Menu rozwijane

06 września 2017
Agata Kornhauser-Duda miała okazję porozmawiać z uczniami polskiej szkoły niedzielnej w Astanie (1)
Agata Kornhauser-Duda miała okazję porozmawiać z uczniami polskiej szkoły niedzielnej w Astanie (2)
Agata Kornhauser-Duda miała okazję porozmawiać z uczniami polskiej szkoły niedzielnej w Astanie (3)
Agata Kornhauser-Duda miała okazję porozmawiać z uczniami polskiej szkoły niedzielnej w Astanie (4)
Agata Kornhauser-Duda miała okazję porozmawiać z uczniami polskiej szkoły niedzielnej w Astanie (5)
Agata Kornhauser-Duda miała okazję porozmawiać z uczniami polskiej szkoły niedzielnej w Astanie (6)
- Cieszę się ogromnie, że mogę dziś odwiedzić szkołę, w której tak daleko od naszego kraju nauczany jest język polski - powiedziała Pierwsza Dama. (7)
- Cieszę się ogromnie, że mogę dziś odwiedzić szkołę, w której tak daleko od naszego kraju nauczany jest język polski - powiedziała Pierwsza Dama. (8)
Uczniowie pochwalili się swoimi talentami oraz znajomością polskich utworów (9)
Uwagę przykuwały tradycyjne polskie i kazachskie stroje ludowe (10)
Pierwsza Dama podczas oficjalnej wizyty Pary Prezydenckiej w Kazachstanie, w ramach programu odrębnego spotkała się z uczniami Gimnazjum nr 5 w Astanie (11)
o105072808.jpg
o1381981208.jpg
o132534852.jpg
o415685160.jpg
o1533545937.jpg
o114501082.jpg
o1538101194.jpg
o772153309.jpg
o39601010.jpg
o861083260.jpg
o331249754.jpg

Pierwsza Dama podczas oficjalnej wizyty Pary Prezydenckiej w Kazachstanie, w ramach programu odrębnego spotkała się z uczniami Gimnazjum nr 5 w Astanie. Uczęszczające do szkoły dzieci mają możliwość uczenia się języka polskiego.

Po tradycyjnym powitaniu chlebem i solą Pani Prezydentowa udała się do Sali im. Fryderyka Chopina, w której odbywają się zajęcia z języka polskiego. Agata Kornhauser-Duda miała okazję porozmawiać z uczniami polskiej szkoły niedzielnej. W stołecznej placówce na zajęcia uczęszczać mogą również dorośli. Gimnazjum nr 5 jest jedyną szkołą w Astanie, gdzie nauczany jest nasz język ojczysty na zajęciach dodatkowych oraz w ramach programu edukacyjnego. Na zakończenie kameralnego spotkania w klasie młodzież poprosiła o wpis do księgi pamiątkowej i wspólne zdjęcie.

W szkolnej auli uczniowie przygotowali uroczysty apel i część artystyczną, w której wraz z gronem pedagogicznym uczestniczyła Pani Prezydentowa. Uczniowie pochwalili się swoimi talentami muzycznymi oraz znajomością polskich utworów. Uwagę przykuwały tradycyjne polskie i kazachskie stroje ludowe, w których prezentowali się młodzi ludzie podczas występów.

Może Cię zainteresować Życzenia Pary Prezydenckiej z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2017/2018 Cieszę się ogromnie, że mogę dziś odwiedzić szkołę, w której tak daleko od naszego kraju nauczany jest język polski. Miejsce to wyjątkowe, bowiem mieszkają tu rodziny o polskich korzeniach, których przodkowie wiele lat temu przybyli do Kazachstanu. Tym cenniejszy jest fakt, że starają się Państwo pamiętać o swych korzeniach i dbają o to aby dzieci uczyły się języka, którym posługiwali się ich dziadkowie – zaznaczyła Agata Kornhauser-Duda w swoim wystąpieniu.

Życzę Wam, abyście kiedyś przyjechali do Polski, do kraju swych przodków, abyście mogli odwiedzić swe dalekie rodziny i poznać kraj, w którym dorastali wasi dziadkowie – zwróciła się do uczniów Pierwsza Dama. – Wszystkim z Państwa dziękuję bardzo za gościnność, z którą się tu spotykam i za to, że tysiące kilometrów od mojej Ojczyzny, znalazłam tutaj jej cząstkę – dodała na zakończenie.

Może Cię zainteresować Prezydent: Pobudzenie współpracy gospodarczej celem mojej wizyty w Kazachstanie PL/ENG W Kazachstanie języka polskiego uczy się obecnie ok. 1500 osób w tym 500 dorosłych. Nauczanie odbywa się w 33 punktach – 21 szkołach, 7 organizacjach polonijnych, 4 parafiach rzymskokatolickich i 2 szkółkach sobotnio-niedzielnych. Młodzież legitymująca się polskim pochodzeniem po zdaniu egzaminów wstępnych w języku polskim, ma szansę otrzymać stypendium rządu polskiego na studia w naszym kraju.