Menu rozwijane

Prezydenci Polski i Izraela Andrzej Duda i Reuven Rivlin przed Ścianą Straceń oddali hołd ofiarom Auschwitz. Tu esesmani wykonywali egzekucje. Rozstrzelali wiele tysięcy osób, głównie Polaków (1)
Prezydenci Polski i Izraela Andrzej Duda i Reuven Rivlin spotkali się przed Marszem Żywych w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu na rozmowach dwustronnych (2)
- Spotykamy się, aby dać świadectwo pamięci o zagładzie narodu żydowskiego, żeby powiedzieć: Nigdy więcej - podkreślał Prezydent Andrzej Duda po spotkaniu (3)
Prezydenci Polski i Izraela przed Ścianą Straceń. Tu esesmani wykonywali egzekucje. Wśród rozstrzelanych byli m.in. olimpijczyk z Berlina Józef Noji czy polityk narodowy Jan Mosdorf (4)
Około godziny 13.30 Prezydenci Polski i Izraela, spod bramy „Arbeit macht frei” w Auschwitz I, wyruszyli na czele Marszu Żywych do byłego obozu Auschwitz II-Birkenau (5)
Uczestnicy Marszu ruszyli na sygnał szofaru, instrumentu liturgicznego z baraniego rogu (6)
Prezydentom towarzyszyło ponad 12 tys. uczestników Marszu Żywych. To przede wszystkim młodzież żydowska z kilkudziesięciu krajów oraz polska, a także ocaleni z Zagłady (7)
Prezydent Andrzej Duda dziękował wcześniej Prezydentowi Izraela za zaproszenie na Marsz Żywych (8)
Marsze Żywych organizowane są w Dniu Pamięci o Ofiarach Zagłady, który został ustanowiony w 1951 r. przez izraelski parlament (9)
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów (10)
W Marszu wziął udział ocalony z Holokaustu Edward Mosberg, który przyjechał z wnuczką (11)
Przy Międzynarodowym Pomniku Ofiar Obozu w Birkenau odbyła się główna ceremonia upamiętniająca zgładzonych (12)
- Nasza obecność w tym miejscu jest dowodem zwycięstwa życia nad śmiercią, zwycięstwa pamięci nad kłamstwem i zapomnieniem - mówił Prezydent Andrzej Duda, który spotkał się z Edwardem Mosbergiem (13)
Polski Prezydent przypomniał, że zbrodnie popełniane przez w Auschwitz dokumentował rotmistrz Witold Pilecki, a Jan Karski relację o Zagładzie Żydów przekazał władzom państw alianckich (14)
Spotykamy się, by razem złożyć hołd ofiarom Holokaustu. Pamiętamy i chcemy przekazać prawdę o tym, co tutaj się stało - podkreślił Prezydent Andrzej Duda (15)
Polski Prezydent zwrócił uwagę, że nazistowski plan Zagłady się nie powiódł. - Naród żydowski ocalał - mówił Andrzej Duda (16)
Pożegnanie Prezydentów Polski i Izraela Andrzeja Dudy i Reuvena Rivlina (17)
Prezydent Andrzej Duda w drodze do Warszawy po Marszu Żywych (18)
12 kwietnia 2018
dwnld03.jpg
dwnld01.jpg
dwnld02.jpg
dwnld04.jpg
dwnld05.jpg
dwnld06.jpg
dwnld08.jpg
dwnld09.jpg
dwnld11.jpg
dwnld12.jpg
dwnld013a.jpg
dwnld13b.jpg
dwnld14.jpg
dwnld15.jpg
dwnld16.jpg
dwnld17.jpg
dwnld18.jpg
dwnld19.jpg