Menu rozwijane

20 września 2022

Do Uczestników i Organizatorów

Jubileuszu 50–lecia hematologii dziecięcej na Śląsku

 

Szanowni Państwo!

50 lat hematologii dziecięcej na Śląsku to data ważna w historii medycyny w Polsce, ale przede wszystkim w życiu małych pacjentów, którzy przez te minione dekady odzyskiwali zdrowie w klinice zabrzańskiej, a następnie chorzowskiej i katowickiej. Było to możliwe dzięki heroicznej postawie lekarzy, pielęgniarek oraz czuwających przy swoich dzieciach rodziców.

Pionierzy hematologii dziecięcej z Zabrza na początku mieli do dyspozycji 25 szpitalnych łóżek, rocznie u leczących się tu dzieci rozpoznawano ok. 30 – 35 nowotworów. Od samego początku specjaliści niezwykle ambitnie sięgali po coraz to nowsze terapie, by wyleczyć jak najwięcej małych pacjentów. Dzisiaj możliwości diagnostyczne i terapeutyczne są o wiele większe, ale nie zmalał zapał personelu medycznego, który z jednakową siłą walczy o swoich podopiecznych i cieszy się, widząc ich po latach zdrowych, wykonujących wymarzone zawody, wychowujących własne dzieci. Oddział stanowił dla nich jedną wielką rodzinę, która jak każda rodzina dzieli troski, nadzieje, chwile zwątpienia i szczęścia.

Obecnie Oddziałem Hematologii i Onkologii Dziecięcej kieruje profesor Tomasz Szczepański. Pragnę więc na Jego ręce złożyć wszystkim zaangażowanym w rozwój hematologii dziecięcej na Śląsku najszczersze wyrazy uznania. Państwa sukces ma wymiar bezcenny, bo życie nie ma ceny.

Chciałabym też przy okazji tych pięknych urodzin życzyć spełnienia marzeń, a wiem, że takim jest powstanie w Zabrzu Śląskiego Centrum Hematologii i Onkologii Dziecięcej, które będzie szansą na jeszcze lepszą opiekę nad chorymi oraz na głębszy rozwój badań naukowych.

Wszystkim Państwu zgromadzonym w tej pięknej przestrzeni historycznej Łaźni Łańcuszkowej, która jest symbolem pracy pokoleń górników, życzę przede wszystkim zdrowia, dużo szczęścia i zawsze tak pięknych i tylu uśmiechów jak dzisiaj, wyrażających radość i wdzięczność za pomoc w powrocie do zdrowia, które pozwala cieszyć się na nowo życiem. Gorąco Państwa pozdrawiam.