Menu rozwijane

25 czerwca 2022

Hala widowiskowa Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” w Otrębusach zamieniła się w sobotę w barwną i rozśpiewaną salę biesiadną, gdzie 16 grup ze wszystkich województw w Polsce prezentowało regionalne obrzędy i potrawy związane z ostatnimi dniami karnawału. „Ostatki w polskiej tradycji” były bowiem motywem przewodnim tegorocznych zmagań w finale Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP. Z uczestnikami spotkali się Pierwsza Dama oraz minister Adam Kwiatkowski.

– Zachwyca mnie wielopłaszczyznowość działalności Kół Gospodyń Wiejskich w tylu obszarach i niezwykła umiejętność łączenia poszanowania dla tradycji z nowoczesnością. Jestem pełna uznania dla Państwa działań prospołecznych, które spajają i aktywizują lokalne społeczności, a także wpływają na rozwój przedsiębiorczości kobiet – mówiła Agata Kornhauser–Duda podczas rozmów z przedstawicielami kół.

Jak dodała: – Pochodzę z miasta i muszę się Państwu przyznać, że tak naprawdę dopiero dzięki Dożynkom Prezydenckim zaczęłam lepiej poznawać te przepiękne wiejskie obrzędy, różnorodność regionalnej kuchni czy pieśni, za co ogromnie dziękuję. Bardzo się też cieszę, że powstał ten konkurs, a Panie zechciały wziąć w nim udział – dziękowała Małżonka Prezydenta, przyznając, że każdego roku niecierpliwie czeka na dożynki, które odbywały się najpierw w Spale, a w ostatnich latach grupy z całego kraju przyjeżdżają we wrześniu na wielki dożynkowy finał do Pałacu Prezydenckiego. 

Wśród tegorocznych gości wyłoniono dziś trzech laureatów Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP:

  • Koło Gospodyń Wiejskich w Zagrodach (woj. lubelskie)
  • Koło Gospodyń Wiejskich w Kobylance (woj. małopolskie)
  • Koło Gospodyń Wiejskich „Jaworzanki” w Jaworzu (woj. świętokrzyskie)

Przydział miejsc na podium członkowie finałowej trójki poznają jednak dopiero jesienią, kiedy podczas Dożynek w Warszawie, w obecności Prezydenta Andrzeja Dudy, odbędzie się wręczenie nagród laureatom.

59_AKD_final_KGW_20220625_1S7A1995.jpg [340.86 KB]

Zanim jednak ogłoszono dzisiejszych laureatów, Małżonka Prezydenta odwiedziła wszystkie „ostatkowe stoły”, by przez kilka godzin rozmawiać przy nich o współczesnej polskiej wsi i roli kobiet w lokalnych społecznościach, ale też skosztować regionalnych przysmaków i obejrzeć misternie przygotowane wyroby rękodzielnicze.

Przy stoiskach Agata Kornhauser–Duda rozmawiała z paniami, ale też z panami, którzy coraz częściej zasilają szeregi Kół, m.in. o tym, jak ich działalność wpływa na lokalną społeczność – o organizowanych festynach, konkursach czy spotkaniach integrujących pokolenia.

18_AKD_final_KGW_20220625_1S7A0588.jpg [561.37 KB]

 – To jest wspaniałe, że mamy w Polsce koła z wieloletnią tradycją, w których zasiadały babcie i matki, a teraz córki i wnuczki, ale jednocześnie wciąż powstają nowe. Panie postanawiają się jednoczyć z szacunku dla regionu i tradycji, ale też, by wspólnie się rozwijać, uczyć od siebie wzajemnie i po prostu miło spędzać razem czas – podkreśliła Pierwsza Dama.

– Za każdym razem, kiedy spotykam się z Kołami Gospodyń Wiejskich, jestem pod wrażeniem. Przepełnia mnie duma, bo to absolutnie polski fenomen, do którego coraz częściej lgną też młodsze osoby. To bardzo ważne, żeby idąc z duchem czasu, kultywować lokalną tożsamość. Bardzo za to dziękuję – mówiła Agata Kornhauser–Duda.

38_AKD_final_KGW_20220625_1S7A1020.jpg [433.76 KB]

39_AKD_final_KGW_20220625_1S7A1037.jpg [502.59 KB]

Po zwiedzeniu stoisk Pani Prezydentowa zaprosiła do spotkania w Warszawie.

