Menu rozwijane

31 maja 2022

Pan Serhij Hamalij
Gubernator
Obwodu Chmielnickiego

Szanowny Panie Gubernatorze!

Serdecznie pozdrawiam i bardzo dziękuję za spotkanie z Panem podczas mojej niedawnej wizyty w Kamieńcu Podolskim. Cieszę się, że mogłam przekazać pomoc humanitarną i spotkać się zarówno z uchodźcami przebywającymi w klasztorze Ojców Paulinów, jak i z polską społecznością mieszkającą w winnickim okręgu konsularnym. Było to dla mnie niezwykle wzruszające, ale i budujące przeżycie.

Odwaga i determinacja, z jaką Ukraińcy bronią swojego terytorium przed rosyjską napaścią, budzi powszechny szacunek i podziw. Jak wszyscy ludzie dobrej woli, ja również jestem przekonana, że walka ta zakończy się pełnym zwycięstwem i powrotem do normalnego życia dla milionów mieszkańców Ukrainy. Polska i Polacy dokładają wszelkich starań, aby pomóc naszym braciom Ukraińcom. Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że wobec brutalności najeźdźców i skali inwazji potrzeby są ogromne.

Mając w pamięci naszą rozmowę i Pańską prośbę o ofiarowanie konkretnej pomocy w postaci sprzętu komputerowego, przesyłam – za pośrednictwem Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – komputery stacjonarne, laptopy i tablety z prośbą o przekazanie młodzieży, która znalazła schronienie w Obwodzie Chmielnickim.

Niech to wsparcie będzie wyrazem naszej solidarności w przededniu Międzynarodowego Dnia Dziecka. Wszystkim ukraińskim dzieciom życzę, aby mogły jak najszybciej powrócić do normalności, do zajęć w szkole, do życia w bezpiecznej, spokojnej i dostatniej Ukrainie.

Z wyrazami szacunku
Agata Kornhauser–Duda

________________________________________

List odczytał Minister Adam Kwiatkowski.

Może Cię zainteresować Spotkanie z Gubernatorem obwodu chmielnickiego Akcja Pomocy Polakom na Wschodzie w obwodzie chmielnickim