naszej historii dla wszystkich gości odwiedzających Pałac Prezydencki”.

Ubieranie niepodległościowej choinki z Pierwszą Damą - zdjęcie w treści artykułu

Nieprzypadkowo ozdoby choinkowe przygotowane przez uzdolnionych uczniów nawiązują do polskiej historii. - Wpisaliście się w obchody odzyskania przez Polskę niepodległości - podkreśliła Agata Kornhauser-Duda. - Traktuję to jako pozytywną odpowiedź na zaproszenie moje i mojego męża do tego, by świętować razem i aby każdy z Polaków znalazł swój własny sposób na wyrażenie radości - zaakcentowała Pierwsza Dama.

W swojej tematyce ozdoby choinkowe zainspirowane zostały zabawkami, którymi bawiły się dzieci przez sto lat od odzyskania niepodległości. - Udało się Wam dokonać dialogu historycznego - zauważyła Małżonka Prezydenta, zwracając się do młodych artystów. - Z jednej strony Wasze ozdoby łączą tradycyjne materiały i tworzywa - mówiła Pierwsza Dama o dekoracjach z drewna, płótna, filcu i wikliny. - Z drugiej strony motywy historyczne i kompozycje w biało-czerwonej kolorystyce naszych narodowych barw sprawiły, że dzisiejsze spotkanie ma charakter patriotyczny i oddaje narodowowyzwoleńczy wymiar ubierania choinki - uzupełniła. Małżonka Prezydenta wyjaśniła, że tradycja ozdabiania zielonego drzewka dotarła do Polski w czasie zaborów na przełomie XVIII i XIX wieku, a „zwyczaj zawieszenia łańcucha konwencjonalnie przypominał o zniewoleniu grzechem, lecz w czasie zaborów miał dodatkowy wymiar politycznych okowów”.

Ubieranie niepodległościowej choinki z Pierwszą Damą - zdjęcie w treści artykułu nr 1

Liceum Plastyczne im. Józefa Chełmońskiego w Nałęczowie jest kameralną szkołą specjalizującą podopiecznych w dziedzinie meblarstwa artystycznego oraz jako jedyna w Polsce: projektowania zabawek. W magiczną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia wprowadziła uczestników spotkania Kameralna Orkiestra Akordeonowa Arti-Sentemo z Radzynia Podlaskiego, która zaangażowała wszystkich do wspólnego kolędowania.

Agata Kornhauser-Duda pytała młodzież o techniki wykonywania zabawek i mebli oraz o szkolne i indywidualne projekty. Oprócz tradycyjnych przedmiotów będących podstawą kształcenia artystycznego: malarstwa, rysunku, rzeźby, podstaw projektowania oraz podstaw fotografii i filmu, uczniowie uczestniczą w zajęciach z projektowania multimedialnego oraz poznają podstawy obsługi profesjonalnych programów do projektowania technicznego.

Ubieranie niepodległościowej choinki z Pierwszą Damą - zdjęcie w treści artykułu nr 2

Licealiści rozmawiali z Pierwszą Damą również o wigilijnych potrawach, zależnych od regionu Polski, w którym są podawane oraz o świątecznych tradycjach. Małżonka Prezydenta wspominała ozdoby choinkowe, które dawniej własnoręcznie wykonywała oraz o zwyczaju kolędowania wyniesionym z domu rodzinnego.

Pierwsza Dama życzyła gronu pedagogicznemu wiele satysfakcji z wykonywanej pracy, radości i optymizmu, a młodzieży, aby radość tworzenia towarzyszyła jej także po opuszczeniu murów szkoły.

Kameralna Orkiestra Akordeonowa Arti-Sentemo prowadzona jest przez Stowarzyszenie Melodia-Art przy Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. K. Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim. Uczniowie wchodzący w jej skład są laureatami krajowych i międzynarodowych konkursów instrumentalnych w grze solowej i kameralnej. (KS)