Menu rozwijane

10 grudnia 2021

Przedświąteczne spotkanie Pierwszej Damy z Paniami Ambasador i Współmałżonkami Szefów Misji Dyplomatycznych akredytowanych w Polsce.

Agata Kornhauser-Duda: 

 

Ekscelencje Panie Ambasador,

Szanowni Współmałżonkowie Szefów Misji Dyplomatycznych w Polsce,

Szanowny Panie Dyrektorze Protokołu Dyplomatycznego ze Współpracownikami,

Szanowna Pani Przewodnicząca SHOM,

Wszyscy Szanowni Państwo!

 

Bardzo cieszę się, że mogę gościć Państwa dzisiaj w Pałacu Prezydenckim na tradycyjnym już przedświątecznym spotkaniu, które zawsze jest bardzo mi bliskim wydarzeniem, na którym spotykają się reprezentanci bardzo wielu krajów i narodów, ale przede wszystkim różnych kultur i tradycji.

Dla mnie to spotkanie ma dodatkowy wymiar ponieważ jest okazją do tego, by serdecznie podziękować Państwu za niezwykłą serdeczność, życzliwość i gościnność, z którymi zawsze spotykam się, gdy towarzyszę Mężowi podczas oficjalnych wizyt w Państwa krajach, bardzo serdecznie za to dziękuję.

Dziękuję też, że podejmują Państwo działania w celu budowania jak najlepszych relacji pomiędzy Państwa krajami, a moją Ojczyzną. Mam nadzieję, że ten szczególny wieczór w świątecznej scenografii, przy świątecznej muzyce i przy polskich tradycyjnych potrawach wprawi Państwa w dobry, pogodny nastrój, a to z kolei sprawi, że poczują się Państwo choć trochę jak u siebie w domu, na co bardzo liczę.

Spotykamy się po dłuższej przerwie, ponieważ w ubiegłym roku nasze spotkanie nie mogło się odbyć ze względu na obostrzenia wprowadzone z powodu pandemii. Dzisiaj jesteśmy tu wszyscy z przekonaniem, że dysponujemy większą wiedzą na temat tego niewidzialnego wroga, który zebrał tak straszliwe żniwo na całym świecie. Ale także z większą wiedzą na temat  sposobów walki z nim. Głęboko wierzę, w to, że dzisiejsze spotkanie jest promykiem nadziei na to, że pandemia ma się ku końcowi i będziemy mogli wrócić do normalnego funkcjonowania.

Zawsze przedświąteczne spotkania były i są okazją do nawiązywania, ale i pogłębiania naszych kontaktów. Mam na myśli nie tylko kontakty na płaszczyźnie dyplomatycznej, oficjalnej, ale przede wszystkim na płaszczyźnie międzyludzkiej. Myślę, że są one ogromnie ważne, jeśli nie ważniejsze. A to osiągamy dzięki rozmowom, wymianie doświadczeń, ale także dzięki wspólnemu przeżywaniu muzyki. To, co pozytywnego wyniknęło z pandemii, bo taka jedna rzecz rzeczywiście jest, to fakt, że chyba wszyscy doceniliśmy bezpośrednie międzyludzkie kontakty, relacje, bezpośrednie rozmowy i po prostu bliskość drugiego człowieka.

Ponadto również w pandemii doceniliśmy, jak ogromną wartość ma solidarność: ta międzyludzka, jak i ta między narodami. Wspomniana już pandemia, zagrożenia dla pokoju, także niepokoje dotyczące zmian klimatu oraz sytuacji gospodarczej na całym świecie to wyzwania, którym możemy sprostać tylko razem. Solidarnie. Wydaje mi się, że równie ważne jest to, by być solidarnymi z tymi, którzy najbardziej potrzebują pomocy, z tymi dla których los okazał się mniej łaskawy, z tymi którzy każdego dnia borykają się z różnymi problemami. To są chorzy, niepełnosprawni, starsi, bezdomni i muszę powiedzieć, że jestem zawsze pod wrażeniem bo Państwo wspaniale wiedzą, jak tych ludzi wspierać. Co roku organizowany jest przez Stowarzyszenie SHOM Kiermasz Świąteczny, z jednym wyjątkiem kiedy w zeszłym roku odbył się w ograniczonej formie on–line. W tym roku udało się go ponownie zorganizować. Żałuję, że nie mogłam być na nim obecna, ale wiem, że był bardzo udany.

