10 lutego 2020

Uczestnicy i Organizatorzy
wernisażu wystawy
„Łeba, Rowy à la Pechstein”
w Galerii Stowarzyszenia Marynistów
Polskich na Wyspie Młyńskiej
w Lęborku

Szanowni Państwo!

Z wielką satysfakcją przyjęłam wiadomość o jubileuszu 60-lecia działalności Stowarzyszenia Marynistów Polskich oraz towarzyszącej rocznicowym obchodom wystawie prac nawiązujących do twórczości Maxa Pechsteina w Galerii Stowarzyszenia na Wyspie Młyńskiej w Lęborku.

Ten wybitny artysta, przedstawiciel ekspresjonizmu, który w pobliskich Łebie i Rowach znajdował inspirację, uwieczniał w swoich obrazach niepowtarzalny klimat wybrzeża Bałtyku i sylwetki mieszkających tu ludzi. Jego przepełnione osobistą perspektywą obrazy wciąż budzą zachwyt i poruszają miłośników sztuki.

Cieszę się, że Stowarzyszenie Marynistów Polskich, które od lat organizuje plenery malarskie gromadzące wybitnych i utalentowanych twórców podejmujących tematykę morską, przygotowało wystawę prac nawiązujących do stylu i estetyki malarza, dla którego Wybrzeże Słowińskie było drugim domem. Jestem przekonana, że wystawa przedstawiająca uroki tego niezwykłego zakątka i będąca manifestacją sztuki jako uniwersalnego, a zarazem bardzo osobistego środka wyrazu, spotka się z dużym zainteresowaniem zwiedzających. Jej otwarcie zbiega się w czasie z setną rocznicą zaślubin Polski z morzem, jest więc znakomitą okazją, by podkreślić znaczenie i rolę morza oraz wybrzeża jako przestrzeni, w której możemy kontemplować piękno natury i kształtować naszą wrażliwość.

Serdecznie pozdrawiam artystów, których prace prezentowane są na wystawie, a także organizatorów i wszystkich uczestników wernisażu, życząc Państwu wielu wspaniałych wrażeń i radości płynącej z obcowania ze sztuką w najlepszym wydaniu.