– Chciałabym zaprosić Państwa do odwiedzin w Pałacu Prezydenckim, abyśmy znowu mogli się spotkać – zachęcała wszystkich członków Kół na pożegnanie Pierwsza Dama, zapewniając, że trzyma kciuki za każdą z grup.

Agata Kornhauser–Duda spotkała się również z Komisją Konkursową, która obradowała pod przewodnictwem dr Barbary Fedyszak–Radziejowskiej, Doradcy Prezydenta RP.

49_AKD_final_KGW_20220625_PK018746.jpg [339.73 KB]

Koła zostały poproszone nie tylko o zaprezentowanie specjałów kuchni regionalnej, ale także przygotowanie inscenizacji słowno–muzyczno–ruchowej, również mając za motyw przewodni „Ostatki w polskiej tradycji”.

56_AKD_final_KGW_20220625_1S7A1959.jpg [423.23 KB]

Na zakończenie odbył się Koncert Zespołu Mazowsze.

52_AKD_final_KGW_20220625_1S7A1798.jpg [290.70 KB]

Zwycięzcy etapu wojewódzkiego Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP:

Koło Gospodyń Wiejskich w Zagrodach z województwa lubelskiego

Panie przygotowały w ramach konkursowych zmagań kaczkę z żurawiną i miodem. Przy Kole powstał zespół „Zagrodzka Nuta”, który wykonuje stare piosenki ludowe, ale też układa współczesne utwory, jak ten najnowszy, zachęcający do szczepień przeciw COVID. Podczas pandemii Panie z Zagród angażowały się charytatywnie, szyjąc m.in. maseczki.

Koło Gospodyń Wiejskich w Niemojkach z województwa mazowieckiego

Na stole ostatkowym panie zaprezentowały pączki z ziemniakami, gotowany pasztet, ciasto z dynią, pierogi z soczewicą i pokrzywą. Panie chętnie lepią pierogi, by wesprzeć akcje charytatywne. Koło działa od 2018 roku. 

Koło Gospodyń Wiejskich w Lipcach Reymontowskich z województwa łódzkiego

Na stole Koła poza regionalnymi potrawami (m.in. kompotem z suszu) znalazły się ręcznie malowane w ludowe wzory drewniane skrzyneczki, barwne kolczyki, figurki czy choinkowe ozdoby wyplatane na szydełku. Panie opowiadały o współdziałaniu młodego i starszego pokolenia w ramach Koła. Koło w Lipcach ma długą historię, bo powstało w 1932 roku.

Koło Gospodyń Wiejskich w Brzeziej Łące „Brzeziołączanki” z województwa dolnośląskiego

Panie opowiedziały o tym, jak dbają o środowisko. Organizują i biorą udział w wielu ekologicznych imprezach dla mieszkańców wsi i gminy, m.in. „Posprzątajmy naszą Brzezią” czy Bicie Zielonego Rekordu Polski (sadzenie krzewów i drzewek). Chętnie wspierają akcje charytatywne dla potrzebujących mieszkańców wsi.

Koło Gospodyń Wiejskich w Wólce Sokołowskiej z województwa podkarpackiego

Wśród członków Koła są również Panowie. Koło organizuje m.in. projekty dotyczące aktywizacji młodzieży i integracji międzypokoleniowej – piknik rodzinny, piknik ziemniaczany, mikołajki, Dzień Dziecka, Dzień Seniora czy obchody Święta Niepodległości

Samodzielne Koło Gospodyń Wiejskich w Chróścinie z województwa opolskiego

Członkowie KGW w Chróścinie tłumaczyli, że jedną z najważniejszych tradycji imprez ostatkowych w województwie opolskim jest taniec. Lokalne specjały – takie jak zabużańskie gołąbki ziemniaczane z sosem grzybowym czy zupa rakowa – zostały podane na porcelanie ręcznie malowanej przez jedną z Pań należących do Koła. Członkinie ze swoimi talentami prezentują szeroki wachlarz dziedzin twórczych m.in. szydełkowanie, szycie, dequpage, origami, kanzashi, artystyczny recykling i wiele innych. Coroczną tradycją Koła jest tworzenie koron dożynkowych z zachowaniem elementów kultury kresowej.