To zawsze piękne wydarzenie, bo z jednej strony jest to prezentacja bogactwa Państwa kultur i tradycji, a z drugiej strony to przedsięwzięcie, którego nadrzędnym celem jest zebranie funduszy na polskie organizacje pozarządowe, które wspierają osoby bardzo potrzebujące. Myślę, że dzisiaj jest najlepszy czas, by z całego serca podziękować Państwu za zaangażowanie, za ofiarność, za poświęcenie ogromnej ilości czasu – bo doskonale zdaję sobie sprawę ile czasu wymagają przygotowania do takiego kiermaszu – ale przede wszystkim dziękuję za Państwa otwartość na potrzeby innych, za wielkie serce. Ogromne brawa!

Chciałabym podziękować też w imieniu organizacji, które otrzymają od Państwa wsparcie. Z wieloma z nich współpracuję i wiem jak ta pomoc jest dla nich ważna.

Szanowni Państwo,

obok spotkań z przedstawicielami innych państw tu, w Warszawie, mam też sposobność rozmawiania z nimi podczas oficjalnych wizyt zagranicznych, w których towarzyszę mojemu Mężowi, czy też podczas moich indywidualnych wizyt zagranicznych. Dla mnie to bardzo ważne, inspirujące doświadczenie. Z jednej strony poznaję Państwa kraje, Państwa kulturę, tradycję, obserwuję też jak Państwo funkcjonują w swoim środowisku, ale także poznaję różnego rodzaju rozwiązania, które stosowane są u Państwa w krajach, zwłaszcza leżące w obszarze moich zainteresowań czyli edukacji, wsparcia osób niepełnosprawnych i potrzebujących czy też szeroko rozumianej działalności charytatywnej.

Dzięki temu bogatemu doświadczeniu zebranemu przez ostatnie sześć lat dochodzę do przekonania, że mimo ewidentnych różnic kulturowych jako ludzie jesteśmy do siebie bardzo podobni i przede wszystkim mamy bardzo podobne  dążenia. Wszyscy zabiegamy o pokój, wszyscy zabiegamy o bezpieczeństwo, także zdrowotne, a także o harmonię w życiu rodzinnym, społecznym czy osobistym. Myślę, że każdy z nas chce mieć tę krzepiącą świadomość, że jego kraj, region, kontynent i cały świat zmierzają ku lepszej przyszłości.

Oczywiście przyszłość nie jest nam znana. Jednak tu i teraz jesteśmy w stanie choć w pewnym stopniu nadać jej kształt. A możemy to zrobić tylko dzięki współpracy i dzięki solidarności. Bardzo cieszę się, że pandemia wyzwoliła w nas tę potrzebę współpracy, potrzebę współdziałania. Ona była oczywiście bardzo różna w zależności od państwa. Na początku była to pomoc przy sprowadzaniu osób z różnych zakątków świata do ich ojczyzn. W późniejszym okresie to dystrybuowanie środków sanitarnych, które miały zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa, wreszcie to było dzielenie się szczepionkami. Z ogromną przyjemnością mogłam przekazać szczepionki podczas moich ostatnich dwóch wizyt i cieszę się, że mój kraj także włączył się w te solidarnościowe działania.

Te przykłady i ten przedświąteczny czas, który w Polsce ma bardzo wyjątkowy charakter, bo właśnie ten czas wyzwala w nas otwieranie się na potrzeby innych, przywodzi mi na myśl bardzo znaną zasadę, mianowicie że dawanie dostarcza nam o wiele więcej szczęścia niż branie. Postępowanie zgodnie z tą myślą pozwala przemieniać ludzkie serca. Może dzięki nim powszechna solidarność państw i narodów ostatecznie weźmie górę nad duchem rywalizacji i dominacji.

Szanowni Państwo,

jak wspomniałam w polskiej tradycji ten czas jest wyjątkowy, magiczny, ale jest to też czas, kiedy my Polacy bardzo lubimy pielęgnować nasze obrzędy, zwyczaje, tradycje, które wynikają z potrzeby bliskości, z potrzeby świadomości że tworzymy wspólnotę. Bardzo bym chciała, by ta atmosfera udzieliła się Państwu, żebyście Państwo zaznali radości, spokoju, wytchnienia.

Na nadchodzący nowy rok życzę Państwu spełnienia wszelkich marzeń, realizacji planów,  dobra i przede wszystkim zdrowia. Wszystkim nam zależy, by 2022 rok był rokiem bez pandemii.

Raz jeszcze dziękuję, że zechcieliście Państwo przyjąć zaproszenie na dzisiejszy wieczór!