Menu rozwijane

Autorem Pomnika jest Jerzy Kalina. Na monumencie alfabetycznie wyryto nazwiska ofiar tragedii. - Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że stanął właśnie tutaj – mówił Andrzej Duda (1)
Obchody 8. rocznicy Katastrofy Smoleńskiej Prezydent rozpoczął w Krakowie od oddania hołdu śp. Lechowi i Marii Kaczyńskim. Towarzyszyła mu m.in. córka śp. Pary Prezydenckiej (2)
O godzinie 8.00 rano w Katedrze Wawelskiej odprawiona została msza święta w intencji wszystkich 96 ofiar katastrofy (3)
O godzinie 8.00 rano w Katedrze Wawelskiej odprawiona została msza święta w intencji wszystkich 96 ofiar katastrofy (4)
Następnie Andrzej Duda, w towarzystwie Marty Kaczyńskiej oraz jej córek, złożył kwiaty w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów na Wawelu, gdzie pochowani zostali śp. Maria i Lech Kaczyńscy (5)
Prezydent z Krakowa udał się do Warszawy, gdzie na popołudnie zaplanowane zostały centralne uroczystości związane z 8. rocznicą tragedii smoleńskiej (6)
W Krakowie Andrzej Duda odwiedził cmentarze Rakowicki, na Salwatorze i Bielanach, by złożyć kwiaty na grobach pochowanych tam ofiar. W Warszawie, wraz z Małżonką, udał się na Powązki Wojskowe (7)
W Krakowie Andrzej Duda odwiedził cmentarze Rakowicki, na Salwatorze i Bielanach, by złożyć kwiaty na grobach pochowanych tam ofiar. W Warszawie, wraz z Małżonką, udał się na Powązki Wojskowe (8)
W Krakowie Andrzej Duda odwiedził cmentarze Rakowicki, na Salwatorze i Bielanach, by złożyć kwiaty na grobach pochowanych tam ofiar. W Warszawie, wraz z Małżonką, udał się na Powązki Wojskowe (9)
- Tamtego dnia odeszło bardzo wielu ludzi, którzy byli skarbem i wielką nadzieją dla Polski. Mówię o osobach ze wszystkich stron sceny politycznej - podkreślił Prezydent (10)
- Tamtego dnia odeszło bardzo wielu ludzi, którzy byli skarbem i wielką nadzieją dla Polski. Mówię o osobach ze wszystkich stron sceny politycznej - podkreślił Prezydent (11)
Wizytom na cmentarzach towarzyszyły spotkania z bliskimi ofiar katastrofy (12)
Po przybyciu do Warszawy Andrzej Duda udał się do Świątyni Opatrzności Bożej, by oddać hołd m.in. pochowanemu tam śp. Ryszardowi Kaczorowskiemu - ostatniemu Prezydentowi RP na uchodźstwie (13)
O godz. 15.30 na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie rozpoczęły się uroczystości związane z odsłonięciem Pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku (14)
O godz. 15.30 na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie rozpoczęły się uroczystości związane z odsłonięciem Pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku (15)
Symbolicznego odsłonięcia dokonali przedstawiciele rodzin ofiar katastrofy (16)
W zdejmowaniu ogromnej flagi, która przykrywała pomnik pomagali m.in. harcerze. Następnie monument został poświęcony przez metropolitę warszawskiego kard. Kazimierza Nycza (17)
- Wierzę, że ten pomnik będzie nas jednoczył, niezależnie od poglądów politycznych - mówił Andrzej Duda. Jak podkreślił: - On jest wszystkich. I dla wszystkich (18)
„Zginęli razem, jako reprezentanci naszej wspólnoty; bez podziału na barwy polityczne, wykształcenie. Ale łączyło ich przekonanie, że są polskimi patriotami i muszą oddać hołd innym patriotom” (19)
Następnie przed budynkiem Garnizonu Warszawa odsłonięty został postument w miejscu, w którym najprawdopodobniej jesienią stanie pomnik Prezydenta RP śp. Lecha Kaczyńskiego (20)
- Katastrofa smoleńska to tragiczny moment, najstraszliwszy dla rodzin ofiar, ale straszliwy dla całej Polski, bo zginęli ludzie, którzy budowali odrodzoną PL - mówił Andrzej Duda podczas wystąpienia (21)
Podczas uroczystości Prezydentowi towarzyszyła m.in. Marta Kaczyńska oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński (22)
Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego i tłumy Polaków, którzy przybyli z całego kraju na uroczystość odsłonięcia długo oczekiwanego pomnika ku czci ofiar katastrofy (23)
Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego i tłumy Polaków, którzy przybyli z całego kraju na uroczystość odsłonięcia długo oczekiwanego pomnika ku czci ofiar katastrofy (24)
Andrzej Duda, w asyście wojskowej, złożył wieniec przed tablicą poświęconą śp. Prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu, która znajduje się na Pałacu Prezydenckim przy Krakowskim Przedmieściu (25)
Wieczorem, w archikatedrze św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście w Warszawie, odprawione zostało nabożeństwo w intencji osób, które 8 lat temu zginęły w katastrofie pod Smoleńskiem (26)
W mszy św., celebrowanej m.in. przez biskupa pomocniczego archidiecezji warszawskiej Michała Janochę, uczestniczyli m.in. Prezydent wraz z Małżonką, Marszałkowie Sejmu i Senatu i członkowie rządu. (27)
Msza rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu narodowego i modlitwą za zmarłych oraz słowem wstępnym proboszcza parafii archikatedralnej św. Jana Chrzciciela ks. prałata Bogdana Bartołda (28)
„Pamiętam tamten wieczór pod Pałacem 10.04.2010 i następne. Morze zniczy, kwiatów, Ludzi i łez. Dziękuję, że byliście wtedy dla Nich, że pamiętaliście i pamiętacie” - napisał Prezydent na Twitterze (29)
10 kwietnia 2018
dwnld015.jpg
dwnld01.jpg
dwnld02.jpg
dwnld03.jpg
dwnld04.jpg
dwnld05.jpg
dwnld06.jpg
dwnld07.jpg
dwnld09.jpg
dwnld010.jpg
dwnld011.jpg
dwnld011a.jpg
dwnld012.jpg
dwnld013.jpg
dwnld014.jpg
dwnld016.jpg
dwnld017.jpg
dwnld018.jpg
dwnld019.jpg
dwnld20.jpg
dwnld21.jpg
dwnld22.jpg
dwnld23.jpg
dwnld24.jpg
dwnld25.jpg
dwnld26.jpg
dwnld27.jpg
dwnld28.jpg
dwnld29.jpg