Koło Gospodyń Wiejskich w Sokolu z województwa pomorskiego

Na stole Pań z Sokola znalazły się m.in. pierogi z farszem borowikowo–kurkowym i nadziewane kaszą gryczaną z mięsem. Koło ma międzypokoleniowy charakter a jego członkinie podkreślają, że szczególny charakter ich dań to wynik wpływu wielu kultur i tradycji, jakie spotykają się w ich regionie.

Koło Gospodyń Wiejskich „Jaworzanki” w Jaworzu z województwa świętokrzyskiego

KGW w Jaworzu może się pochwalić osiągnięciami z zakresu tańca, śpiewu, obrzędów, występów teatralnych, konkursów kulinarnych, opowieści ludowych, pracy społecznej, ale także patriotycznej i charytatywnej. „Jaworzanki” działają nieprzerwanie od blisko 50 lat, a Koło zakładały mamy i babcie obecnych członkiń.

Koło Gospodyń Wiejskich w Czemlewie z województwa kujawsko–pomorskiego

Panie z Czemlewa poczęstowały Małżonkę Prezydenta regionalnym specjałem – racuchami z syropem z buraka. Ich Koło organizuje szereg imprez integracyjnych dla mieszkańców sołectwa i całej gminy, np.: majówki, mecze piłki nożnej z okazji Dnia Ojca, warsztaty bożonarodzeniowe, Dzień Dziecka czy Dzień Seniora. Startują również w wielu konkursach, zwłaszcza kulinarnych, ale też organizują dla siebie aktywności sportowe, np. zajęcia fitness.

Koło Gospodyń Wiejskich w Długołęce z województwa podlaskiego

Członkinie KGW w Długołęce pozyskują wiedzę na temat rękodzieła i tradycyjnych receptur od starszych mieszkańców okolicy. Utworzyły również amatorski teatr, by w tej formie przekazywać dawne obrzędy młodemu pokoleniu. Panie pochwaliły się nagrodami i wyróżnieniami w konkursach na regionalne wyroby. Tworzą bowiem pająki, skrobane jajka na Wielkanoc, szopkę i gwiazdę bożonarodzeniową oraz stroiki świąteczne.

Koło Gospodyń Wiejskich w Możnych „ZaMożne” z województwa warmińsko–mazurskiego

Jednym z głównych celów Koła jest – jak mówią jego członkowie – wychowywanie młodego pokolenia w duchu tolerancji, patriotyzmu i poszanowania tradycyjnych wartości. Pierwsza Dama wysłuchała opowieści o lokalnych symbolach, legendach i przesądach, a wszystko przy akompaniamencie młodej członkini KGW, grającej na akordeonie.

Koło Gospodyń Wiejskich „Domysłów” z województwa zachodniopomorskiego

Gospodynie i Gospodarze z Domysłowa zaprezentowali kolekcję wyrobów artystycznych przygotowanych przez członków Koła: wielkanocne pisanki różnych rozmiarów, bombki, palmy, wyszywanki, ale też ręcznie robione mydła w oryginalnych kształtach. Członkowie KGW opowiedzieli o swojej aktywności teatralnej i muzycznej: od początku istnienia KGW tworzą „Domysłowski Śpiewnik” zawierający nowe pieśni Domysłowa, a także scenariusze teatralne. Ponadto współtworzą między innymi wiersze i baśnie. Jak sami przyznali, w swoich działaniach robią wszystko, by propagować bogactwo lasu.

Koło Gospodyń Wiejskich w Kobylance z województwa małopolskiego

Panie zaprezentowały wyrabiane przez siebie ozdoby z krepiny i słomy, w tym imponujące pająki, podwieszane pod sufitem podczas ostatnich dni karnawału. „Kobylanki” w ramach swojej aktywności nie tylko gotują, ale także dbają o regionalną spuściznę. Malują pisanki, filcują, wykonują przetwory z lokalnych dóbr lasów, łąk i ogrodów, współorganizują dożynki. Wspólnie z Paniami do Otrębusów przyjechał wójt gminy Gorlice, by kibicować im w konkursowych zmaganiach. 

