Menu rozwijane

22 marca 2019

                                                                                         Do Organizatorów i Uczestników

                                                                                         wernisażu wystawy

                                                                                        „Od alegorii do autorskiego znaku”

                                                                                         w Muzeum Narodowym w Kielcach

Szanowni Państwo!

Pozdrawiam serdecznie organizatorów i uczestników wernisażu wystawy prac Pana Artura Ptaka pt. „Od alegorii do autorskiego znaku” w Muzeum Dialogu Kultur – Oddziale Muzeum Narodowego w Kielcach. Z wielką przyjemnością i przekonaniem objęłam prezentowany cykl prac honorowym patronatem.

Prace te wpisują się swoją tematyką w czas nadchodzących Świąt Wielkanocnych. Dotykają więc spraw najważniejszych, ku którym w tych dniach szczególnie kierują się nasze myśli. Jest to zarazem sztuka wyjątkowa ze względu na swoją formę. Motywy i wątki, które przez wiele stuleci były przedmiotem zainteresowania najwybitniejszych artystów, pokazane są tu w sposób zupełnie nowy, przemawiający w niespotykany dotąd sposób do współczesnego odbiorcy. Minimalizm idzie tu w parze z bogactwem treści, dając przejmujący obraz sacrum ucieleśnionego w prostym obrazie i zamkniętego w geometrycznej formie. Można odnieść wrażenie, że autor wydobył z interesujących go tematów to, co najistotniejsze, rezygnując z tego, co mogłoby zakłócać duchowy przekaz.

Gratuluję autorowi prac, Panu Arturowi Ptakowi, który – podejmując temat dobrze znany – stworzył dzieło na wskroś przejmujące i oryginalne. Pozdrawiam serdecznie organizatorów wystawy – w szczególności Dyrekcję Muzeum Narodowego w Kielcach, a uczestnikom wernisażu oraz wszystkim odwiedzającym wystawę „Od alegorii do autorskiego znaku” życzę wielu niezapomnianych wrażeń.