Menu rozwijane

17 października 2019

                                                                 Do Uczestniczek i Organizatorek konferencji

                                                                 „USA-Central Europe Women in Business Summit 2019”

                                                                  w Nowym Jorku

Szanowni Państwo!

Z radością przyjęłam wiadomość, że ubiegłoroczne wydarzenie upamiętniające stulecie nadania Polkom praw wyborczych zaowocowało zorganizowaniem w tym roku konferencji, która skupia przedsiębiorcze kobiety z Polski, Stanów Zjednoczonych i krajów Europy Środkowej. To bardzo cenna inicjatywa, którą z wielką przyjemnością i satysfakcją objęłam honorowym patronatem. Pomyślna przyszłość naszych narodów zależy w dużej mierze od relacji, jakie budujemy między sobą na różnych płaszczyznach. Relacji tych nie da się rozwijać bez osobistych spotkań, bez wzajemnego poznawania się, bez przyjaźni. Myślę, że my kobiety mamy ku temu szczególne predyspozycje. Wszak dzielenie się wiedzą, wymiana doświadczeń i poszukiwanie wspólnych celów to obszary, w których zawsze odnajdywałyśmy się ze szczególną łatwością. Dlatego cieszę się, że coraz więcej kobiet staje się dziś liderkami w świecie polityki i biznesu.

My, Polki, możemy być dumne z naszych osiągnięć. Polska jako jeden z pierwszych krajów, zaraz po odzyskaniu niepodległości, przyznała prawa wyborcze kobietom, a już w styczniu 1919 roku w Sejmie Ustawodawczym zasiadło pierwszych osiem posłanek. Wcześniej światową sławę zyskała Maria Skłodowska-Curie, a wielka polska aktorka Helena Modrzejewska upominała się o prawa polskich kobiet żyjących pod zaborami rosyjskim i pruskim, przemawiając podczas Światowego Kongresu Kobiet w Chicago w 1893 roku . Polki były też prawdziwymi bohaterkami jak Irena Sendlerowa, która w czasie drugiej wojny światowej uratowała od zagłady około dwóch i pół tysiąca żydowskich dzieci. Także w najnowszej historii nie brakuje wybitnych postaci kobiet ze wszystkich krajów naszego regionu. W naszych relacjach ze Stanami Zjednoczonymi szczególną rolę odegrała niewątpliwie Madeleine Albright, urodzona w Pradze  amerykańska polityk, zwolenniczka przyjęcia Polski, Czech i Węgier do NATO. Dziś również przedsiębiorcze, utalentowane i aktywne kobiety dzięki swojej charyzmie i zaangażowaniu dokonują rzeczy niezwykłych. Sądzę, że razem możemy nie tylko rozwijać relacje gospodarcze czy współpracę naukową, ale także pokazywać, że świat może stawać się lepszy dzięki naszej kreatywności i empatii.

Jestem przekonana, że konferencja „USA-Central Europe Women in Business Summit” będzie okazją do nawiązania ciekawych kontaktów, które z pewnością zaowocują wieloma wartościowymi projektami. Serdecznie pozdrawiam wszystkie uczestniczki konferencji, a organizatorkom życzę, aby na stałe zagościła ona w kalendarzu imprez biznesowych budujących bliskie i żywe relacje między naszymi krajami.