Menu rozwijane

10 lutego 2022

O pracy edukacyjnej i nauce języka polskiego poza granicami kraju oraz Polsce, która jest w sercu młodych potomków Polaków w Kazachstanie opowiadali dziś Pierwszej Damie polscy nauczyciele działający w okręgu ałmatyńskim w południowym Kazachstanie, a także ich uczniowie.

Małżonka Prezydenta spotkała się dziś wirtualnie z polskimi pedagogami, którzy pracują w Kazachstanie w ramach Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą. W ubiegłym roku Pierwsza Dama rozmawiała z nauczycielami delegowanymi przez ORPEG, wśród nich byli także pedagodzy z Kazachstanu. – Pamiętamy nasze spotkanie rok temu, cieszymy się, że spotykamy się ponownie, tym razem z uczniami – mówili nauczyciele.  

Może Cię zainteresować Spotkanie z nauczycielami delegowanymi do pracy w środowiskach polonijnych i polskich na Wschodzie „Życzę Wam, abyście kiedyś przyjechali do Polski, do kraju swych przodków”

Dziś opowiadali o pracy w Kazachstanie, inicjatywach, m.in. wydawanym kwartalniku „AŁMATOR” – klubie dyskusyjnym czy festiwalu poezji śpiewanej. Mówili też o tym, jak pandemia zmieniła formy dydaktyczne, ale też wyzwoliła pokłady kreatywności i pokazała szanse na promocję młodzieży, np. przy pracy nad czasopismem.

Uczniowie mówili o tym, kiedy zaczęli uczyć się języka polskiego, jak wyglądają ich zajęcia, o swoich planach na przyszłość i chęci przyjazdu do Polski, by kontynuować edukację.

Młodzież z Kazachstanu angażuje się także w projekty organizowane przez Kancelarię Prezydenta RP. Dziś opowiadali o uczestnictwie w konkursie recytatorskim „Słowem Polska” o nagrodę Małżonki Prezydenta RP oraz w Narodowym Czytaniu. Mówili także o swoich pasjach i fascynacji Polską  – polskim językiem, kulturą i miastami, które poznali, bądź chcieliby odwiedzić.

– Są Państwo pasjonatami, nauczycielami z powołania. Młodzież to widzi i docenia – zwróciła się do pedagogów Małżonka Prezydenta – Bardzo za to dziękuje, dziękuję też za umiejętność zainteresowania uczniów, którzy uczą się polskiego dodatkowo. Dziękuję także Wam, Moi Drodzy, ze chcecie poświęcać swój wolny czas na poznawanie języka polskiego, geografii czy historii, a wiem, że niektórzy z Was nie mają polskich korzeni. I pamiętajcie, że drzwi Pałacu Prezydenckiego są zawsze otwarte – mówiła Agata Kornhauser–Duda.

Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą (ORPEG) wspiera i promuje naukę języka polskiego wśród młodych Polaków przebywających za granicą. Poprzez rozwijanie różnych form kształcenia, umożliwia uczniom zdobywanie wiedzy o Polsce oraz doskonalenie umiejętności językowych.

Spotkanie z nauczycielami delegowanymi do pracy w Kazachstanie oraz ich uczniami
Spotkanie z nauczycielami delegowanymi do pracy w Kazachstanie oraz ich uczniami
Spotkanie z nauczycielami delegowanymi do pracy w Kazachstanie oraz ich uczniami
Spotkanie z nauczycielami delegowanymi do pracy w Kazachstanie oraz ich uczniami
01_AKD_Kazachstan_20220210_MBO14942.jpg
02_AKD_Kazachstan_20220210_MBO14974.jpg
07_AKD_Kazachstan_20220210_MBO14991.jpg
09_AKD_Kazachstan_20220210_MBO27353.jpg