Menu rozwijane

10 grudnia 2021

W Sierakowie, w którym Agata Kornhauser–Duda gościła dwa lata temu, odbyło się dziś tradycyjne spotkanie wigilijne Amazonek i pacjentek onkologicznych z całej Polski. – Czas przygotowań świątecznych i same święta w naszej polskiej tradycji mają bardzo wyjątkowy charakter, wyróżniają się magią. Myślę, że wynika to z głębokiej potrzeby bycia razem i świadomości, że stanowimy wspólnotę. A panie są tego najlepszym przykładem, bo rzeczywiście pań wspólnota jest niezwykła i niezwykle silna – mówiła Pierwsza Dama, która do spotkania dołączyła zdalnie.

Dzisiejsza Wigilia jest częścią zorganizowanych przez Polską Koalicję Pacjentów Onkologicznych oraz Federację Stowarzyszeń „Amazonki” szkoleń o profilaktyce i leczeniu z udziałem ekspertów i przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia. – Wszystkie spotkania z Amazonkami są dla mnie bardzo cenne ponieważ dały mi możliwość poznania środowiska pań, to dzięki paniom zdobyłam wiedzę nt. raka piersi, metod leczenia i diagnostyki, ale także poznałam problemy, z jakimi panie się borykają. Doskonale wszyscy wiemy, że jest jeszcze wiele do zrobienia, ale cieszą te działania,  które udało się już podjąć – stwierdziła Małżonka Prezydenta.

007_Agata_Kornhauser-Duda_Amazonki_wideokonferencja_20211210_GJB_9882.jpg [481.18 KB]

Może Cię zainteresować Pierwsza Dama o profilaktyce i leczeniu raka piersi Spotkanie Pierwszej Damy z Elżbietą Markowską, Prezes Stowarzyszenia Częstochowskie „Amazonki"

Pierwsza Dama przyznała, że pozostaje pod wrażeniem działań i aktywności, które mimo pandemii udało się zrealizować oraz podziękowała, że do niektórych z nich sama miała okazję się włączyć. Podkreśliła, że w tym trudnym czasie Amazonki dbały o swoje podopieczne i inne chore kobiety, udzielając im nieocenionego wsparcia.

Najważniejszym czynnikiem wpływającym na skuteczność leczenia jest wykrycie nowotworu w jak najwcześniejszym stadium rozwoju. Badania kliniczne wykazały, że w grupie kobiet w wieku 50–69 lat, które wykonywały badania mammograficzne co rok lub co 2 lata, zmniejszyła się umieralności o 25–30 %. – Staram się, jako pań ambasadorka, promować badania, przede wszystkim profilaktykę bo zawsze panie powtarzają, że to jest główny problem. Zatem zawsze podczas spotkań, szczególnie z kobietami z mniejszych miejscowości i z wiosek jest to ważny temat rozmów – oświadczyła Pierwsza Dama, wyrażając nadzieję, że spotkania te przynoszą oczekiwany skutek.

Może Cię zainteresować O profilaktyce chorób nowotworowych

001_Agata_Kornhauser-Duda_Amazonki_wideokonferencja_20211210_GJB_9736a.jpg [504.99 KB]

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia Agata Kornhauser–Duda życzyła przede wszystkim spokoju, wytchnienia, ale także poczucia, że Amazonki będą mogły spędzić święta w gronie rodziny. Zaakcentowała, że nie każdemu dane będzie ten świąteczny czas przeżywać w domu. – Dlatego jeśli będą się panie łączyły ze swoimi podopiecznymi w szpitalach, proszę o przekazanie najserdeczniejszych życzeń  zdrowia i wielu sił – zaapelowała.

Swoje wystąpienie Małżonka Prezydenta zakończyła życzeniami noworocznymi. – Na nowy rok życzę realizacji wszystkich planów i zamierzeń, wszelkiej pomyślności, wszelkiego dobra i oczywiście żeby rok 2022 oznaczał koniec pandemii i powrót do normalności – powiedziała.

Spotkanie prowadziła Krystyna Wechmann, Prezes Federacji Stowarzyszeń Amazonki, założycielka i prezes Poznańskiego Towarzystwa Amazonki, inicjatorka, założycielka oraz prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych. W imieniu Rzecznika Praw Pacjenta dotychczasowych działań, efektów pracy i determinacji pogratulował Amazonkom jego zastępca, Grzegorz Błażewicz.

 

 

 

Łączenie Pierwszej Damy z Amazonkami i pacjentkami onkologicznymi z całej Polski (1)
Łączenie Pierwszej Damy z Amazonkami i pacjentkami onkologicznymi z całej Polski (2)
Łączenie Pierwszej Damy z Amazonkami i pacjentkami onkologicznymi z całej Polski (3)
Łączenie Pierwszej Damy z Amazonkami i pacjentkami onkologicznymi z całej Polski (4)
Łączenie Pierwszej Damy z Amazonkami i pacjentkami onkologicznymi z całej Polski (5)
Łączenie Pierwszej Damy z Amazonkami i pacjentkami onkologicznymi z całej Polski (6)
005_Agata_Kornhauser-Duda_Amazonki_wideokonferencja_20211210_GJB_9825.jpg
004_Agata_Kornhauser-Duda_Amazonki_wideokonferencja_20211210_GJA_0103.jpg
003_Agata_Kornhauser-Duda_Amazonki_wideokonferencja_20211210_GJB_9756.jpg
002_Agata_Kornhauser-Duda_Amazonki_wideokonferencja_20211210_GJA_0066.jpg
001_Agata_Kornhauser-Duda_Amazonki_wideokonferencja_20211210_GJB_9736a.jpg
007_Agata_Kornhauser-Duda_Amazonki_wideokonferencja_20211210_GJB_9882.jpg