30 czerwca 2021

Agata Kornhauser-Duda:

Drodzy, Czcigodni Kombatanci,

Szanowni Panowie Ministrowie,

Szanowni Panowie Generałowie,

Szanowni Państwo Oficerowie,

Szanowni Państwo Prezesi,

ale przede wszystkim Drodzy Wolontariusze

i Wszyscy Szanowni Państwo.

Bardzo cieszę się, że mogę gościć Państwa na podsumowaniu akcji „Obiady dla Bohaterów podczas epidemii”. Ogromnie cieszę się, że w tym roku to nasi Bohaterowie, Kombatanci zaszczycili nas swoją obecnością. Myślę, że dzięki Państwa obecności to spotkanie nabrało bardzo szczególnego wymiaru: stało się spotkaniem Bohaterów, którzy walczyli o naszą wolność z Bohaterami czasów pokoju - myślę, że wszyscy Państwo biorący udział w akcji zasłużyli na to miano. Chciałabym bardzo serdecznie podziękować za Państwa niezwykłe zaangażowanie. Nie mam co do tego wątpliwości, że był to po prostu odruch serca, symboliczny akt wdzięczności naszym Kombatantom za wszystko co dla nas uczynili, za to, że wywalczyli dla nas wolną, niepodległą i suwerenną Polskę.

Szanowni Państwo,

przede wszystkim bardzo cieszę się, że dzięki tej akcji my wszyscy wspólnie mogliśmy w tym bardzo trudnym czasie, który trwał ponad rok, wspomóc naszych Kombatantów, zadbać o ich zdrowie, ale także by Państwo mieli poczucie bezpieczeństwa, spokoju i komfort codziennego funkcjonowania. Bardzo serdecznie dziękuję głównemu organizatorowi akcji - Fundacji Nie Zapomnij o nas oraz Stowarzyszeniu Odra-Niemen. To naprawdę wspaniała akcja, wspaniała inicjatywa, bardzo serdecznie dziękuję także za Państwa niezwykłą postawę, za empatię i za to, że byli Państwo dostępni przed 24 godziny na dobę.

Serdecznie dziękuję również żołnierzom Wojska Polskiego: żołnierze są absolutnie niezawodni. Naprawdę to jest nasza duma, dlatego bardzo serdeczne za to zaangażowanie dziękuję.

Dziękuję za zaangażowanie funkcjonariuszom: zarówno Służby Więziennej, jak i Straży Granicznej.

Bardzo dziękuję wszystkim partnerom akcji oraz sponsorom, bez których akcja nie byłaby zakrojona na tak szeroką skalę. Dziękuję wszystkim wolontariuszom i Państwu obecnym tu, w Pałacu Prezydenckim oraz wszystkim, którzy działali na terenie całej Polski, a nie mogli dziś - ze względu na ograniczenia pandemiczne - być tutaj z nami, ale którzy nie szczędzili sił i czasu, by dostarczać ciepłe posiłki, ale także załatwiać codzienne sprawunki.

Muszę powiedzieć, że akcja „Obiady dla Bohaterów podczas epidemii” to jeden z wielu przykładów życzliwości, które mogliśmy obserwować. To niezwykłe, że w czasie, gdy poczucie zagrożenia, narodowa kwarantanna i obostrzenia sanitarne ograniczały nasze wzajemne kontakty, paradoksalnie staliśmy się sobie bliżsi. Właśnie dzięki tej akcji, dzięki temu, że wspólnie postanowiliśmy działać na rzecz tych, którzy byli najbardziej narażeni na zachorowanie.

Jest to dla mnie naprawdę bardzo wzruszający moment. W drugiej edycji dołączyłam do akcji i ogromnie się z tego cieszę. Dziękuję serdecznie fundacji za zaufanie, jakim zostałam obdarzona, a wszystkim Państwu za przyjęcie mnie do swojego grona.

Dla mnie była to ogromnie ważna akcja. Przede wszystkim dlatego, że miałam okazję poznać Państwa - wspaniałych ludzi! Pani Jadwigo, Panie Januszu, Panie Feliksie, Panie Zbigniewie, jest mi naprawdę niezwykle miło, że miałam szansę dowiedzieć się tak wiele o Państwa życiu. Dziękuję też, że mogłam stać się chociaż na chwilę częścią tego życia. Dziękuję za tę niezwykłą lekcję historii, za niezwykłą życzliwość i serdeczność z jakimi Państwo przyjmowali mnie i innych wolontariuszy oraz za każdą chwilę rozmowy. Bardzo serdecznie za to dziękuję.

Państwo jesteście świadkami historii. Państwo uczycie nas patriotyzmu. I nie tylko dzięki Państwa dokonaniom podczas wojny i okupacji, ale także dzięki Państwa życiowej postawie. Uważam, że to nasz obowiązek troszczyć się o to, byście Państwo jak najdłużej byli z nami, byśmy mogli czerpać z Państwa mądrości, bogatego doświadczenia i by najmłodsze pokolenie mogło widzieć w Państwu wzór do naśladowania.

Szanowni Państwo,

jeszcze raz dziękuję wszystkim, którzy w całej Polsce zaangażowali się w „Obiady dla Bohaterów”. Mam głębokie przekonanie, że dzięki takim akcjom stajemy się bardziej otwarci na potrzeby innych, że aktywniej i solidarniej pomagamy sobie nawzajem, że gdy zachodzi potrzeba nie zostajemy obojętni, ale podejmujemy działania. Mam wielką nadzieję, że wszystkie przyjaźnie i znajomości, które zawiązały się podczas pandemii będą nadal trwały, że będą Państwo nauczycielami i mentorami dla swoich wolontariuszy, a wolontariusze będą dla Państwa czułymi opiekunami.