Koło Gospodyń Wiejskich Imielno „Imielnianki to fajne Babki” z województwa wielkopolskiego

W 2019 r., wraz z sołtysem, mieszkańcami wioski i druhami OSP z Imielna, Panie przygotowały pierwsze po 30 latach przerwy dożynki wiejskie. Podczas ostatnich, w 2021 r. rozstawiły stoiska z regionalnymi potrawami i wyrobami, ale także zorganizowały punkt szczepień przeciwko Covid–19. Dziś m.in. plotą wieniec dożynkowy, wianki i przygotowują ozdobne kłosy. Pieką także chleby oraz ciasta i lepią pierogi.

Koło Gospodyń Wiejskich w Kowalewie „Kowalewianki” z województwa lubuskiego

„Kowalewianki”, które choć są młodym kołem, mogą pochwalić się wieloma inicjatywami na rzecz swojej miejscowości. Ich szeregi stale powiększają się o wielu młodych ludzi, którzy chcieliby zmienić swoje otoczenie na jeszcze lepsze. Na stole zaprezentowały lokalny specjał: „Ciasto Kowalewskiego wypiekane z miłością z najlepszych lubuskich produktów, w tym maślanki, jaj od szczęśliwych kur i rabarbaru”.

Koło Gospodyń Wiejskich „Czerwona Jarzębina” w Kamesznicy z województwa śląskiego

Wśród pasji Pań z Kamesznicy jest kuchnia i śpiew. W trosce o ocalenie góralskich tradycji KGW „Czerwona Jarzębina” wydało własną książkę z przyśpiewkami. Gospodynie działają też charytatywnie, odwiedzają szkoły i ośrodki, by promować regionalne specjały i „chwalić się piękną, bogatą polską tradycją”. Biorą udział w warsztatach kulinarnych i bibułkarskich oraz w odpustach parafialnych, kwestach charytatywnych, festynach, dożynkach gminnych, powiatowych i wojewódzkich.


To już druga edycja Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP. Agata Kornhauser–Duda wielokrotnie spotykała się z członkiniami Kół, zarówno w ich miejscowościach, jak i w Pałacu Prezydenckim. Rozmowy stały się inspiracją do zainicjowania Konkursu, którego celem jest ukazanie wielopłaszczyznowej działalności Kół Gospodyń Wiejskich oraz uhonorowanie osiągnięć tysięcy pań zrzeszonych w tych organizacjach. Małżonka Prezydenta wielokrotnie podkreślała, że Koła tworzą niezwykle cenny kapitał społeczny, a ich członkinie są nie tylko liderkami lokalnych społeczności, ale stanowią też inspirację dla innych kobiet.

Niedawno Pani Prezydentowa odwiedziła zwycięzców I edycji Konkursu – Koło Gospodyń Wiejskich w Występach w gminie Krasocin. Wspólnie z członkiniami KGW Pierwsza Dama przygotowała wówczas regionalne potrawy, obejrzała wyroby rękodzielnicze, a także rozmawiała o wpływie działalności kół na społeczność lokalną i kultywowanie tradycji regionu.

 

