Menu rozwijane

02 czerwca 2022

26 maja w gminie Poniatowa odbył się polsko–ukraiński Dzień Matki. Dzisiaj Małżonka Prezydenta, która w wydarzeniu uczestniczyła zdalnie, odwiedziła Kraczewice, gdzie w tamtejszym Domu Muzyki spotkała się z mieszkającymi w nim ukraińskimi uchodźcami. Następnie Pierwsza Dama rozmawiała z przedstawicielami organizacji i osobami, które udzieliły pomocy sąsiadom zza wschodniej granicy.

004_Agata_Kornhauser-Duda_spotkanie_Poniatowa_20220602_GJB_5641.jpg [492.39 KB]

– Przede wszystkim bardzo się cieszę, że znaleźliście tu Państwo bezpieczne schronienie. Mam nadzieję, że ta okrutna wojna jak najszybciej się skończy i że będziecie Państwo mogli bezpiecznie wrócić do swojej ojczyzny – mówiła Pierwsza Dama. W trakcie spotkania z uchodźcami pochodzącymi z Żytomierza, Charkowa, Odessy i Dniepropietrowska Małżonka Prezydenta zapewniła, że pomoc otrzymują także ich rodacy, którzy pozostali w ojczyźnie. Wyraziła jednocześnie dumę z postawy Polaków, którzy, jak podkreśliła, stanęli na wysokości zadania wobec tragedii, jaka dotknęła naszych sąsiadów. – Było to prawdziwe pospolite ruszenie i – zawsze to powtarzam – nikogo nie trzeba było zachęcać: ludzie naprawdę z własnej woli, z potrzeby serca postanowili pomóc – mówiła.

Kancelaria Prezydenta od lat organizowała akcję Pomocy Polakom na Wschodzie, jednak po wybuchu wojny w Ukrainie sponsorzy i darczyńcy zgodzili się na przekształcenie działań w kierunku solidarności z Ukrainą. Dzięki kontaktom nawiązanym przez lata prowadzenia akcji pomoc kierowana do ogarniętego wojną kraju odpowiada na bieżące potrzeby jego mieszkańców. Małżonka Prezydenta wskazywała też na dużą międzynarodową solidarność, dzięki której udało się m.in. ewakuować ciężko chore dzieci. – Dzięki współpracy lekarzy, ratowników, pogotowia, służb, ale także fundacji, rządu i Kancelarii Prezydenta został stworzony wzorcowy system ewakuacji dzieci chorych na raka – powiedziała Pierwsza Dama. Udało się zapewnić leczenie prawie tysiącu ukraińskich dzieci, z których najwięcej znajduje się w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Włoszech, ale też w Kanadzie i USA. – Starliśmy się też zaopiekować osobami niepełnosprawnymi, szczególnie dziećmi i sierotami, a dzięki współpracy z innymi Paniami Prezydentowymi udało się znaleźć odpowiednie ośrodki także w innych krajach – dodała. Agata Kornhauser–Duda podkreśliła, że podziękowania należą się też Polonii Amerykańskiej, która bardzo intensywnie działa na rzecz uchodźców oraz mieszkańców Ukrainy.

002_Agata_Kornhauser-Duda_spotkanie_Poniatowa_20220602_GJB_5525.jpg [554.05 KB]

Przebywająca w gminie Poniatowa młodzież wystąpiła z krótkim repertuarem artystycznym. Pierwsza Dama rozmawiała z młodymi ludźmi między innymi o szkole, nauce i relacjach rówieśniczych. Uczniowie deklarowali, że kontynuują naukę on–line w ukraińskim systemie oświaty, jednocześnie uczęszczając do polskich szkół. – Jestem pod ogromnym wrażeniem, to wielkie wyzwanie dla młodego człowieka, żeby uczyć się równolegle w dwóch systemach oświaty – stwierdziła Małżonka Prezydenta. Dodała, że cieszy się, że uczniowie korzystają z nauki zdalnej, która utrzymując ich w kontakcie ze społecznością szkolną, uczniami i nauczycielami oraz ojczystym językiem zapewnia namiastkę normalności. Dodała, że kontakt z ojczystym językiem jest niezwykle ważny, stąd Pierwsze Damy Polski i Ukrainy wspólnie patronują inicjatywie sprowadzania książek z Ukrainy. – Zależało nam, żeby dzieci i młodzież mogły czytać po ukraińsku, ale też by wesprzeć ukraińskie wydawnictwa – tłumaczyła. – Mam do Was prośbę – dodała Pierwsza Dama, zwracając się do młodych ludzi – abyście wykorzystali czas pobytu tutaj i też uczyli się języka polskiego, bo w ten sposób budujecie swój kapitał na przyszłość. A przede wszystkim zawierajcie przyjaźnie ze swoimi polskimi rówieśnikami, bo to Wy kiedyś w przyszłości będziecie dbać o relacje między naszymi krajami – stwierdziła Agata Kornhauser–Duda.

