Menu rozwijane

18 października 2018

Organizatorzy i Uczestnicy gali jubileuszowej
430-lecia I Liceum Ogólnokształcącego
im. Bartłomieja Nowodworskiego
w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie

Szanowny Panie Dyrektorze,
Szanowni Nauczyciele,
Szanowni Absolwenci, Drodzy Uczniowie,
Szanowni Państwo,

Jest mi niezmiernie miło tą drogą złożyć serdeczne gratulacje i najlepsze życzenia dla całej społeczności I Liceum Ogólnokształcącego im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie. Tak zacny jubileusz szkoły średniej należy w Polsce do rzadkości. W tym zaś przypadku ma on dla mnie wyjątkowy wymiar. Obchodzi go bowiem szkoła, którą ukończyłam ja i moja córka. Słowem: szkoła, o której – jako jej absolwentka i matka absolwentki – wciąż myślę, że to „moja szkoła”.

Ze wzruszeniem wspominam nasze spotkanie pół roku temu, na początku lutego, podczas koncertu kolęd i pieśni patriotycznych. I tym bardziej żałuję, że dzisiaj nie mogę osobiście dzielić z Państwem dumy i radości z 430-lecia „Nowodworka”. Chcę jednak podkreślić, że myślami jestem z Państwem, a w moim sercu nadal rozbrzmiewają słowa szkolnej dewizy: Semper in altum – „Zawsze wzwyż”.

Jestem przekonana, że my wszyscy, którzy na jakimś etapie życia współtworzyliśmy to niezwykłe miejsce i jego wspaniałą społeczność, zachowujemy już na zawsze silne poczucie przynależności do „Jedynki”. I nawet kiedy los poprowadzi nas innymi drogami, z dala od placu Na Groblach i Plant lub w ogóle z dala od Krakowa, to w naszej pamięci „Nowodworek” będzie trwał jako symbol zdobytej wiedzy i ważnych, kształtujących nas przeżyć.

Uważam to za ogromnie cenne i jestem głęboko wdzięczna moim Nauczycielom, w szczególności mojej Wychowawczyni Pani Joannie Rokosz-Lechwar, oraz Koleżankom i Kolegom z lat szkolnych za wspólne lata nauki i doświadczeń, które owocują w całym późniejszym życiu. Nasza szkoła bowiem zawsze nie tylko przekazywała wiedzę, ale przede wszystkim stawiała na to, aby każdy uczeń mógł się realizować i rozwijać swoje talenty. I tego chcę również życzyć obecnym uczniom „Jedynki”: abyście w przyszłości chcieli do niej wracać we wspomnieniach i by trwała ona w Was jako niezmiennie istotny punkt odniesienia.

Raz jeszcze gratulując jubileuszu, życzę wszystkim, aby bycie Nowodworczykiem było zawsze powodem do dumy.

Z serdecznymi pozdrowieniami,

Agata Kornhauser-Duda


List w imieniu Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy odczytał Podsekretarz Stanu w KRPP Wojciech Kolarski.