Otrębusy | Wielki finał Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP (1)
Otrębusy | Wielki finał Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP (2)
Otrębusy | Wielki finał Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP (3)
Otrębusy | Wielki finał Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP (4)
Otrębusy | Wielki finał Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP (5)
Otrębusy | Wielki finał Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP (6)
Otrębusy | Wielki finał Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP (7)
Otrębusy | Wielki finał Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP (8)
Otrębusy | Wielki finał Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP (9)
Otrębusy | Wielki finał Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP (10)
Otrębusy | Wielki finał Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP (11)
Otrębusy | Wielki finał Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP (12)
Otrębusy | Wielki finał Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP (13)
Otrębusy | Wielki finał Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP (14)
Otrębusy | Wielki finał Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP (15)
Otrębusy | Wielki finał Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP (16)
Otrębusy | Wielki finał Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP (17)
Otrębusy | Wielki finał Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP (18)
Otrębusy | Wielki finał Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP (19)
Otrębusy | Wielki finał Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP (20)
Otrębusy | Wielki finał Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP (21)
Otrębusy | Wielki finał Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP (22)
Otrębusy | Wielki finał Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP (23)
Otrębusy | Wielki finał Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP (24)
Otrębusy | Wielki finał Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP (25)
Otrębusy | Wielki finał Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP (26)
Otrębusy | Wielki finał Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP (27)
Otrębusy | Wielki finał Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP (28)
Otrębusy | Wielki finał Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP (29)
Otrębusy | Wielki finał Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP (30)
Otrębusy | Wielki finał Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP (31)
Otrębusy | Wielki finał Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP (32)
Otrębusy | Wielki finał Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP (33)
Otrębusy | Wielki finał Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP (34)
Otrębusy | Wielki finał Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP (35)
Otrębusy | Wielki finał Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP (36)
Otrębusy | Wielki finał Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP (37)
Otrębusy | Wielki finał Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP (38)
Otrębusy | Wielki finał Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP (39)
Otrębusy | Wielki finał Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP (40)
Otrębusy | Wielki finał Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP (41)
Otrębusy | Wielki finał Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP (42)
Otrębusy | Wielki finał Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP (43)
Otrębusy | Wielki finał Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP (44)
Otrębusy | Wielki finał Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP (45)
Otrębusy | Wielki finał Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP (46)
Otrębusy | Wielki finał Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP (47)
Otrębusy | Wielki finał Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP (48)
Otrębusy | Wielki finał Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP (49)
Otrębusy | Wielki finał Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP (50)
Otrębusy | Wielki finał Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP (51)
01_AKD_final_KGW_20220625_PK017290.jpg
02_AKD_final_KGW_20220625_PK017342.jpg
06_AKD_final_KGW_20220625_PK017585.jpg
08_AKD_final_KGW_20220625_1S7A0157.jpg
09_AKD_final_KGW_20220625_PK017777.jpg
10_AKD_final_KGW_20220625_PK017790.jpg
11_AKD_final_KGW_20220625_1S7A0181.jpg
11_AKD_final_KGW_20220625_PK017833.jpg
12_AKD_final_KGW_20220625_PK017531.jpg
13_AKD_final_KGW_20220625_1S7A0214.jpg
14_AKD_final_KGW_20220625_1S7A0300.jpg
16_AKD_final_KGW_20220625_1S7A0457.jpg
17_AKD_final_KGW_20220625_1S7A0570.jpg
18_AKD_final_KGW_20220625_1S7A0588.jpg
19_AKD_final_KGW_20220625_1S7A0608.jpg
20_AKD_final_KGW_20220625_1S7A0617.jpg
21_AKD_final_KGW_20220625_1S7A0621.jpg
22_AKD_final_KGW_20220625_PK018271.jpg
24_AKD_final_KGW_20220625_1S7A0634.jpg
25_AKD_final_KGW_20220625_1S7A0670.jpg
26_AKD_final_KGW_20220625_PK018377.jpg
27_AKD_final_KGW_20220625_PK018502.jpg
29_AKD_final_KGW_20220625_1S7A0780.jpg
30_AKD_final_KGW_20220625_1S7A0807.jpg
31_AKD_final_KGW_20220625_PK018654.jpg
33_AKD_final_KGW_20220625_1S7A0916.jpg
35_AKD_final_KGW_20220625_1S7A0970.jpg
36_AKD_final_KGW_20220625_1S7A0989.jpg
38_AKD_final_KGW_20220625_1S7A1020.jpg
39_AKD_final_KGW_20220625_1S7A1037.jpg
40_AKD_final_KGW_20220625_1S7A1041.jpg
41_AKD_final_KGW_20220625_1S7A1111.jpg
42_AKD_final_KGW_20220625_1S7A1192.jpg
43_AKD_final_KGW_20220625_1S7A1151.jpg
44_AKD_final_KGW_20220625_1S7A1225.jpg
45_AKD_final_KGW_20220625_GJB_0767.jpg
46_AKD_final_KGW_20220625_1S7A1288.jpg
47_AKD_final_KGW_20220625_1S7A1300.jpg
48_AKD_final_KGW_20220625_PK018689.jpg
49_AKD_final_KGW_20220625_PK018746.jpg
50_AKD_final_KGW_20220625_PK018858.jpg
51_AKD_final_KGW_20220625_1S7A1603.jpg
53_AKD_final_KGW_20220625_1S7A1837.jpg
52_AKD_final_KGW_20220625_1S7A1798.jpg
53_AKD_final_KGW_20220625_1S7A1834.jpg
54_AKD_final_KGW_20220625_1S7A1869.jpg
55_AKD_final_KGW_20220625_1S7A1951.jpg
56_AKD_final_KGW_20220625_1S7A1959.jpg
57_AKD_final_KGW_20220625_1S7A1962.jpg
58_AKD_final_KGW_20220625_1S7A1977.jpg
59_AKD_final_KGW_20220625_1S7A1995.jpg