009_Agata_Kornhauser-Duda_spotkanie_Poniatowa_20220602_GJB_5727.jpg [594.08 KB]

Gmina Poniatowa od samego początku wojny zaangażowana jest w pomoc uchodźcom. Kilkukrotnie wysyłała transporty z pomocą na przejścia graniczne w Dorohusku i Dołhobyczowie, dary trafiały też bezpośrednio do ukraińskich miejscowości, około dwustu mieszkańców ogarniętego wojną kraju znalazło schronienie na terenie gminy. Podczas spotkania z władzami gminy, przedstawicielami organizacji, kół gospodyń wiejskich i osobami, które udzieliły pomocy sąsiadom zza wschodniej granicy Małżonka Prezydenta dziękowała za wszelkie działania, od zapewnienia wyżywienia i dachu nad głową, po wsparcie w załatwianiu spraw urzędowych i tworzenie miejsc pracy uchodźcom z Ukrainy. – Bardzo dziękuję, że pomoc nadal trwa. Myślę, że nie wszyscy zdawaliśmy sobie sprawę, że wojna będzie tak długo się toczyła. Wyzwania z czasem się zmieniają, bardzo ważne teraz jest to, żeby panie znalazły zatrudnienie, więc bardzo dziękuję, że Państwo takie miejsca pracy dla nich znajdujecie i tworzycie – powiedziała Pierwsza Dama.

014_Agata_Kornhauser-Duda_spotkanie_Poniatowa_20220602_GJB_5944.jpg [689.58 KB]

Rozmawiano o wyzwaniach i założeniach działań długofalowych, w tym organizowaniu pomocy psychologicznej dla osób, które doświadczyły traumy wojennej, jak i wsparciu w usamodzielnieniu się naszych gości. – Cieszę się, że Państwo jesteście w stanie pomagać, zważywszy, że Polska dotychczas nie otrzymała żadnych z deklarowanych pieniędzy – powiedziała Pierwsza Dama. Mówiono o korepetycjach z języka polskiego dla dorosłych, szkoleniach zawodowych, ale też pomocy rzeczowej wysyłanej do Ukrainy.

Może Cię zainteresować Koordynacja działań na rzecz ewakuacji chorych dzieci z Ukrainy O pomocy humanitarnej dla osób z niepełnosprawnościami Pierwsza Dama w ONZ Wielkanocne spotkanie Pierwszej Damy z żołnierzami, funkcjonariuszami i wolontariuszami zaangażowanymi w pomoc uchodźcom

 

Spotkanie Pierwszej Damy z przebywającymi w Kraczewicach uchodźcami z Ukrainy (1)
Spotkanie Pierwszej Damy z przebywającymi w Kraczewicach uchodźcami z Ukrainy (2)
Spotkanie Pierwszej Damy z przebywającymi w Kraczewicach uchodźcami z Ukrainy (3)
Spotkanie Pierwszej Damy z przebywającymi w Kraczewicach uchodźcami z Ukrainy (4)
Spotkanie Pierwszej Damy z przebywającymi w Kraczewicach uchodźcami z Ukrainy (5)
Spotkanie Pierwszej Damy z przebywającymi w Kraczewicach uchodźcami z Ukrainy (6)
Spotkanie Pierwszej Damy z przebywającymi w Kraczewicach uchodźcami z Ukrainy (7)
Spotkanie Pierwszej Damy z przebywającymi w Kraczewicach uchodźcami z Ukrainy (8)
Spotkanie Pierwszej Damy z mieszkańcami gminy, którzy udzielają pomocy Ukraińcom (9)
Spotkanie Pierwszej Damy z mieszkańcami gminy, którzy udzielają pomocy Ukraińcom (10)
Spotkanie Pierwszej Damy z mieszkańcami gminy, którzy udzielają pomocy Ukraińcom (11)
Spotkanie Pierwszej Damy z mieszkańcami gminy, którzy udzielają pomocy Ukraińcom (12)
Spotkanie Pierwszej Damy z mieszkańcami gminy, którzy udzielają pomocy Ukraińcom (13)
001_Agata_Kornhauser-Duda_spotkanie_Poniatowa_20220602_GJB_5469.jpg
002_Agata_Kornhauser-Duda_spotkanie_Poniatowa_20220602_GJB_5525.jpg
003_Agata_Kornhauser-Duda_spotkanie_Poniatowa_20220602_GJB_5601.jpg
004_Agata_Kornhauser-Duda_spotkanie_Poniatowa_20220602_GJB_5641.jpg
005_Agata_Kornhauser-Duda_spotkanie_Poniatowa_20220602_GJB_5650.jpg
006_Agata_Kornhauser-Duda_spotkanie_Poniatowa_20220602_GJB_5668.jpg
007_Agata_Kornhauser-Duda_spotkanie_Poniatowa_20220602_GJB_5685.jpg
008_Agata_Kornhauser-Duda_spotkanie_Poniatowa_20220602_GJB_5695.jpg
009_Agata_Kornhauser-Duda_spotkanie_Poniatowa_20220602_GJB_5727.jpg
010_Agata_Kornhauser-Duda_spotkanie_Poniatowa_20220602_GJB_5774.jpg
011_Agata_Kornhauser-Duda_spotkanie_Poniatowa_20220602_1S7A4595.jpg
012_Agata_Kornhauser-Duda_spotkanie_Poniatowa_20220602_GJB_5814.jpg
014_Agata_Kornhauser-Duda_spotkanie_Poniatowa_20220602_GJB_5944.jpg