Menu rozwijane

09 lutego 2022

O wsparciu Polaków na Wschodzie, otwarciu się na potrzebującego człowieka i łączącej ludzi idei wolontariatu Małżonka Prezydenta rozmawiała dziś ze swoim gościem Ks. Leszkiem Kryżą SChr, który kieruje Biurem Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie.

Zespół Pomocy Kościelnej dla Katolików na Wschodzie od lat wspiera potrzebujących w krajach byłego ZSRR. Został powołany w odpowiedzi na ogrom potrzeb odradzającego się Kościoła za wschodnią granicą po 1989 roku. Białoruś, Litwa, Łotwa, Estonia, Ukraina, Rosja, Mołdawia, Kazachstan, Tadżykistan, Kirgizja, Uzbekistan, Gruzja i wiele innych miejsc – obecnie Kościołowi na Wschodzie służy około 250 kapłanów diecezjalnych, 450 kapłanów zakonnych, prawie 550 sióstr zakonnych oraz 23 braci zakonnych z Polski.

Wsparcie działających na Ukrainie Stacji Pomocy Medycznej „Dobre Serce” – dostarczanie sprzętu medycznego dla niepełnosprawnych i schorowanych najstarszych, w większości naszych Rodaków;

Wolontariat Syberyjski – organizowanie wyjazdów dla wolontariuszy;

Spotkania z uchodźcami z Donbasu, w tym polskiego pochodzenia;

Pomoc dla uchodźców z Górskiego Karabachu. 

A to tylko niektóre z dzieł, w które angażuje się Zespół Pomocy Kościelnej dla Katolików na Wschodzie. Zespół odpowiada na prośby z diecezji, parafii oraz ze zgromadzeń zakonnych pracujących na Wschodzie. Dzięki temu konkretna, bezpośrednia pomoc trafia do najbardziej potrzebujących. Wspierane są m.in. akcje duszpasterskie, np. wakacyjne spotkania z Bogiem dla dzieci i młodzieży czy stołówki i kuchnie prowadzone przez siostry i braci zakonnych dla dzieci, starszych i najbiedniejszych.

Ksiądz Dyrektor opowiadał dziś o realizacji dzieł pomocy, misji wolontariatu i spotkaniach z młodymi ze Wschodu.

Agata Kornhauser–Duda mówiła także o rozwijającym się w Polsce dziele wolontariatu, które ma okazję poznawać podczas swoich spotkań – zarówno z młodzieżą jak i młodymi duchem, którzy z ogromną wytrwałością i poświęceniem niosą dobro drugiemu człowiekowi.

W spotkaniu wziął udział także prezydencki minister Adam Kwiatkowski.

Może Cię zainteresować Młodzi wolontariusze u Pierwszej Damy Wolontariusze Fundacji „Dr Clown” w Pałacu Prezydenckim O wolontariacie senioralnym na spotkaniu z Pierwszą Damą Rozmowy Pierwszej Damy z seniorami

W Pałacu Prezydenckim rozmawiano także m.in. o organizowanej pod patronatem Pary Prezydenckiej Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie, która jest – jak podkreśla Prezydent z Małżonką – przede wszystkim wyrazem wdzięczności za trwanie w polskości, a także solidarności z naszymi Rodakami. W latach 2017–2021 w ramach realizowanej Akcji przedstawiciele Kancelarii Prezydenta w imieniu Pary Prezydenckiej wielokrotnie przekazywali dary Rodakom m.in na Ukrainie, w Mołdawii czy Gruzji. Trafiła do nich pomoc rzeczowa m.in. żywność, odzież, obuwie, artykuły sanitarne, chemia gospodarcza, sprzęt AGD. Do polskich organizacji i szkół przekazano książki, gry, zabawki edukacyjne, laptopy, rzutniki, wyprawki szkolne oraz sprzęt sportowy. W listopadzie 2021 roku Pierwsza Dama z akcją Pomocy Polakom na Wschodzie przyjechała do Republiki Mołdawii. W tym roku ruszyła już kolejna edycja inicjatywy.

Może Cię zainteresować Prezydencka akcja „Pomoc Polakom na Wschodzie” dotarła na Ukrainę Świąteczno-noworoczna akcja „Pomoc Polakom na Wschodzie” Pomoc Polakom na Wschodzie po raz drugi w Mołdawii Podsumowanie IV edycji „Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie”

W 2017 ks. Leszek Kryża SChr – Dyrektor Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie – został odznaczony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz polskich społeczności skupionych wokół parafii rzymskokatolickich w Europie Środkowej i Wschodniej, za opiekę duszpasterską nad polskimi repatriantami.

Pałac Prezydencki | Spotkanie z Ks. Leszkiem Kryżą SChr (1)
Pałac Prezydencki | Spotkanie z Ks. Leszkiem Kryżą SChr (2)
Pałac Prezydencki | Spotkanie z Ks. Leszkiem Kryżą SChr (3)
07_AKD_Spotkanie_ks_Kryza_20220209_MBO14724.jpg
05_AKD_Spotkanie_ks_Kryza_20220209_MBO14707.jpg
01_AKD_Spotkanie_ks_Kryza_20220209_MBO14668.jpg